reklama

Originální talisman. Vyrobte si medvídka ze starého svetru

Už jste někdy přemýšleli nad originálním dárkem, který potěší vaše blízké? Co třeba medvědi ze svetru? Není to žádný vtip. Domácí kutilové a kutilky jsou bezednou studnicí nápadů. Jedním z nich je i originální zpracování starého, již nenošeného svetru. Můžete z něj vyrobit dárek, který potěší hned dvakrát. Za prvé můžete darovat originální talisman, ale co se cení nejvíc, je vaše osobní přispění. Dárek z lásky a navíc vyrobený vlastníma rukama. Co víc si přát?

Medvědi ze svetru jsou unikátním nápadem, jak recyklovat odložené kusy oblečení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Staré svetry nám velice často zabírají místo ve skříni, a pokud je vám líto tento již nemódní kousek vyhodit, zkuste něco naprosto nového a neotřelého. Medvědi ze svetru jsou tím pravým. Recyklace svetru je vynikající nápad, jak znovu zužitkovat vlnu a navíc udělat obrovskou radost svým blízkým.

Potřebné díly

  • vlna ze starého svetru
  • háček či jehlice na pletení
  • jehla
Při výrobě zrecyklujete staré svetry na vyhození
Při výrobě zrecyklujete staré svetry na vyhození (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak uháčkovat medvěda ze svetru

Staré svetry najdeme snad v každé domácnosti. Šatní skříně mnohdy přímo přetékají oblečením, které buď již vyšlo z módy, nebo vzhledem k svému stáří nepůsobí právě vábně. Jejich likvidace však nemusí být nutně konečným řešením. Svetry můžeme rozpárat a vlnu natočit na klubko. Z nově připraveného materiálu se dá lehce uplést či uháčkovat krásný medvídek.

Pokud nás výroba háčkovaných medvědů pohltí a dojdou staré svetry, nemusíme se své vášně hned vzdávat. Existují místa, jako např. bazary, kde můžeme koupit starý nenošený svetr za pár korun. Vzhledem k tomu, že nikdy nevíme, zda je vlna zakoupeného svetru zdravotně nezávadná, použijeme ionizátor. Je to takový šikovný pomocník, který nás zbaví všech choroboplodných zárodků a virů.

Ve chvíli, kdy máme vlnu namotanou v klubíčku a připravenou k háčkování, můžeme se pustit do práce. Medvěd se skládá z jednotlivých částí, zvlášť musíte uháčkovat nožky, ruce, hlavu i tělíčko. Jednotlivé díly se háčkují krátkým sloupkem a následně se vyplní ovčím rounem. Všechny uháčkované části k sobě následně přišijeme vlnou, která byla použita na háčkování postavičky. Zkompletovaného medvídka nyní čekají finální úpravy.

Jednotlivé díly se vyplní ovčím rounem
Jednotlivé díly se vyplní ovčím rounem (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pustíme se do vytvarování očiček. Na oči můžeme použít např. knoflíky, které se přišijí na hlavičku. Oba konce vlny, kterou jsme přišili medvědovi oči, protáhneme na zadní stravu postavičky. V místě zad chytneme oba konce vlny, utáhneme a zavážeme na uzlík. V posledním kroku vyrobíme čumáček a oblékneme medvěda do kalhot a svetru. Hotovou postavičku můžeme darovat pro štěstí jako talisman. Dárek z lásky vlastnoručně vyrobený potěší hned dvakrát.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 2. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová