reklama

Podzimní věnec na dveře si letos pověste co nejdříve

Podzimní věnec na dveře vám příjemně vyzdobí vstup do bytu a vykouzlí úsměv na tváři pokaždé, když se budete vracet domů. Dekorace na věnci nemusí být nijak náročné, postačí lišejník, svetrovina nebo jiný decentní materiál i několik šnečích ulit či stužek. A podle našeho návodu to zvládne skutečně každý.

Decentně zdobený podzimní věnec zútulní i obyčejné panelákové dveře (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podzimní věnec na dveře nebo také vítací dekorační věnec není u nás takovou tradicí jako vánoční a adventní věnce. Nicméně tvoření nás baví, a tak se už pár let zdobí vstupní prostory bytů a domů také různými dekoracemi a věnci na jaře i na podzim. Postup je opět velmi jednoduchý.

Připravte si:

  • slámový korpus
  • islandský lišejník (nebo jiný vhodný materiál)
  • vázací drát (podle barvy základního materiálu)
  • šnečí ulity očištěné od hlíny
  • stuhy nebo mašle
  • jiné decentní či podzimní dekorace
  • tavnou pistoli
Připravte si základ na věnec, stužky a další dekorace
Připravte si základ na věnec, stužky a další dekorace (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na podzimní věnec?

Lišejník nebo jiný podobný přírodní materiál přikládejte tak, abyste vyplnili pohledovou stranu a vnější i vnitřní obvod. Připevňujte materiál drátem tak, aby drát nebylo vidět a materiál působil volně. Barvu drátu volte co nejvíce podle barvy materiálu.

Stříbrný lišejník připevněte pomocí drátu
Stříbrný lišejník připevněte pomocí drátu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Místo lišejníku můžete použít svetrovinu, ustřižený a začištění kus svetru nebo tlustou stuhu. Materiál můžete kombinovat. Část omotaná svetrovinou zůstane bez dalšího zdobení jako zajímavý kontrast.

Na začátku kápněte tavné lepidlo na korpus a přilepte volný konec stuhy ze svetroviny. Poté omotejte kus věnce, na konci materiál na zadní straně ustřihněte a opět tavnou pistolí přilepte ke korpusu. Oba konce stuhy by měly být přilepené na zadní straně věnce.

Svetrovinu omotejte kolem volné části věnce
Svetrovinu omotejte kolem volné části věnce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Místa, která chcete mít zdobená dekoracemi, vyplňte šnečími ulitami a decentními mašlemi. Na lišejník je opět nalepte pomocí tavné pistole. Dekorace umístěte jenom na pohledovou část věnce. Zadní nechte bez zdobení, bude opřená o dveře. Nakonec přilepte ještě delší kus stuhy na pověšení.

Šnečí ulity nalepte na volná místa v lišejníku
Šnečí ulity nalepte na volná místa v lišejníku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lišejník a mech pro dekorování věnců

Islandský lišejník můžete nahradit také mechem vhodným pro výrobu interiérových dekorací. Ve specializovaných prodejnách, některých hobby marketech nebo také v květinářství seženete jak přírodní lišejník a mech, tak i barvený. Můžete se podívat na e-shopy Zazumi, Davona, Originalni-zahrada nebo Fler.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Tvoření s Rooyou

Publikováno: 29. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná