reklama

Vyrobte si netradiční vázu z dýně

Dýně mají mnohostranné využití nejen v kuchyni, ale staly se také oblíbenou podzimní dekorací. Z vydlabané dýně můžete například vytvořit originální vázu. Stačí ji nastříkat barvou a naplnit květinami. Nové spreje Primalex můžete vybírat ze 14 barevných odstínů, dýni dodají matný křídový vzhled a krásně zdůrazní její texturu.

i (Zdroj: Primalex)
Vytvořte si elegantní podzimní dekoraci z obyčejné dýně (Zdroj: Primalex)

Jaký druh dýně pro toto tvoření vybrat?

Je potřeba, aby zvolená dýně měla kulatý tvar a dobře stála. To většinou neplatí například pro dýni máslovou, která je charakteristická svým hruškovitým tvarem. Výhodou je, když má měkčí dužinu, aby se vám lépe dlabala. A v neposlední řadě jsou na výrobu této podzimní dekorace ideální spíše dýně menšího vzrůstu, aby v nich květiny hezky vynikly. Namísto velké tykve obecné proto raději zvolte dýni muškátovou, oblíbenou hokkaido nebo dekorativní druhy.

Dýni vydlabejte a nastříkejte

Kromě dýně si připravte lžíci, nůž, rukavice, aranžovací hmotu, která je k dostání v květinářství, květiny a Primalex barvu ve spreji s křídovým efektem (my jsme zvolili šedozelený odstín). Dýni omyjte a osušte.

Pak opatrně odřízněte její vršek a semínka i část dužiny vydlabejte. Křídový sprej Primalex před použitím důkladně protřepejte, dokud nebude slyšet volný pohyb kuličky v nádobě. Barvu nanášejte ze vzdálenosti 20–30 cm v ucelených pásech a v tenké vrstvě. Nádobku přitom držte ve svislé poloze.

Dýni vydlabejte
Dýni vydlabejte (Zdroj: Primalex)
Křídové spreje se snadno aplikují a rychle schnou
Křídové spreje se snadno aplikují a rychle schnou (Zdroj: Primalex)

Druhou vrstvu aplikujte kolmo k předchozímu směru nástřiku tak, aby barva pokrývala rovnoměrně celou dýni. Pak dýni nechte 5–10 minut zaschnout. Křídové spreje Primalex se velmi snadno aplikují, rychle schnou a vytvářejí povrch odolný vůči vnějším povětrnostním vlivům. Jsou vhodné nejen na přírodní povrchy, ale také například na kov, kámen nebo sklo. Pro použití na větší plochy je k dispozici širší tryska, kterou najdete ve víčku každého spreje.

Tip:

Nejste-li zastánci matného vzhledu a přírodní struktury, můžete dýni ještě přelakovat Primalex sprejem se třpytkami. Tento syntetický lesklý lak výborně přilne na různé druhy povrchů, rychle schne a odolá vnějším povětrnostním vlivům. Dostupný je ve variantě se stříbrnými, zlatými a barevnými třpytkami.

Pusťte se do aranžování

Z aranžovací hmoty část odkrojte tak, aby zaplnila vnitřek dýně. Poté ji vložte do vody, aby celá nasákla. Mokrou hmotu opatrně vložte do dýně a postupně do ní zapichujte květiny. Pokud chcete prodloužit životnost dekorace, použijte suchou aranžovací hmotu a namísto živých květin umělé nebo sušené. Podle potřeby si můžete délku květin upravit pomocí zahradnických nůžek.

Vložte aranžovací hmotu
Vložte aranžovací hmotuní dekoraci z obyčejné dýně (Zdroj: Primalex)
Použít můžete živé, suché i umělé květiny
Použít můžete živé, suché i umělé květiny (Zdroj: Primalex)

 Zdroj informací: Primalex

Publikováno: 5. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce