reklama

Zimní péče o koně: Úprava jídelníčku i ochrana před mrazem

O hodně odolných lidech se říká – ten vydrží jak kůň. Když má ale kůň dobrého ošetřovatele, nemusí svou odolnost za každou cenu dokazovat. Užívá si totiž speciálních podmínek, jak nám vysvětlí Jitka Bartošová, chovatelka koní.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak je kůň připraven na zimu

Koním, kteří jsou chovaní venku, naroste zimní srst a vytvoří se vrstva podkožního tuku. Tím si koně udrží teplo, které si sami vytvoří a zimní období jim pak nevadí. Kůň, kterému naroste zimní srst tedy může být venku po celý den a potřebuje pouze přístřešek. Ten není ani tolik důležitý proti sněhu a dešti, ale hlavně proti větru.

Koně ve výběhu
i (Zdroj: Prima FTV)
Koně ve výběhu

Jezdecký kůň

Jezdecké koně vyžadují ustájení s možností výběhu přes den. Stáj nemusí být vytápěná, ale měla by být dobře větraná a pozor především na průvan. Pokud nemají koně zimní srst, pak potřebují ve výběhu zakrýt dekou. Důležité je i čištění koně, především na zakrytých místech, tedy pod ohlávkou, pod uzdou a pod sedlem. Jinak bahno koni nevadí, naopak, je to izolant proti chladu.

Jezdecký kůň
i (Zdroj: Prima FTV)
Jezdecký kůň

V chladnějším období je nutná i úprava jídelníčku. Je potřeba koním přidat především seno, které by měl mít kůň k dispozici po celý den. Trávením vlákniny se kůň zahřívá.

Publikováno: 19. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký