reklama

Vyměnit prasklou žárovku by měla umět každá žena

Prasklá žárovka dokáže znepříjemnit večer nejednomu vášnivému čtenáři. Bez správného osvětlení si jednak nenávratně poškodíme zrak, ale i požitek z četby nebude stát za nic. Výměna je nutná. Pokud doma nalezneme náhradní žárovku, máme vyhráno. Tento jednoduchý úkon zvládne hravě každý.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výměna prasklé žárovky je hračka (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jaký je první krok k bezpečné výměně žárovky?

Výměna prasklé žárovky není vůbec nic složitého. Tento triviální úkon zvládne úplně každý člen domácnosti. Jaký je však první a nejdůležitější krok, který musíme udělat? Při výměně žárovky musíme vždy začít s odpojením svítidla od elektrické energie. Vypneme tedy lampičku. Abychom měli jistotu, že elektrický proud neproudí do svítidla, provedeme zkoušku.

K provedení zkoušky je nutné vyšroubovat prasklou žárovku z objímky. Otáčením proti směru hodinových ručiček lehce a opatrně vyšroubujeme žárovku. Nyní přijde na řadu zkoušečka. Je to pomocník, díky kterému zjistíme, zda opravovaným zařízením neprochází elektrický proud. Každá zkoušečka je vybavena doutnavkou, která se při přítomnosti napětí rozsvítí.

Zkoušečku držíme za rukojeť a přiložíme ji do středu objímky. Pokud zůstane doutnavka beze změny, můžeme přistoupit k samotné výměně prasklé žárovky. Kromě klasické zkoušečky tvaru šroubováku existuje také zkoušečka, která pracuje zcela bezkontaktně. Pokud probíhá elektrický proud opravovaným zařízením, po přiložení bezkontaktní zkoušečky do objímky lampičky, zkoušečka vydává pískavý zvuk.

Pokud zůstane doutnavka beze změny, přistoupíme k výměně žárovky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pokud zůstane doutnavka beze změny, přistoupíme k výměně žárovky

Dalším nezbytným krokem je volba žárovky. Musíme zjistit, jaká žárovka do naší lampičky patří. Většinou je to na svítidle napsané. V našem případě se jedná o žárovku s označením E 27, která má 60 W. Nyní už jen stačí zvolit barvu světla.

Volit můžeme mezi žlutým a bílým světlem. Jedná se vlastně o svítivost. Čím nižší číslo kelvinů žárovka má, tím je žárovka teplejší a vyzařuje žluté světlo. V opačném případě, je žárovka studená a vyzařuje bílé světlo. Volba svítivosti závisí na místě, kde chceme žárovku použít.

Pokud potřebujeme žárovku např. do kuchyně či pracovny, volíme bílé světlo, naopak do ložnice či místnosti určené k odpočinku volíme žárovku, která vydává žluté světlo. Vzhledem k tomu, že naše prasklá žárovka patří do lampičky určené k večernímu čtení, zvolíme žárovku, která vydává teplé žluté světlo.

Lampička je odpojená od elektrického obvodu, můžeme tedy rovnou přijít k výměně. Vyjmeme žárovku z krabičky. Uchopíme ji do ruky, vložíme do objímky a po směru hodinových ručiček ji zašroubujeme. Nyní už jen stačí uvést vypínač lampičky do pozice zapnuto a oslní nás příjemné světlo.

Volit můžeme mezi žlutým a bílým světlem
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Volit můžeme mezi žlutým a bílým světlem

Žárovky do lampičky jsou obyčejné a není nutno k jejich instalaci používat ochranu rukou. Existují však halogenové žárovky. Na ty si musíme dát pozor a nikdy na ně nesahat holou rukou. Halogenové žárovky jsou již v krabičce chráněny před omakem. Jsou zabaleny v ochranném obalu již od výrobce.

Žárovku tedy držíme neustále v obalu a opatrně ji vložíme do určeného místa. Kdybychom na halogenovou žárovku sáhli holou rukou, po zahřání by praskla. Jestliže pracujeme s přístrojem napojeným na elektrickou energii a nejsme si jisti jeho odpojením, vypneme si raději jističe. Je to jistota, že se nám nic nestane.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, Minutový manžel Pepa Libický

Publikováno: 11. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová