Dovolíte-li, aby se vám doma množily plísně, dočkáte se nevzhledných skvrn, nepříjemného zápachu a vystavujete se nebezpečným vlivům na své zdraví. Proto je nejlepší vymýtit každý náznak přítomnosti těchto nechtěných spolubydlících dříve, než bude pozdě. Co dělat, když plísně napadnou koupelnu či jinou vlhčí místnost v domě nebo v bytě?
Plísně uvolňují výtrusy (spory), které začnou růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu. Ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Spory plísní najdete všude – v prachu, v odpadkových koších i ve vzduchu. Ke svému růstu nepotřebují světlo, zato ve vlhku se jim dobře daří. Jenže, jak se ubránit vzniku vlhkosti v domácnosti, když ta vzniká při vaření, sprchování, praní, sušení prádla, zalévání květin apod.? Obecně platí, že byste měli být opatrní při práci s vodou.
1. tip, jak se zbavit plísně v bytě: větrání
Místnosti s vyšší vlhkostí co nejčastěji větrejte - otevřete všechna okna dokořán a udělejte průvan. V chladných měsících stačí alespoň 5 minut denně pořádně vyvětrat, v létě samozřejmě víc. Využívat můžete také různé odvlhčovače a pohlcovače vlhkosti.
2. tip, jak se zbavit plísně v bytě: dezinfekce
Povrchy, kde se vlhkost drží, je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat účinnými přípravky, nejlépe s obsahem chlornanu sodného – čisticí přísady na bázi chlorového bělidla.
3. tip, jak se zbavit plísně v bytě: vysoušení
Jestliže vám doma vyteče voda, případně se dovnitř dostane zvenčí, jednejte rychle. Pokud se podaří mokré materiály zcela vysušit do 48 hodin, ve většině případů k růstu plísní nedojde.
4. tip, jak se zbavit plísně v bytě: zamezení rosení
Všimnete-li si, že se na oknech, stěnách či potrubí sráží voda, rychle mokré povrchy osušte a pokuste se vlhkost a její zdroje omezit na minimum. Rosení může být znakem narušení tepelných poměrů ve vaší domácnosti. V místnostech by se měla vlhkost pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je hodnota vlhkosti v místnosti vyšší, tak se můžei u vás vytvářet plíseň.
5. tip, jak se zbavit plísně v bytě: pára v koupelně
Po sprchování důkladně osušte stěny a dveře sprchového koutu, v koupelně vytřete dosucha i podlahu a stěny. Pokaždé zavřete dveře koupelny při sprchování. Tím zamezíte rozšiřování vlhkosti po celém bytě.
6. tip, jak se zbavit plísně v bytě: pára v kuchyni
Při vaření používejte digestoř a pravidelně kontrolujte funkčnost filtru. Dveře kuchyně při vaření zavřete a větrejte. Nechte myčku co nejdéle zavřenou i poté, co doběhl mycí program. Vytvořená pára se postupně ochladí a promění na kapky vody uvnitř myčky. Tyto kapky odtečou odpadní trubkou.
7. tip, jak se zbavit plísně v bytě: sušení prádla
Velký díl vlhkosti v domácnosti často pochází ze sušení prádla. Prádlo tedy vždy důkladně vyždímejte, a pokud je to možné, pořiďte si sušičku nebo nechte prádlo schnout venku či v sušárně. Z vlhkého prádla se do vzduchu vypaří okolo 1 litru vody.
8. tip, jak se zbavit plísně v bytě: nová malba
Pokud se na zdi i přes správné větrání objevují zavlhlá místa nebo už plísně, nezbývá než celou stěnu zbavit původní malby či dokonce celé omítky (podle rozsahu vlhkosti/plísně), kterou nahradíte speciálním druhem sanační omítky. Při jejím výběru se poraďte s odborníkem, který vám doporučí konkrétní typ. Na omítku, která umožňuje prostupnost vodních par, musí přijít nátěr, který tento efekt rovněž zaručí. V případě stěn už napadených plísní či ve vlhkých místnostech:
- malbu odstraňte oškrabáním za pomoci namokření vodou s příměsí chlóru či podobného čističe (přibližně 50 ml/m2 omítky)
- následně na stěnu naneste fungicidní přípravky pro odstranění plísní, které bývají ve formě spreje
- počkejte na jejich kompletní zaschnutí
- finální úpravu udělejte malířským nátěrem s protiplísňovou přísadou
Publikováno: 13. 1. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce