reklama

Zdroj vitaminů z parapetu můžete mít i vy

Pěstování zeleniny neomezujte jen na vegetační období na zahrádce. Pokud máte doma za oknem dostatek místa, rozviňte svoji fantazii a pusťte se do pěstování také. Jen to chce méně náročné druhy a trochu trpělivosti. Poradíme, jak si za oknem vypěstovat úrodu, ze které budete sami překvapeni.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zeleninu a bylinky pěstujte na okenním parapetu. A můžete zapojit i děti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování zeleniny doma na okenním parapetu má poměrně velkou tradici. Během zimního období se mnoho z vás nechce omezovat na nákup zeleniny v obchodě, přece jen vlastní výpěstky jsou po stránce kvality nenahraditelné. Při jejich pěstování často nevyužijete ani kapku chemie a jako zdroj živin vám poslouží i substrát ze zahrádky. A substrátem vše začíná. Vhodným prostředkem je substrát, který propaříte v horkovzdušné troubě.

Ještě teď na podzim si jej namíchejte na zahrádce. Do několika kbelíků si připravte směs půdy ze záhonů a prosítovaného kompostu v poměru 1:1. Pokud zahrádku nemáte, pokuste se oslovit některé z vašich přátel, jistě vám vyjdou vstříc. Připravte si dostatečně velké nádoby, které budete potřebovat na pěstování některých druhů. Dobře poslouží i vyčištěné truhlíky po balkonových květinách včetně těch se samozávlahovým systémem.

Pěstování salátu a ředkviček v truhlíku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování salátu a ředkviček v truhlíku

Začněte již teď na podzim. Z listových druhů je skvělý ledový salát, rukola, kozlíček polníček, nesmí chybět ani bylinky jako bazalka, dobromysl, na dozdobení pokrmů pak pažitka nebo řeřicha, které poměrně rychle přirůstají.

Z tradičních druhů nezapomeňte na petržel kudrnku, jejíž lístky se využívají v polévkách, pomazánkách nebo na obložené chlebíčky. Pro zdraví je potřeba mít po ruce i chuťově výraznější druhy, jako je ředkvička, cibule sečka a sazečka. Takový salát z domácích zdrojů je pak jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Zelenina i bylinky pěstovaní za oknem? Není to sen, ale možná skutečnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zelenina i bylinky pěstovaní za oknem? Není to sen, ale možná skutečnost

Po vysetí a vysázení dávejte pozor na velmi přiměřenou zálivku. V prvních dnech je nutné jen mírně rosit, aby substrát nebyl zamokřený, velmi často se z něj pak stane semeniště houbových chorob. Poté co druhy začnou výrazněji růst, dbejte na jednocení a pravidelnou zálivku tak, aby vše rychle rostlo. Mnohem lepší je pěstovat na okně, které je situováno na východ. Odpolední sluníčko by většinu druhů vytáhlo a sklizeň by byla pak slabá. Po sklizení substrát vyměňte za nový a pokračujte znovu třeba s jinými druhy.

Zdroj informací: Deliving.cz

Publikováno: 20. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček