reklama

3 užitečné tipy, jak zabránit rosení oken

Jak rosení oken zabránit nebo ho aspoň co možná nejúčinněji omezit? Rosení oken, které dovede potrápit zejména v zimním období, nejenom že nevypadá příliš hezky, ale hlavně může způsobit mnohem horší problémy, jako je například vznik plísní. Přinášíme vám proto 3 užitečné tipy, jak se vlhkosti a rosení oken účinně bránit.

i (Zdroj: DAFE - PLAST Jihlava, s.r.o.)
Nadměrná vlhkost způsobuje rosení oken. Jak tomu zabránit?

Rosení oken nejčastěji způsobuje vysoká vlhkost v místnosti v kombinaci se špatně izolujícími, netěsnícími nebo špatně nainstalovanými okny. Vzdušná vlhkost se v interiéru vyskytuje zcela přirozeně a za normálních okolností se její hodnota pohybuje okolo 50 %. Pokud okna špatně tepelně izolují nebo netěsní, může docházet k ochlazení povrchu okenních skel nebo rámů. S klesající teplotou se částečky vodní páry obsažené ve vzduchu začínají měnit na kapky vody, což se projevuje právě rosením oken.

1. Vybírejte okna s dobrou tepelnou izolací 

Abyste předešli rosení oken, je vhodné zvolit okna s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi, které zaručí, že chlad zůstane venku za okny a teplota okenních skel a rámu v interiéru tak neklesne natolik, aby se vodní pára zkondenzovala na jejich povrchu. Při výběru okna je přitom důležité zvolit nejenom kvalitní profil, ale také kvalitní zasklení – nejlépe izolační trojsklo.

Bez kvalitní instalace to nejde
i (Zdroj: DAFE - PLAST Jihlava, s.r.o.)
Bez kvalitní instalace to nejde

2. Dohlédněte na kvalitní instalaci oken

Riziko rosení je možné snížit také správnou instalací oken. I ta nejkvalitnější okna s nejlepšími tepelně-izolačními vlastnostmi totiž nebudou správně fungovat a izolovat, jestliže budou nekvalitně zabudována do zdiva. „Správně usazená okna by měla být v místě připojovací spáry okna opatřena parotěsnými a paropropustnými zábranami, které brání pronikání vlhkostí, a chrání tak těsnicí výplň okna před ztrátou tepelně-izolačních vlastností,“ upozorňuje odborník na výrobu oken ing. Miroslav Culka a pokračuje: „Je vhodné také věnovat pozornost parapetní rovině okna a zvolit kvalitní podkladový profil s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Mnohé z podkladových profilů, které výrobci oken a dveří používají, totiž mají ve srovnání s rámem okna výrazně horší tepelně izolační vlastnosti, což v parapetní rovině okna často způsobuje kondenzaci vlhkosti.“

Plíseň vznikne při nadměrné vlhkosti a koncentraci par
i (Zdroj: DAFE - PLAST Jihlava, s.r.o.)
Plíseň vznikne při nadměrné vlhkosti a koncentraci par

3. Regulujte vlhkost v domácnosti

I v případě, že jsou okna správně nainstalována a dobře izolují, může docházet k rosení oken, a to kvůli vysoké hodnotě vzdušné vlhkosti v interiéru. Se zvyšující se vlhkostí se zvyšuje také hodnota rosného bodu, což je teplota, během které dochází ke kondenzaci vodní páry. Výrazně tak narůstá riziko rosení oken. Vysoká vlhkost dosahující hodnot 70 až 80 % se vyskytuje zejména v koupelně, kuchyni či v místnostech, kde se suší prádlo nebo je větší koncentrace pokojových rostlin. Pokud nemáte ve svém domově regulátor vlhkosti, pravidelně větrejte.

„Je však potřeba dát pozor na to, abyste větrali správně a účinně. Především během topné sezóny je nutné se vyvarovat větrání pomocí nepřetržitě sklopeného okna na tzv. ventilačku,“ upozorňuje ing. Miroslav Culka: „Pro získání čerstvého vzduchu a snížení vlhkosti je mnohem výhodnější souběžně otevřít všechna okna a dveře a za dvě až tři minuty je vzduch ve všech místnostech vyměněn. Při tomto způsobu větrání se stěny místností nestačí ochladit a po zavření oken a dveří se vzduch rychleji ohřeje, což zajistí minimální ztráty tepla a ušetří náklady na topení.“

Zdroj informací: DAFE - PLAST Jihlava, s.r.o.

Publikováno: 20. 2. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce