reklama

Tato roztomilá slepička nenechá jediné oko suché

Dekorace ze slámy si můžete snadno vyrobit z odpadu po sklizni obilí. Velikonoční slepička vám může dělat v kuchyni radost po celý rok, vždy vajíčka máme rádi kdykoliv. A pokud se vám to zalíbí, můžete si vytvořit i další zvířátka a drobné dekorace.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Milé dekorace ze slámy se hodí na chalupu i na terasu u domu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Dekoraci ze slámy v podobě slepičky si vytvoříte za pár minut. Postačí vám dvě šikovné ruce a vázací drát. Může vám pak dělat milou tichou společnost v kuchyni nebo na terase. A na Velikonoce budete mít připravenou základní výzdobu. Jak ji tedy vyrobit?

Budete potřebovat:

  • sušenou slámu
  • vázací drát
  • pevný drát
  • přírodní provázek
  • hřebínek, zobáček a očička
  • nebo filc v červené a černé barvě
Připravte si slámu, dráty, špagát a drobné ozdobné prvky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si slámu, dráty, špagát a drobné ozdobné prvky

Z trsu slámy nejdříve vymodelujte základní kostru těla a hlavy. Přeložte delší stvoly slámy zhruba napůl, omotávejte podle potřeby vázacím drátem, vytvarujte nejdříve hlavu a postupně přidávejte slámu na tvarování těla.

Ze slámy vymodelujte slepičku
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ze slámy vymodelujte slepičku

Přidávejte trsy slámy, které zafixujete drátem tak, abyste postupně vytvarovali tělo i ocas slepičky. Samostatně si připravte ze slámy a drátu křídla a stejným způsobem je pomocí vázacího drátu připevněte po obou stranách k tělu.

Ve chvíli, kdy budete mít celé tělo slepičky připravené a vše dobře zafixované drátem, drobné nedostatky upravte nůžkami. Jednoduše vyčnívající a zbytečné části slámy ustřihněte. Nemusíte se obávat, pokud ustřihněte zbytečný kus, můžete ho opět přidat.

Přilepte hřebínek, zobák a očička
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přilepte hřebínek, zobák a očička

Nakonec nalepte detaily, které pořídíte v papírnictví nebo hobby marketech. Můžete si je také vyrobit z filcu, tvrdého papíru a místo oči použít tmavé knoflíky nebo černé korálky. Velmi efektní můžou vypadat různě zapíchané peříčka.

Kde slámu seženete

Označením sláma rozumíme vyschlé stonky a stébla, které nám zůstanou po sklizni různých obilovin a polních plodin. Můžeme je tedy získat z vlastní sklizně, nebo na vesnicích po velkých sklizních. Pokud máte možnost vlastních zásob nebo znáte místa, kde tento odpad ze sklizně seženete, máte o zdroje pro slámové dekorace postaráno.

V dnešní době se však dají koupit i v hobby marketech nebo prodejnách s dekoracemi a dekoračními potřebami. V OBI, Baumaxu, Hornbachu a podobných prodejnách seženete například polotovary ze slámy k dekorování, jako jsou kruhy, hvězdy, koule apod. Ty stačí pak už jenom nazdobit.

Sláma se však nevyužívá jenom jako odpad pro výrobu dekorací, už v minulosti byla používaná jako tepelný izolant, krmivo, podestýlka, stavební materiál nebo biopalivo. V minulosti se hojně využívala jako výplň matrací postele, kterým se říkalo slamník.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 18. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná