reklama

Bernský salašnický pes: Inteligentní chlupáč se srdcem na pravém místě

Nádherný berňák je už od pohledu jeden z nejvlídnějších a nejmilejších psů, jakého si můžete přát. Je bezmezně oddaný své rodině a miluje všechny děti.

Původem švýcarské plemeno, které pochází ze švýcarského kantonu Bern, je známo více než dva tisíce let. První klub chovatelů berňáků byl založen r. 1907. Plemeno bylo vyšlechtěno jako hlídací farmářský pes, který měl pomáhat na pastvě s ovcemi i tahat vozík s nákladem, ale především měl být věrným společníkem.

Věrnějšího přítele nenajdete
i (Zdroj: pixabay.com)
Věrnějšího přítele nenajdete

Dnešní berňáci jsou především oblíbenými rodinnými psy se skvělou vyrovnanou povahou, jsou klidní a neagresivní, vždy dobře naladění. Velmi snadno se cvičí, jsou inteligentní s vrozenou poslušností. Berňáci jsou vlídní i k ostatním psům, a dokonce i ke kočkám. Pro svou přátelskou povahu to nejsou zrovna dobří hlídači.

Elegance sama
i (Zdroj: pixabay.com)
Elegance sama

Bernský salašnický pes není vhodný jako mazlíček do městského bytu. Ideální je pro něho domek se zahradou, kde mu bude dopřán dostatek volného pohybu, ale i s přístupem do domu, neboť je vděčný za blízký kontakt s rodinou. Berňák velmi dobře snáší chlad a sníh dokonce, snad bez výjimky, miluje. Horké léto už zvládá o poznání hůře. Voda ho příliš neláká a nebývá ani dobrým plavcem.

Štěně bernského salašnického psa
i (Zdroj: pixabay.com)
Štěně bernského salašnického psa

Berňák patří mezi velká plemena, dosahuje výšky 58–70 cm v kohoutku a váhy 30–55 kg. Má dlouhou, hustou srst, černou s hnědočerveným pálením a bílými znaky. Péče o srst není náročná. Líná dvakrát ročně a vyžaduje jen občasné vyčesání.

Když z očí vyzařuje klid...
i (Zdroj: pixabay.com)
Když z očí vyzařuje klid...

Smutnou skutečností je u tohoto plemene krátkověkost, dožívají se průměrně deseti let. Mívají také dosti často problémy s pohybovým aparátem, a to v poměrně mladém věku. Nevyhýbají se jim ani různé typy rakoviny.

Publikováno: 22. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.