O hodně odolných lidech se říká – ten vydrží jak kůň. Když má ale kůň dobrého ošetřovatele, nemusí svou odolnost za každou cenu dokazovat. Užívá si totiž speciálních podmínek, jak nám vysvětlí Jitka Bartošová, chovatelka koní.
Jak je kůň připraven na zimu
Koním, kteří jsou chovaní venku, naroste zimní srst a vytvoří se vrstva podkožního tuku. Tím si koně udrží teplo, které si sami vytvoří a zimní období jim pak nevadí. Kůň, kterému naroste zimní srst tedy může být venku po celý den a potřebuje pouze přístřešek. Ten není ani tolik důležitý proti sněhu a dešti, ale hlavně proti větru.
Jezdecký kůň
Jezdecké koně vyžadují ustájení s možností výběhu přes den. Stáj nemusí být vytápěná, ale měla by být dobře větraná a pozor především na průvan. Pokud nemají koně zimní srst, pak potřebují ve výběhu zakrýt dekou. Důležité je i čištění koně, především na zakrytých místech, tedy pod ohlávkou, pod uzdou a pod sedlem. Jinak bahno koni nevadí, naopak, je to izolant proti chladu.
V chladnějším období je nutná i úprava jídelníčku. Je potřeba koním přidat především seno, které by měl mít kůň k dispozici po celý den. Trávením vlákniny se kůň zahřívá.
Publikováno: 20. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký