reklama

Královská begónie: Pokojová květina s pestrými listy

Královnami krásy mezi květinami jsou zásluhou svých listů, královské begónie. Péče o ně musí být samozřejmě na příslušné úrovni. Jakub Krulich nám poradí, jak na to.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rod Begonia neboli lidově také kysala je úžasně různorodý, čítá téměř dva tisíce druhů a odrůd, pocházejících ze subtropických a tropických oblastí světa. Mezi nejznámější příbuzné, pěstované pro okrasné květy je Begonia semperflorens neboli voskovka či ledovka, kterou u nás známe jako oblíbenou letničku.

Voskovka nebo také ledovka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Voskovka nebo také ledovka

Stejně tak je pro velké květy obdivována begónie hlíznatá, vhodná do truhlíků a záhonů v polostínu.

Begónie hlíznatá
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Begónie hlíznatá

Begonia Rex - Královská begónie

Do rodiny těchto známých begónií ale patří i méně známé Begonia Rex, tzv. královské begónie, které se pěstují jako pokojové rostliny, okrasné svými pestrými listy. Jejich rozmanitost je taková, že dokonce existují kluby sběratelů těchto exotických krásek.

Begónie jsou velmi rozmanité
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Begónie jsou velmi rozmanité

Nároky na pěstování

Lidový název královské begónie jistě získali díky svému honosnému vzhledu, ale dalo by se říci, že i péče o ně vyžaduje trochu respektu a úcty k jejich požadavkům, jaká je prokazována králům. Královské begónie prospívají v interiéru na místě, které je ve stínu, či kde je pouze ranní nebo večerní slunce.

Silnější oslunění zvláště v letním období může způsobit popálení listů. Mají rády vlhkou, nikoliv však přemokřenou zeminu. Je lépe před další zálivkou nechat substrát vždy slabě vyschnout, než aby byl déle přemokřený, pak by hrozilo zahnívání kořenů. Zaléváme je odstátou vodou, bude-li to voda dešťová, rostlině to jen prospěje. Do zálivkové vody můžeme 1× za 14 dní přidat hnojivo pro rostliny okrasné listem. Není dobré kropit begónie vodou na listy, mohou se na nich vytvářet skvrny vysrážených minerálních látek.

Přehlídka pestrých listů begónií
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přehlídka pestrých listů begónií

Optimální pěstební teplota je pokojová, tedy kolem 20–25 °C. V zimě mohou mít chladněji, ale teplota by neměla klesnout pod 15 °C, jinak odumírají listy. Královské begónie mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, takže je prospěšné květináče umístit na podmisky s kamínky, ze kterých se vypařuje voda a zvlhčuje tak vzduch. Jsou také vhodné do pokojových květinových skleníčků, či terárií.

Přesazování begónií

Přesazování královských begónií je vhodné po 1-2 letech pěstování, zvláště pokud zaléváme tvrdou studniční, či vodovodní vodou. Begónie nemají rády tzv. zasolení substrátu minerálními látkami. Přesazujeme do výživné zeminy s příměsí rašeliny a perlitu, aby byl substrát propustný a přebytečná voda odtekla. Také proto je prospěšné na dno květináče dát drenážní vrstvu.

Co budete potřebovat k množení begónií
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Co budete potřebovat k množení begónií

Množení begónií

Královskou begónii si rozmnožit můžeme, stačí nám k tomu list z matečné rostliny, ostrý nůž, pár kamínků a miska se substrátem. Na listu rozřízneme hlavní žilky, přitiskneme k substrátu, po několika týdnech začnou v místě řezu vyrůstat nové rostlinky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 15. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký, Profil autora: Václav Postránecký