reklama

Užívejte si teplou vodu v bazénu od jara do podzimu

Koupání v bazénu u domu je příjemnou záležitostí. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si prodloužit koupací sezónu na maximum? Pak jste tu správně, máme pro vás několik dobrých rad, jak si koupání zpříjemnit i tehdy, pokud venkovní teploty už klesly a bez vychytávek by už nebylo možné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K prodloužení koupací sezóny v bazénu slouží i posuvné zastřešení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prodloužení koupací sezóny v bazénu je snem nejednoho majitele tohoto zařízení. Základním a šikovným prostředkem proti snižování teploty vody je solární plachta. Ta funguje pomocí bublinek, které znásobují sluneční záření, a tím bez jakéhokoliv odběru energie ohřívají vodu v bazénu. Modrá a černá barva jsou při výrobě voleny záměrně, protože přitahují více světla. Kromě solární plachty je možné využít i zastřešení bazénu, což dále sníží únik tepla a koupání je možné i v nepříznivém počasí.

Kromě solární plachty a zastřešení je možné bazén efektivně vytápět. Jednou možností je napojení bazénu na topný systém domu, což je realizováno odbočkou s uzavíracím ventilem. Domovní vytápění se řeší plynovým kotlem, tepelným čerpadlem, krbovými kamny s výměníkem, elektrokotlem či jiným způsobem.

Pokud chcete mít bazén vytápěný z domovního topného systému, pak je vhodné řešit výkon zařízení i s firmou, která jej bude montovat. Tímto způsobem se nejčastěji řeší vytápění v novostavbách se zapouštěnými bazény. Zajímavou možností je vytápění pomocí přebytků z fotovoltaiky, která je na střeše domu.

Nadzemní bazén s vytápěním pomocí solárních panelů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nadzemní bazén s vytápěním pomocí solárních panelů

Bazén může mít také samostatný ohřev. Jednoduchý solární ohřev využívá tmavých panelů, v nichž proudí voda a odebírá teplo ze slunečního záření. Systém se zapojuje do okruhu filtrace bazénové vody. Nezbytné je na zimu tento systém vypustit, aby nedošlo k poškození mrazy. Velkou výhodou je, že solární ohřev dokáže zvýšit teplotu vody až o 6 °C.

Modernější je tepelné čerpadlo, využívající tepelnou energii ze vzduchu a předávající ji do vody. Toto zařízení ocení především náročnější uživatelé, kteří chtějí k bazénu vysoce moderní ohřívací zařízení. Malou nevýhodou je však fakt, že tepelné čerpadlo je náročnější na provozní náklady a také komplikovanější svojí konstrukcí.

Pro velké bazény se vyplatí uvažovat nad tepelným čerpadlem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro velké bazény se vyplatí uvažovat nad tepelným čerpadlem

Díky tepelnému čerpadlu je však možné se ve venkovním bazénu koupat až 7 měsíců v roce, od dubna až do listopadu.

Zdroj informací: bazeny.cz; Mountfield.cz

Publikováno: 20. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.