Úspora tepla je tento rok důležitější než kdykoliv jindy. Nespočívá však pouze v tom, že budete méně topit, ale především ve snaze vytvořené teplo domova doma co nejdéle udržet. Nevíte jak? A přijde vám to nemožné? Máme pro vás triky, s nimiž toho můžete docílit. Některé z nich dobře znaly a také je úspěšně praktikovaly už naše babičky. Můžete si být tedy jisti, že fungují. Pojďte se i vy inspirovat budoucností i minulostí.
Úspora tepla v několika bodech
Úspora tepla je důležitá. Mít ale doma zimu není pro naše zdraví zrovna ideální. Chladno a zima představuje zvýšenou zátěž pro náš kardiovaskulární systém, zhoršuje dýchání a dochází při něm k zahušťování krve. Dlouhodobý pobyt v chladném prostředí pak může vést k zhoršení zdravotního stavu, a to nejen u kardiaků a astmatiků. Zima oslabuje imunitu a podporuje šíření respiračních virů. Nicméně ani opačný extrém, který v řadě domovů byl dosud, nebyl zrovna ideální.
Teplota v interiéru pohybující se okolo 25 °C, je rovněž zdraví škodlivá. Jak moc teplo byste měli mít doma optimálně? Podle výzkumů Public health England je prokázáno, že v obývacím pokoji stačí, když se teplota pohybuje okolo 18 °C. Podobně je to potom i v kuchyni. V ložnici je lepší mít chladněji, tedy zhruba 16 až 18 °C a v koupelně by mělo být nejtepleji, tedy 22 až 24 °C. Výzkumy také ukázaly, že snížením topení o 1 °C je možné snížit účty vytápění až o 10 %.
Okna, největší plocha, kudy z domu uniká teplo
Okna jsou místem, kudy zpravidla nejvíce uniká teplo. Pokud tedy chcete doma teplo udržet, je důležité zajistit, aby okna dobře těsnila. Toho dnes můžete již snadno docílit pomocí izolačních pásek, které koupíte v běžných hobbymarketech. Nalepit je na okna není nic těžkého. Dále vám pak s únikem tepla mohou pomoci i tzv. průvanovníky, které si můžete vyrobit i vy sami doma. V případě však, že chcete únik tepla ještě více minimalizovat, můžete na okno nalepit bublinkovou nebo smršťovací fólii.
Bublinková fólie je taková levnější alternativa té smršťovací. Její výhodou je, že k jejímu nalepení nepotřebujete žádné lepidlo, jen vodu. Bohužel přes ni toho však příliš neuvidíte. Hodí se proto spíše tam, kde nepotřebujete přes okna vidět. Izolace bublinkovou fólií funguje na principu jejich bublinek, které vytváří izolační kapsy. Je prokázáno, že nalepením bublinkové fólie můžete u běžných okenních tabulí snížit ztráty tepla až o 50 %, u dvojitých oken pak o 20 %.
Aby bylo doma teplo, zavírejte všude dveře
Potom, co utěsníte okna, je nutné také utěsnit i dveře. I na vstupní dveře je možné nalepit izolační pásky a dolů speciální kartáč, který zabrání tomu, aby teplý vzduch unikal ven a naopak studený vzduch vnikl dovnitř. Pozor, nezapomeňte také utěsnit velké klíčové dírky. Dále pak všechny dveře a okna pečlivě zavírejte. Naučte se chytře větrat. Správný způsob zimního větrání je velmi důležitý, protože právě v něm hodně lidí chybuje. Větrání v zimě by mělo být krátké, ale velice intenzivní. Je to o tom, že na 10 minut otevřete okno nebo balkon dokořán, aby došlo k výměně vzduchu, a potom vše opět zavřete. Místnost se tak důkladně vyvětrá, ale nestihne se ochladit. Tím pádem ani nikterak nestoupne spotřeba energie na ohřev.
Do oken pověste závěsy
Pamatujete si, jak do dveří obchodů v zimních měsících obchodníci věšeli těžké závěsy, které chránily obchod před průnikem chladu do interiéru? Stejně to funguje i v případě, když si závěsy z těžších látek pověsíte doma. Během dne je ale vždy nechte roztažené, aby do pokoje proudilo přirozené světlo a teplo, po západu slunce je však zatáhněte. Budou fungovat jako skvělý tepelný izolátor. Pozor, neměly by ale zakrývat radiátory!
Jak zvýšit výhřevnost radiátorů?
Víte, že můžete také zvýšit efektivitu vašeho radiátoru? Stačí k tomu jen několik málo triků. V prvé řadě, pokud byl radiátor schován v nějakém krytu, sundejte ho. V druhé řadě, pokud jste měli u radiátoru postavenou pohovku, křeslo nebo jiný nábytek, odstraňte ho. Snižujete tím proudění tepla do místnosti. Radiátor by neměl být zakryt ani záclonami. A rozhodně byste ho neměli používat jako sušák na mokré oblečení.
Před zahájením topné sezóny byste pak měli radiátory umýt, zkontrolovat ventily a potom, co se začne topit, potřebuje také odvzdušnit. Efektivitu výhřevnosti zvýšíte tím, že za radiátor na stěnu nalepíte reflexní fólii, která bude odrážet teplo od stěn zpět do místnosti. Výhřevnost rovněž zvýšíte i tím, že nad radiátor umístíte polici, která zajistí, aby teplo nestoupalo vzhůru, ale bylo přesměrováno do pokoje.
Teplo v interiéru zajistí i textilie
A nebude to pouze o tom, že u vás pak bude pěkně útulně. Teplo v interiéru nezajistí pouze závěsy v oknech, ale i koberce. Těch jsme se sice v posledních letech díky minimalistickému způsobu života a alergiím ve velkém zbavovali, faktem ale je, že nejenže místnost zútulňují, ale také chrání podlahu, tlumí nárazy a zahřejí. A pokud ještě pod koberec vložíte i izolační vložku, můžete na topení dokonce ušetřit i 15 %.
Pokud chcete být v zimě teple, tak se kromě koberce obklopte hřejivými dekami. Zimní peřiny držte pod hřejivými přehozy. A nezapomeňte se také do něčeho hřejivého zachumlat i vy sami. Dobré jsou k tomu hřejivé plédy, huňaté župany, tlusté ponožky nebo hřejivé pantofle s kožíškem. Pokud je vám stále zima, potom, co se zamuchláte do dek a do peřin, si dejte k nohám termo láhev s teplou vodou nebo si za záda vložte nahřívací polštářek (ten si můžete vyrobit snadno i sami, stačí vám k tomu obyčejné fazole a látkový pytlík).
Originální ohřívač terakoty
Nejde sice o spásný ohřívač, který by vyhřál celý dům, ale pokud budete poblíž, zahřeje vás. Jeho základ tvoří terakotový květináč obrácený vzhůru nohama, jehož okraje podložíte plochými kameny nebo dlaždicemi. Pod květináč zasuňte velkou širokou svíci. Ostatně teplo vyzařují svíčky samy o sobě. Takže i bez tohoto ohřívače, když si sednete k několika zapáleným svíčkám, bude vám nejen příjemně, ale i hřejivě.
Co vám ještě pomůže přežít zimu v teple?
K tomu, abyste měli doma teplo, je dost podstatné, abyste prováděli pravidelný servis všech topných systémů, které máte doma. Čistěte je, umyjte je, a pokud potřebují vyměnit filtr, vyměňte ho. Týká se to nejen radiátorů, ale i krbů, komínů a také třeba digestoří. Pokud digestoř zrovna nepoužíváte, zakryjte ji. Zamezíte tím průchodu studenému vzduchu. Podobně je to i s kouřovodem, jenž je častým zdrojem domácího průvanu.
Když ho nepoužíváte, zavřete ho. Naučte se využívat zbytkové teplo. Pokud jste právě dopekli, otevřete troubu, dokud sama pozvolna nevychladne. Obdobné to je i v případě sprchování. Nechte dveře u koupelny po sprchování otevřené. Horká pára se tak nebude držet pouze v koupelně, ale půjde i dál do domu. Zvýšená vlhkost sníží obvyklý suchý vzduch v bytě, čímž zvýší pocitovou teplotu. Podobně funguje i používání zvlhčovače (samozřejmě pokud náhodou nežijete ve vlhkém domě).
No a v neposlední řadě nesmíme zapomenout i na to, že zimu nám pomáhá zvládnout i pohyb na čerstvém vzduchu, popíjení teplých nápojů a konzumace pokrmů s komplexními sacharidy a hřejivými potravinami.
Zdroj informací: theconversation.com; familyhandyman.com; thespruce.com; thisoldhouse.com
Publikováno: 21. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová