reklama

Zámek Třešť se otevírá po rozsáhlé rekonstrukci

Po dvou a půl letech práce je hotovo. Zámek Třešť na Vysočině prošel náročnou rekonstrukcí, oprav se dočkala i zámecká zahrada a rybník. Novinkou je wellness a propojení se spisovatelem Franzem Kafkou, který v Třešti pobýval. Zámek bude sloužit jako hotel, restaurace, prostor pro kongresy i svatby pro veřejnosti.

i (Zdroj: Zámek Třešť)
Zámek Třešť se otevře pro veřejnost (Zdroj: Zámek Třešť)

Zámek Třešť na Vysočině prošel náročnou rekonstrukcí

Vyměnily se rozvody vody, elektřiny i odpadů. Renovovány byly podlahy, povrchy a veškeré interiéry: pokoje, koupelny, salonky, prostory restaurace. Celková kapacita hotelu je nyní 63 pevných lůžek, novinkou je moderní kuchyně a prostor wellness. Samozřejmostí jsou konferenční prostory, hlavní sál pro 120 lidí, menší salonky či svatební sál – vše s možností variabilního propojení. Zámek se otevře v červnu pro veřejnost.

Wellness v hotelu
Wellness v hotelu (Zdroj: Zámek Třešť)
Lobby bar
Lobby bar (Zdroj: Zámek Třešť)

Kafkův Zámek?

Do grafického designu zámku se promítl rukopis a ilustrace spisovatele Franze Kafky, který v Třešti pobýval v letech 1900–1907 u svého strýce Siegfrieda Löwyho. Kafka sem jezdil vždy na léto, půjčoval si od strýce jeho motocykl, jeden z prvních na Vysočině, a pomáhal na poli, plaval, dokonce prý i tancoval a zažil svou první lásku. Kafkův strýc Löwy je také pro část literárních vědců jasnou předlohou pro titulní postavu jeho povídky Venkovský lékař.

Grafický design zámku cituje rukopis Franze Kafky
i (Zdroj: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)
Grafický design zámku cituje rukopis Franze Kafky

Majestátní třešťský zámek mohl světoznámého spisovatele také inspirovat při psaní románu Zámek. Dosavadní kafkovská bádání ale tuto hypotézu nepotvrdila, ani nevyvrátila. Jisté je pouze to, že Kafka zámek v Třešti dobře znal, objevuje se dokonce na dvou pohlednicích, které odeslal své rodině.

Zámek Třešť na archivní pohlednici
i (Zdroj: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)
Zámek Třešť na archivní pohlednici

Historii místa spjatého s Franzem Kafkou připomínají Kafkovy kresby v hotelových interiérech a také logo zámku vytvořené z jeho rukopisu. Do konce roku přibude i výstava, která podrobně zachytí vztah Franze Kafky a dalších význačných osobností k Třešti, v níž je doloženo jedno z nejstarších židovských osídlení na Moravě. V plánu je pořádání společenských akcí spojených s Franzem Kafkou a dalšími slavnými rodáky, jimiž byli mimo jiné výtvarník a grafik Jiří John, ekonom a politolog Josef Alois Schumpeter, lékař a starosta Třešti František Richter nebo legionář Josef Jiří Švec.

K slavným rodákům z Třeště patřil František Richter (1870 Třešť – 1951 tamtéž), který byl v letech 1920–35 třešťským starostou. Již v roce 1911 podnítil vznik spolku Záchrana, který pomáhal chudým rodinám, které zůstaly po smrti člena rodiny bez prostředků (v jeho čele stál 37 let). V Třešti založil Živnostenskou záložnu
a 18 let ji vedl. Jeho synem byl historik umění Václav Richter (1900–1970)
K slavným rodákům z Třeště patřil František Richter (1870 Třešť – 1951 tamtéž), který byl v letech 1920–35 třešťským starostou. Již v roce 1911 podnítil vznik spolku Záchrana, který pomáhal chudým rodinám, které zůstaly po smrti člena rodiny bez prostředků (v jeho čele stál 37 let). V Třešti založil Živnostenskou záložnu a 18 let ji vedl. Jeho synem byl historik umění Václav Richter (1900–1970) (Zdroj: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)
Dalším slavným rodákem byl Jiří John (1923 Třešť – 1973 Praha), výtvarník a grafik. V Třešti prožil dětství a mládí, ve svých grafikách i malbách je důležité spojení člověka s přírodou, příroda člověkem kultivovaná i prožívaná. Do Třeště za ním i s ním jezdila i jeho žena Adriana Šimotová
Dalším slavným rodákem byl Jiří John (1923 Třešť – 1973 Praha), výtvarník a grafik. V Třešti prožil dětství a mládí, ve svých grafikách i malbách je důležité spojení člověka s přírodou, příroda člověkem kultivovaná i prožívaná. Do Třeště za ním i s ním jezdila i jeho žena Adriana Šimotová (Zdroj: Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť)

Nový mokřad i naučná stezka

Paralelně s rekonstrukcí zámku se uskutečnila i renovace zámecké zahrady: nechal se vyčistit rybník, opravit hráz rybníka a v části parku nad rybníkem se založil mokřad. Zámeckým parkem také vede naučná cesta, která je součástí geoparku z programu přeshraniční spolupráce Interreg.

Paralelně s rekonstrukcí zámku se uskutečnila i renovace zámecké zahrady
i (Zdroj: Zámek Třešť)
Paralelně s rekonstrukcí zámku se uskutečnila i renovace zámecké zahrady

Celková částka na rekonstrukci dosáhla 240 milionů korun. Z toho 160 milionů korun pokryla dotace Akademie věd ČR, 80 milionů se financovalo z vlastních zdrojů Střediska společných činností AV ČR, které zámek provozuje. Rekonstrukci provedla firma Podzimek a synové z Třeště ve sdružení se společní Auböck s.r.o. z Boršova nad Vltavou. Projekt připravila společnost Atelier Penta z Jihlavy.

Zdroj informací: Muzeum Vysočiny Jihlava

Publikováno: 23. 9. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.