reklama

Jak správně čistit zlato a stříbro v domácích podmínkách

Čištění zlata a stříbra jde snadno i doma. Máte své zlaté a stříbrné šperky uložené uspořádaně ve šperkovnici nebo je máte jen tak ledabyle nasypané na hromádce v krabičce? A jste si jisti, že je to tak správně?

Poradíme, jak správně vyčistit zlato a stříbro doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čištění zlatých a stříbrných šperků není tak náročné, jak by se mohlo zdát. Obyčejný saponát a měkká houbička jsou skvělými pomocníky pro základní ošetření vašich pokladů. Šperkař a designér Petr Polívka nám prozradil, jak přesně o své šperky pečovat doma.

Jako první je potřeba zhodnotit, co vlastně chcete na šperku vyčistit. Některé jsou zajímavé svou patinou, ale jiné si zaslouží získat zpátky svůj lesk, vyleštit kameny a případně zjistit, zda není potřeba šperky opravit nebo upravit.

Základní čištění zvládnete doma jednoduše pomocí vlažné vody se saponátem a měkkým kartáčkem na zuby. Nebojte se pořádně vydrbat třeba i prstýnek s kamínkem. Dejte pozor a překontrolujte, zda kamínek dobře drží na svém místě.

Kartáčkem na zuby a saponátem vyčistíte i stříbrný prstýnek
Kartáčkem na zuby a saponátem vyčistíte i stříbrný prstýnek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Moderní sametově matný lesk zvládnete obnovit broušením speciální brusnou vatou určenou pro šperky. Můžete o ni požádat u šperkaře nebo si nechat takový šperk u šperkaře vybrousit. Základní lesk dodáte šperku utěrkou.

Sametového lesku docílíte pomocí brusné vaty
Sametového lesku docílíte pomocí brusné vaty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vysokého lesku docílíte delším a poctivým leštěním sametovou utěrkou, nebo si je nechte naleštit u šperkaře na hadrovém kotouči s různými druhy pásů. Speciální hadříky na čištění a leštění šperků seženete také běžně v drogerii nebo u prodejců bižuterie a šperků.

Leštění šperku na hadrovém kotouči u šperkaře
Leštění šperku na hadrovém kotouči u šperkaře (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud chcete svým prstýnkům či řetízkům dopřát extra péči a navrácení původního lesku, můžete je také nechat pokovit rhodiem, které jim dodá extra bělost a brilantní lesk. Pokovení probíhá ve speciální lázni a doma ho pravděpodobně nedocílíte.

Pokovení rhodiem dodá šperkům extra brilantní lesk
Pokovení rhodiem dodá šperkům extra brilantní lesk (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V případě, že je vám prsten už malý či dokonce velký, je možné ho vždy upravit. Zajděte za zlatníkem a nechte si ho zmenšit či zvětšit. U šperku s kamínkem je potřeba dát pozor na uvolnění a kámen opětovně usadit. Prsten bez kamenů je možné lehce rozšířit bez většího zásahu na speciálním nástavci.

Zvětšování prstenu roztahováním
Zvětšování prstenu roztahováním (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak ještě čistit zlato a stříbro doma

Stříbrné šperky:

  • práškem do pečiva
  • roztokem vody s jedlou sodou
  • bílou zubní pastou

Zlaté šperky:

  • roztokem vody a kyseliny citronové
  • roztokem vody a octa
  • popelem z cigaret nebo z krbu
  • koupáním ve světlém pivu

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 4. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná