reklama

Vhodné stínění do ložnice je jiné než to do kuchyně. Jak si dům perfektně zařídit?

Stavíte nebo rekonstruujete dům a chystáte si vybírat stínění? Důležitá je nejen prověřená značka a kvalitní materiály, ale také účel místnosti. Pro každou místnost se hodí jiný typ stínění. Nechte se při zařizování domova a výběru stínící techniky inspirovat našimi radami.

i (Zdroj: Climax.cz)
Při výběru vhodného stínění záleží na druhu místnosti (Zdroj: Climax.cz)

Vnitřní stínění vybírejte podle druhu místnosti

Při výběru správného stínění musí rozhodovat nejen kvalita, ale také funkčnost. Volte správné druhy stínění, ale také typy látek nebo barvy. V ložnici určitě chcete více soukromí a tmy pro dobrý spánek, v kuchyni však budete potřebovat dostatek světla na přípravu pokrmů.

Přinášíme vám tipy, jaké žaluzie vybírat do ložnic, obývacích i dětských pokojů tak, aby perfektně splnily svůj účel a navíc se staly moderním prvkem domova.

Stínění do ložnice: ideální jsou rolety den a noc

Hitem interiérového stínění se staly rolety den a noc. Hojně jsou využívány především jako stínění do ložnice. Proč? Důvodů je hned několik. V ložnici chceme mít každý skutečné soukromí a klid pro spánek nebo na odpočinek po náročném pracovním dni.

Rolety den a noc se řadí mezi rolety, které v sobě ukrývají dvě funkce najednou. Pokud se plné a průsvitné pruhy střídají, světelné paprsky do interiéru částečně pronikají. Jestliže však na sebe plné pruhy na přední i zadní látce navazují, v ložnici docílíte naprosté tmy.

Rolety den a noc jsou oblíbeným typem stínění
i (Zdroj: Climax.cz)
Rolety den a noc jsou oblíbeným typem stínění

U tohoto typu stínění do ložnice je na výběr mnoho druhů látek. Navíc se dají ovládat jak manuálně, tak i pomocí chytrého telefonu. Nemusíte tak vstát z postele, abyste si udělali soukromí. Stačí použít svůj mobilní telefon.

Venkovní žaluzie v ložnici ušetří i za klimatizaci

Pokud si chcete zachovat soukromí a klid, venkovní žaluzie jsou jasná volba. Jsou sice dražší než instalace vnitřních žaluzií, ale nikdo z venku vás nebude rušit. Venkovní žaluzie totiž plní ještě další funkce – snižují hluk z ulice a šetří vaši peněženku.

Úspory oceníte hlavně v létě, kdy nebudete muset řešit provozní náklady za klimatizaci. Abyste se vyspali v komfortním prostředí, stačí žaluzie zatáhnout. Na výběr máte manuální nebo motorické ovládání.

Venkovní žaluzie chrání vaše soukromí
i (Zdroj: Climax.cz)
Venkovní žaluzie chrání vaše soukromí

Do obývacího pokoje volte plisé

V obývacím pokoji každý touží po příjemném měkkém světle. Toho docílíte díky plisé. Skládanou látkovou žaluzii lze stahovat v obou směrech. Výhodou je, že padne na jakýkoliv typ okna, dokonce i atypické, u kterého si většinou lidé lámou se stíněním hlavu.

Plisé v obývacím pokoji dokonale chrání před slunečními paprsky i zraky zvědavců z ulice. Na rozdíl od žaluzie nebo látkové rolety si můžete vytvořit stínicí pruh libovolné výšky, a to třeba jen uprostřed okna. Na výběr je mnoho druhů látek s různou propustností i velké množství barev tak, aby se plisé stalo dekorací jakéhokoliv pokoje.

Plisé rolety se hodí do obývacího pokoje nebo ložnice
i (Zdroj: Climax.cz)
Plisé rolety se hodí do obývacího pokoje nebo ložnice

Pokud máte v obývacím pokoji dost místa na zřízení pracovního koutu, hodit se vám budou japonské posuvné stěny. Skládají se z látkových panelů a pojezdového profilu. Díky nim vhodně rozdělíte nejen obývací pokoj a pracovnu, ale také dětský pokoj a hernu.

Při výběru stínění do kuchyně myslete na její rozvržení

Také v kuchyni nesmí chybět kvalitní stínění, a to především kvůli častým výkyvům vlhkosti a teplot.

Než si vyberete to pravé, odpovězte si na pár otázek:

  • Je kuchyně orientovaná na jih?
  • Bude roleta v blízkosti dřezu či sporáku?
  • Je kuchyně propojená s obývacím pokojem?

Pokud je vaše kuchyně orientovaná na jih, pak se bude v průběhu dne více zahřívat. Ideální volbou jsou venkovní rolety a to i v případě, kdy je okno blízko sporáku nebo dřezu. Důvod je čistě praktický. Vnitřní rolety se snadno zašpiní od vaření nebo mytí nádobí a vy je budete muset častěji umývat. Také zde hrozí riziko vzniku plísní.

Při výběru stínění do kuchyně myslete i na rozvržení kuchyně
i (Zdroj: Climax.cz)
Při výběru stínění do kuchyně myslete i na rozvržení kuchyně

V kuchyni není potřeba úplné zatemnění, tudíž rolety den a noc jsou tu zbytečné. Vnitřní stínění do kuchyně se hodí hlavně v případě, kdy okna nejsou v těsné blízkosti dřezu nebo sporáku a kdy je kuchyně propojená s obývacím pokojem.

Zdroj informací: Climax.cz

Publikováno: 17. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce