Když se řekne auto, většina z nás si vybaví asociaci - benzín, cestovné a peníze. Ušetřit dnes na dopravě, pokud se potřebujeme dostávat do práce, do školy, za nákupy, na výlety a podobně, je dnes docela složitá záležitost. Ne všude ale musíme jet autem jako milostpáni. Existují i jiné a levnější způsoby, jak se dostat z bodu A do bodu B.
Levná doprava
Co si budeme povídat, cestovat dnes denně autem po městě za prací, s dětmi do školy a ze školy, za nákupy, k lékaři nebo za zábavou je už trochu nadstandardní záležitost. Ceny benzínu i nafty vystřelily v poslední době přímo raketově vzhůru, a třebaže se zajistilo jejich snížení, samotným prodejcům pohonných hmot se do toho moc nechce a ceny klesají dolů jen velmi pozvolna.
Pokud pak potřebujete opravdu denně cestovat, a není to jen pár set metrů do vedlejší ulice, a potřebujete k tomu osobní auto, je vhodné uvažovat nad zakoupením ropného vrtu. Anebo zauvažovat nad jinými způsoby dopravy, které možná nebudou až tak komfortní jako vaše vymazlené autíčko, ale rozhodně vás vyjdou levněji.
Cesta autem pro jednotlivce
Každodenní cesty autem jsou finančně nákladné o to víc, pokud autem takto cestuje člověk sám. Není to jen o spotřebě benzínu, ale i opotřebovávání celého vozu. Pokud opravdu nenaleznete jiný způsob dopravy do zaměstnání či za jiným účelem, zkuste alespoň nejezdit sami. Můžete vozit do práce kolegu/kolegyni nebo do školy i děti od sousedů. Společně se pak dohodnete na finanční odměně za takové služby nebo se můžete s kolegy střídat tak, že jeden týden jezdíte svým autem a další týden jezdí kolega.
Sdílené auto
Sdílení aut (carsharing) je sdílení automobilů více lidmi, kterým by se kvůli malé frekvenci využívání nevyplatilo vlastnit a provozovat automobil sami. Sdílení aut slučuje některé výhody individuální dopravy s některými výhodami městské nebo příměstské veřejné dopravy, funguje ale i při dálkové dopravě.
Pro města mohou sdílené vozy znamenat snížení nároků na množství parkovacích ploch. Řada měst již zvýhodňuje parkování sdílených vozů ve svých centrech. V České republice zajišťuje sdílená auta zejména ve velkých městech několik společností. Před časem vznikla Asociace českého carsharingu, kterou iniciovala první firma se sdílenými auty na domácím trhu.
Jak sdílené auto využít?
Musíte být starší 18 let, mít platný řidičský průkaz a platební kartu s dostatkem financí na účtu. A také musíte mít staženou aplikaci dané společnosti. Řidičský průkaz a platební kartu nahrajete včetně fotografie vlastní tváře právě do zmíněné aplikace a zobrazí se vám mapa, která odkazuje na stanoviště sdílených aut. Většinou lze takové auto nalézt do vzdálenosti cca 100-300 m. Odemknete jej pomocí tlačítka v aplikaci, provedete zběžnou kontrolu a můžete nastartovat. Pozor, většina těchto aut jsou hybridy nebo elektroautomobily, motor tedy nebude slyšet.
Sdílené taxi
Sdílené taxi je, jak název napovídá, způsob dopravy, který stojí na pomezí autobusové dopravy a taxi. Služba funguje na objednání: Objednáte si v appce jízdu, řidič přijede do 20 minut a vyzvedne vás na virtuální zastávce, která je max 100 m od vás. Po cestě může přistoupit ještě někdo další, kdo zrovna jede stejný směrem. Stáhněte appku a můžete vyrazit.
Dobrodružná cesta za tankovací pistolí
Jistě jste si všimli, že ve vašem městě nebo poblíž vesnice jsou čerpací stanice na pohonné hmoty od různých společností. A také mají rozdílné ceny. Pokud je vám lhostejné, za kolik natankujete benzín nebo naftu, nemusíte už dál číst. Ti spořivější by měli vědět, že cena pohonných hmot kolísá v závislosti na nejrůznějších událostech (jak ostatně ukázaly minulé dny a měsíce) a opravdu se vyplatí si před cestou k čerpací stanici zkontrolovat přes internet nebo přímo v mobilní aplikaci ceny pohonných hmot ve vašem nejbližším okolí.
Proč tankovat za draho ve vaší ulici, když o dva bloky dál je čerpačka s cenami podstatně nižšími? Samozřejmě to neznamená podniknout cestu za benzínem či naftou přes půl republiky, to by byly opravdu jen zbytečně vyhozené peníze. Ale pár desítek metrů nic neznamená.
Pokud cestuje třeba za nákupy k našim sousedům za hranice, podívejte se rovnou, kolik stojí pohonné hmoty u nich. Například v Polsku seženete benzín výrazně levnější, což se při velkém rodinném nakupování rozhodně vyplatí.
Další možnosti dopravy
Pokud jste ochotni vzdát se trochu toho svého zažitého pohodlí a výrazně ušetřit, začněte používat městskou hromadnou dopravu, dálkové autobusy nebo vlakovou dopravu.
Ceny jízdného po Praze:
Tyto ceny platí pro přepravu dospělých osob (15-60 let):
- 1 papírová jízdenka na dobu 30 minut stojí 30 Kč, na 90 minut 40 Kč a na 24 hodin 120 Kč
- měsíční/30denní elektronická jízdenka vyjde na 550 Kč, čtvrtletní/90denní stojí 1480 Kč a roční/365denní 3650 Kč
Dětské jízdné:
- dítě do 6 let = bezplatná přeprava a totéž platí pro doprovod dítěte do 3 let
- děti od 6 let podléhají tarifu za zvýhodněné ceny, který činí zhruba 50 % plné částky za přepravu (úplné znění dětských tarifů naleznete na stránkách PID města Prahy)
- junior slevy pro studenty 15-18 let: měsíční/30denní stojí 130 Kč, roční/365denní 1280 Kč a jedná se o elektronické a papírové kupóny pro dlouhodobé cestování juniorů 15–18 let
-
elektronické a papírové kupóny pro dlouhodobé cestování studentů 18–26 let - měsíční/30denní stojí 130 Kč, roční/365denní vyjde na 1280 Kč
Pro seniory platí zvýhodněné jízdné, takže za 30minutovou papírovou jízdenku zaplatí 15 Kč a měsíční/30denní je vyjde na 130 Kč.
Pro srovnání jízda autem
Zkusili jste si někdy spočítat, na kolik vás vyjde 1 km jízdy autem? Není to jen o ceně benzínu, je nutné připočítat i amortizaci a další položky. Musíte také vědět, jakou spotřebu má vaše auto na 10 km. Pokud je spotřeba vašeho auta např. 6 l/100 km, můžete si vypočítat, že cena za 1 km budou 2 koruny při ceně benzinu 33 Kč/litr. Tuto cenu je ale nutné vynásobit minimálně 4× a při započtení opotřebení součástek vozu vám vyjde, že za 1 km zaplatíte cca 10 Kč, pokud je vaše auto cca 10 let staré.
Při představě, že se potřebujete dostat např. z Černého mostu na Spořilov, budeme počítat takto:
Cesta je dlouhá cca 16 km a při ideální situaci na silnici bychom tuto trasu ujeli za cca 15 minut. Pokud jsme si stanovili, že za 1 km jízdy autem zaplatíme 10 Kč, vyjde nás taková cesta na 160 Kč. Pokud využijeme pražskou hromadnou dopravu, budeme cestovat sice déle (cca 45 minut a ujedeme 17, 5 km), ale cesta nás bude stát pouze 40 Kč.
Cestování hromadnou dopravou možná představuje jistý diskomfort a člověk také musí být tak nějak neustále ve střehu, ale zejména třeba vlaky stále představují nejbezpečnější pozemní způsob přepravy, a pokud jezdí přesně a dochvilně, svezete se levně a pohodlně tam, kam potřebujete.
Zdroj informací: dpp.cz; autonapul.cz; auto.cz; wikiwand.com
Publikováno: 15. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová