reklama

Zahrajte si na instalatéra, je to vlastně hračka

Čištění ucpaného odpadu v umyvadle nebo dřezu je postrachem každé hospodyňky, ale doma se mu prostě nevyhnete. Vyzkoušet můžete pochopitelně řadu chemických prostředků nebo rovnou povolat nějakého instalatéra, ale často je to zbytečné. Když budete vědět, jak na to, poradíte si i sama – sifon u umyvadla vyčistíte bez odborníka a bez chemie.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čištění odpadu zvládnete často sama i bez pomoci odborníka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění ucpaného odpadu mechanickou cestou je velmi účinné a nejde o nic složitého. Snad v každé domácnosti je po ruce léty prověřená pomůcka v podobě gumového zvonu. Pusťte se tedy do čištění sifonu sama.

Pomůže i chytrý vysavač

Než se pustíte do čištění zvonem, vezměte si rukavice a připravte si hadr, kterým ucpete přepadový otvor v umyvadle. Naplňte umyvadlo asi do tří čtvrtin vodou. Teprve pak vyndejte špunt, zvon přiložte k odpadu, přisajte ho a pumpujte gumovou částí nahoru a dolů. Protože jste ucpali přepad, vzniká podtlak, který napomáhá odstranění nečistoty a uvolňuje tak zanesený odpad. A pokud vlastníte „chytrý“ vysavač, který má také nástavec na vysávání vody, pak s ním vyzkoušejte protáhnout také odpad v umyvadle.

Než použijete gumový zvon, ucpěte přepadový otvor umyvadla
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Než použijete gumový zvon, ucpěte přepadový otvor umyvadla

Sifon není žádná věda

Někdy ovšem tyto jednoduché mechanické způsoby nepomohou. Ale ani tehdy ještě není nutné věšet hlavu a zoufale volat instalatérskou službu. Zkuste nejdříve rozebrat sifon. Opět se „vyzbrojte“ gumovými rukavicemi. Pod sifon si dejte kbelík na zachycení zbylé vody, odpojte odpad od trubek, povolte pojistnou matici a můžete začít s čištěním. Sifon propláchněte od nečistot nejlépe v nějaké nádobě s čistou vodou, protože když ho budete proplachovat v jiném umyvadle nebo dřezu, přenesete si tam nečistoty, kterých se potřebujete zbavit.

Rozebraný sifon důkladně propláchněte v nádobě s čistou vodou, aby se nečistoty nedostaly do dalšího odpadu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Rozebraný sifon důkladně propláchněte v nádobě s čistou vodou, aby se nečistoty nedostaly do dalšího odpadu

Zároveň zkontrolujte gumové těsnění, jestli není zpuchřelé nebo ztvrdlé a nepotřebuje vyměnit. Když máte hotovo, dejte zpět těsnění a pojistnou matici a připojte odpad k trubkám. Nakonec zkontrolujte, že vše pevně drží tam, kde má. A nelekejte se, každý sifon je trochu jiný, takže se připravte na drobné typové odlišnosti.

Šetrně k přírodě

Už jsme se zmínili, že je dobré vyhnout se při čištění odpadu chemickým (a někdy docela drastickým) prostředkům, například hydroxidu sodnému. Jejich alternativou jsou biologické enzymatické přípravky, což jsou v podstatě nezávadné bakterie rozkládající organické látky v potrubí, aniž by porušily jeho povrch.

Nejlepší je použít na noc, aby mohly minimálně osm hodin působit. Jedná se sice o cenově náročnější variantu, která je ale mnohem šetrnější k životnímu prostředí než obyčejná chemie, a jejich pravidelným používáním oddálíte mnohdy nutný zásah profesionála až o několik let.

A za zkoušku stojí i osvědčený přípravek našich předků – jedno balení jedlé sody nasypte do sifonu a přidejte 200 ml octa. Následně prolejte vroucí vodou. Tento postup několikrát opakujte. Podobně můžete použít i samotnou kuchyňskou sůl.

Zdroj informací: pořad Receptář Prima nápadů; bydletcesky.cz; carujeme.cz; vodavdome.cz

Publikováno: 17. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová