reklama

10 tipů na to, jak a kde můžete ušetřit v domácnosti peníze

Úspora peněz v domácnosti je momentálně v mnoha rodinách tématem číslo jedna. Aktuální situace k tomu vysloveně vybízí. Není vůbec jednoduché, najít ještě nějaký prostor k úsporám. My jsme se o to ale přece jen pokusili, protože člověk si občas ani neuvědomuje, kudy mu utíkají peníze. Pokud tedy hledáte i vy nějaké řešení, jak ještě ušetřit, podívejte se na naše tipy, třeba vám pomohou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Úspora peněz v domácnosti ve chvílích, když se zdá, že více šetřit je nemožné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úspora peněz v domácnosti

Úspora peněz v domácnosti, kde výdaje v posledním roce rostou neuvěřitelným tempem, se zdají nemožné. Ví se však, že spousta rodin nemá zase až tak přesný přehled, kam jejich peníze vlastně odtékají. Stává se proto, že řada lidí doslova vyhazuje peníze oknem, aniž by si to vůbec uvědomila. Zaměřili jsme se proto na tento problém a pokusili se najít ten nejlepší způsob, který vede k úsporám.

Vezmeme to pěkně z gruntu

Pro začátek je dobré si ověřit, jaké máte příjmy a výdaje, kde nejvíce utrácíte a za co. Nešlo by to koupit někde levněji? Skutečně se bez toho neobejdete? Musí to být značkové? Máte vůbec přehled o tom, kam každý den jdou vaše těžce vydělané peníze? Zamyslete se nad tím, kolik káv si během týdne koupíte, kolikrát si koupíte hotové jídlo do práce nebo se rovnou zastavíte do restaurace.

Chodíte si posedět s přáteli a objednáváte si jídlo domů? Kouříte? Pijete alkohol? To všechno jsou položky, které vám dost výrazně ubírají z vašich výdělků. Je to skutečně nutné? Pokud chcete doopravdy něco ušetřit, budete muset něco na svém životním stylu změnit.

Jak tedy ušetřit v domácnosti?

Pokud se doopravdy rozhodnete, že se chcete pokusit ještě něco ušetřit, zkuste to jako my a vytvořte si nejprve rozpočet, s nímž můžete manipulovat. Může jít klidně rozpočet na měsíc nebo jenom den. Potom, co tak uděláte, mějte u sebe pouze tu danou částku v hotovosti, aby vás nelákalo sáhnout po kreditní kartě. Důležité je také odolat svodům. Víte, že spousta lidí do 48 hodin od výplaty utratí až polovinu svého příjmu? 

Dejte si pozor na kapající kohoutky, může jimi odtéct spousta peněz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte si pozor na kapající kohoutky, může jimi odtéct spousta peněz

Pozor si dejte hlavně při utrácení za zábavu

Při snaze o šetření se jako první sahá na zábavu. Je to logické. Právě na ní je možné poměrně dost ušetřit. Nevěříte? Zkuste se zamyslet, kolik služeb pravidelně platíte a kolik jich ve skutečnosti využíváte. Ty, které nevyužíváte, odhlaste. Platíte si několik televizních sítí? A skutečně je všechny potřebujete? Jestli chcete ušetřit, zbavte se všech, kromě jedné, kterou máte nejraději. To samé platí i u dalších předplacených služeb.

Jste vášniví čtenáři? A kolik měsíčně utratíte za nákup knih. Může to jít i do tisíců. Omezte své nakupování knih a začněte využívat knihovny. Své knihy si můžete vyměňovat s přáteli. Víte, že existují knihobudky, kde jsou volně dostupné knihy? A víte, že se i na internetu můžete dostat k řadě e-knih zdarma?

Na zbytečné výdaje si dejte pozor také u počítačových her. Jsou velkým lákadlem a spousta lidí na nich tráví mnoho času. Většina z nich je ale tak rafinovaná, že během hry z vás tahá nenápadně peníze. Není to škoda, když existuje i spousta jiných her, které jsou volně přístupné a nic nestojí?

Hodně peněz se utratí i v zápalu hraní počítačových her
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hodně peněz se utratí i v zápalu hraní počítačových her

A jelikož se blíží Vánoce, je nasnadě vyřešit i další ožehavé téma, a to jsou dárky.  Průměrně za ně utratíme i 12 000 korun. Zkuste to letos omezit. Pokuste se domluvit s rodinou, že si letos dárky nebudete dávat nebo pokud se nechcete připravit o kouzlo Vánoc, domluvte se na maximální ceně dárku. Ne vždy ty nejdražší dárky jsou ty nejlepší. Nebojte se být osobní a kreativní.

Jak šetřit v kuchyni

Máte představu, kolik utratíte za papírové sáčky, igelitky, mikrotenové sáčky, pečicí papír, potravinovou fólii a alobal? I zde můžete ušetřit, když přejdete na opakované používání. Správné používání vám celkově může ušetřit spoustu peněz, a proto udržujte svou ledničku a mrazničku plnou, funguje pak mnohem efektivněji a spotřebuje o hodně méně energie na udržení chladu.

To samé platí i u myčky. Spotřebu energie rovněž snížíte i jejich pravidelnou údržbou. Nezapomínejte proto na odstraňování vodního kamene z kávovarů, rychlovarné konvice nebo třeba žehličky. 

Jak ušetřit na jídle

Jestli chcete doopravdy ušetřit, tak je nutné omezit plýtvání jídlem. Myslíte si, že neplýtváte? I když se vám to nezdá, české domácnosti běžně na jídle vyplýtvají i několik tisíc korun ročně. Ty všechny můžete ušetřit.

A jak neplýtvat? Jezte jídlo, které máte doma podle toho, dokdy se musí spotřebovat. Ty s nejkratší dobou trvanlivosti nejdříve. Také si nezaměňujte datum trvanlivosti s datem spotřeby. Naučte se zpracovat zbytky (z rohlíků je možné vyrobit třeba strouhanku, z banánů banánový chleba a podobně).

S šetřením vám pomůže také i to, že místo chození do restaurací a kupování hotovek si jídlo do práce připravíte doma. A protože jsou luštěniny, vejce a zelenina levnější než maso, zkuste v týdnu navýšit počet bezmasých jídel. Na mase také ušetříte tím, že budete kupovat takové, které je momentálně nejlevnější (mleté, srdíčka, celá kuřata, játra a podobně).

Spoustu peněz utratíme na jídle, ne vždy efektivně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Spoustu peněz utratíme na jídle, ne vždy efektivně

Naučte se vykosťovat a vařte od nuly. Nebojte se toho. Experimentujte. Naučte se nové recepty.  Snažte se vařit rychle a levně, nejlépe na dva dny. Omezte nakupování sladkostí a jiných pamlsků. Nejenže to je nezdravé, ale dost to zatěžuje i vaši peněženku.

Jste milovníci kávy a neumíte si bez ní svůj život představit? Místo nákupů drahé kávy v kavárnách si uvařte kávu doma. Dnes si i doma můžete připravit kvalitní a velmi chutnou kávu, která vás vyjde pouze na zlomek toho, co byste za ni nechali v kavárně.

Jak ušetřit na nákupech

Nejvíce nebezpečné je impulzivní nakupování. Kolikrát jste šli nakupovat a odnesli si pouze to, co jste si stanovili? A proto, jestliže chcete ušetřit, omezte také nakupování. Do svých nákupů vneste strategii. Vytvořte si jídelníček a podle toho, co nemáte, si pak vytvořte seznam. S ním potom kupte pouze to, co skutečně potřebujete.

Nelpěte přitom na značkách, i značky supermarketů nabízí kvalitní produkty, s nimiž navíc dost ušetříte. Při nákupu potravin nakupujte to, co je sezónní. Jahody v prosinci nejsou zrovna nejlevnější. V případě, že máte tu tendenci v obchodních centrech nakupovat věci navíc, nakupte si raději na internetu. Potraviny, které se rychle kazí čili ovoce, zeleninu nebo pečivo, nekupujte do zásoby. Ty je lepší nakupovat každý den přesně v takovém množství, kolik sníte.

Nenakupujte hladoví, bude vás to svádět k většímu nákupu. Nakupujte bez dětí, jinak utratíte více, než jste si plánovali. Nekupujte limonády, minerálky a balenou vodu, v kohoutcích u nás máme kvalitní a chutnou vodu, která je mnohdy mnohem lepší než ta v plastové lahvi.

Jak šetřit v koupelně a na toaletě

Ano, i v koupelně se dá ušetřit. Ujistěte se, že na všech kohoutcích v domě máte perlátory. Spotřebu vody rovněž omezí i sprchová hlavice s nízkým průtokem. Celkově sprchování je mnohem levnější než koupání.

Perte jen v plné, ale ne v přeplněné pračce na 30 °C. Věděli jste, že praní na 30 °C běžně znečištěné prádlo sníží až o 38 % spotřebu než praní na 40 °C? K praní pak nezapomeňte používat správné množství pracího prostředku určeného k praní ve studené vodě. Velké množství stojí za zbytečným delším mácháním.

Nevěřili byste, jak velký rozdíl může být ve spotřebě energií, když místo v teplé vodě budete prát ve studené
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nevěřili byste, jak velký rozdíl může být ve spotřebě energií, když místo v teplé vodě budete prát ve studené

Úspoře v koupelně můžete pomoci i tak, že budete o oblečení pečovat a pak ho prát tím správným způsobem. Skvrny z něj odstraňte ještě před praním. Některé kousky navíc nemusíte prát po každém nošení. Ničí se. Jde třeba o některé svetry, rifle, funkční oblečení a podobně. Máte doma sušičku? Jenomže je to ohromný žrout energie.

Mnohem úspornější je sušení prádla na sušáku. Moderní sušáky je dnes možné používat i v malých prostorech. V případě, že máte kotel, pravidelně ho servisujte (měňte filtry a vše, co je potřeba). Co se týká ohřevu, vlastně by vám mělo stačit, když v něm budete nahřívat vodu na 50 °C.

Jak šetřit na úklidu

Nejvíce úsporné je to, když budete uklízet pravidelně. Drahé čisticí prostředky můžete zcela bez problémů nahradit těmi, které si vyrobíte sami doma. Velmi efektivními a levnými prostředky při čištění jsou přitom sůl, jedlá soda, citronová šťáva a ocet. Papírové ručníky a vlhčené utěrky vyměňte za ty látkové.

Chemii můžete doma nahradit i levnějšími prostředky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chemii můžete doma nahradit i levnějšími prostředky

Kde ještě můžete doma ušetřit své peníze

Jednou z nejčastějších chyb, které doma děláme, a pak za ni draze platíme, je to, že nevypínáme své spotřebiče. Zvláště důležité je to u těch, které mají svítící displeje (tedy mikrovlnky, pračky, přehrávače, televize). Notebooky jsou rozhodně úspornější než televize i stolní počítače. Nicméně i oni vám mohou spotřebovat velké množství energie, když je po ukončení práce nevypnete, ale necháte je pouze ve spánkovém režimu.

Pozor, energii berou i zapojené a nepoužívané nabíječky. Nabíjení telefonu přes noc je navíc velmi nevýhodné, protože to zbytečně žere energii. Velmi ožehavým tématem jsou žárovky. Víte, že ty nejúspornější jsou chytré LED žárovky? Nejenže mají minimální spotřebu, ale mohou mít i časovač, s nímž si svícení můžete přizpůsobit podle vlastních potřeb.

Nevyhazujte peníze za teplo špatně utěsněnými okny nebo dveřmi. Zkontrolujte, jestli vám tudy neprofukuje, a pokud ano, utěsněte je. Ztrátu tepla zamezíte i tím, že budete zavírat dveře mezi jednotlivými pokoji a hlavně těmi vedoucí do předsíně, kde je zpravidla nejchladněji.

Jak vypadají vaše radiátory? Jsou schované? Tak je odhalte. Nemějte je přikryté ani záclonami. Ba co více, pokud chcete, aby váš pokoj ještě více vyhřály, vložte mezi radiátor a stěnu reflexní fólii. Ta zabrání úniku tepla z místnosti a přesměruje ho zpět do místnosti. S větším pocitem tepla vám mimochodem pomůže i zvlhčovač vzduchu.

Tip:

Pokud se zbavíte těch věcí, které již nepoužíváte, vrátí se vám do domácnosti část peněz, kterou jste na její chod vynaložili. 

Zdroj informací: facetpo40.pl; ndsu.edu; familyhandyman.com; cnet.com; ramseyssolutions.com

Publikováno: 13. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová