Praktická polička na zábradlí, například vyšších pater palandy, odkud na noční stolek lze jen těžko dosáhnout, nebo na čelo postele, může posloužit nám i našim ratolestem. Vejde se na ni pohádková knížka, hračka nebo oblíbený plyšák, stejně jako budík, lampička nebo časopis, který si chceme přečíst před spaním. Za dvě hodinky práce se už budeme moci hotovou poličkou pochlubit. Cena materiálu nás vyjde zhruba na sto korun a to je v dnešní době opravdu skoro zadarmo.
Co na výrobu poličky na zábradlí potřebujeme
- dvě bočnice 28 x 10 cm
- jednu plochu poličky 30 x 20 cm
- metr profilové lišty
- šest vrutů 5 x 60 mm
- několik kolářských hřebíčků
Jak při výrobě poličky na zábradlí postupovat
1. krok: pilkou označené zakulacení vyřízneme
Kružítkem si narýsujeme zakulacení pojezdových bočnic poličky. Nemáme-li jej po ruce, postačí stejně dobře obkreslit radius zakulacení podle většího hrnku nebo pokličky. Obkreslení provádíme polotvrdou obyčejnou tužkou. Její zbytky snadno z dřevěného materiálu odstraníme smirkovým papírem. Kmitací pilkou označené zkulacení vyřízneme. Používáme ostré pilové plátky a na řez netlačíme. Jen tak pilka materiál zbytečně nevytrhá. Nemáme-li přímočarou pilku ve své výbavě, postačí nejprve ruční pilkou zaříznout nahrubo a pak pilníkem a smirkovým papírem na špalíčku hrany dokulatit.
2. krok: zabrousíme vyříznuté zakulacení
Načisto zabrousíme vyříznuté zakulacení na pásové brusce. Můžeme upevnit brusku k podložce nebo naopak zakulacený díl pevně uchytíme do stolu nebo hoblice. Potom rádius dobrousíme dočista. Při práci dbáme na kolmost brusky k materiálu.
3. krok: šířku zábradlí přesně změříme
Abychom zjistili, jak daleko od sebe bočnice poličky musíme připevnit, je nutné šířku zábradlí přesně změřit. Nejlépe šířku zjistíme pomocí posuvného pravítka. Vystačíme si však i s obyčejným metrem. Bočnice od sebe musí být tak vzdálené, aby nedrhly, ani nebyly příliš volné.
4. krok: předvrtáme otvory pro vruty
Bočnice položíme na plochu poličky a rozměříme si střed, na němž si naznačíme šířku zábradlí postele.Teprve od ní do stran si orýsujeme, kde budou bočnice připevněny. K změřené šířce zábradlí připočteme malou rezervu 1-2 mm. Tak si zajistíme optimální vůli pro snadné pojíždění poličky na zábradlí. Podle kovového úhelníku si ostrou tužkou přesně orýsujeme nejen místo, kde budou bočnice připevněny, ale i středy šroubů, které bočnice pevně přichytí. Ty si označíme křížky. Označovací špičkou nebo ostrým důlčíkem si je lehce orazíme. Potom je malým vrtáčkem předvrtáme.
5. krok: okolo poličky vyrobíme malé zábradlí
Z profilových lišt vyrobíme okolo poličky malé zábradlí. To však bude pouze ze tří stran. Ze dvou krátkých a jedné dlouhé. Olemování zabrání knížce, hrnku s čajem a drobnostem ve sklouznutí a pádu na zem. Profilovou lištu můžeme přesně spojit pouze pod pravým úhlem. Jen tak bude v rozích ozdobný profil lišty na sebe přesně navazovat. Nejpřesněji ji proto nařežeme v dřevěné nebo plastové pokosnici.
6. krok: ozdobnou lištu připevníme k poličce
Připravenou ozdobnou lištu připevníme k poličce. K jejímu připevnění použijeme kolářské hřebíčky s malou hlavou. Hranu poličky před olištováním natřeme disperzním lepidlem. Tak bude lišta k hraně poličky pevně přilepena. Kolářské hřebíčky slouží pouze k jejímu přichycení po dobu schnutí lepidla.
7. krok: hotovou poličku natřeme
Po dokončení poličky se můžeme rozhodnout, zda ji necháme v přírodním a pouze ji opatříme bezbarvým lakem, nebo použijeme pastelových barev a poličku vyrobíme veselou. Můžeme ji také svěřit ratolestem, pro které je určena, ať si ji zkusí samy barevně upravit. Budou ji pak mít o mnoho raději.
Prima tip: lepší pojíždění poličky
Pro lepší pojíždění poličky můžeme zábradlí, nebo vnitřek pojezdu lehce navoskovat obyčejnou bílou svíčkou.
Publikováno: 11. 1. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman