reklama

Vyrobte si panenku, je to skvělý způsob, jak začít s macramé

Náš jednoduchý návod na podzimní panenku z macramé vás naučí, jak si sami můžete vyrobit originální panenku. Nemusíte se tohoto projektu vůbec bát. A to ani tehdy, pokud jste ještě macramé nezkoušeli. Tento návod je totiž vhodný i pro naprosté začátečníky. Je jednoduchý a nějaké velké znalosti vazeb nevyžaduje.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vyrobte si podzimní panenku z macramé podle našeho návodu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Macramé panenka je skvělou dekorací dětského pokoje nebo dárkem pro ty, kterým se narodilo miminko. Potěší vás v podzimních zamlžených dnech.

Podzimní panenka z macramé - návod, co budete potřebovat na výrobu:

  • ostré nůžky
  • rozčesávací kartáč na srst
  • rámeček
  • tavnou pistoli s lepidlem
  • dřevěný korálek větších rozměrů, minimální průměr 3 mm
  • macramé kroucený provázek vhodný k rozčesání 2 různé barvy, ideálně ale 3
  • obyčejný motouz
  • tyčinku skořice
  • stužku
  • drobné ozdoby kytičky, srdíčka, visačky a podobně
Na panenku z macramé potřebujete tyto drobnosti
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na panenku z macramé potřebujete tyto drobnosti
Ustřihněte si 15 stejně dlouhých provázků, které přehněte napůl, a uprostřed je svažte
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Ustřihněte si 15 stejně dlouhých provázků, které přehněte napůl, a uprostřed je svažte

Podzimní panenka je vytvořena z macramé provázků. Návod na panenku proto začíná tím, že si nastříhejte 15 stejně dlouhých (zhruba 20cm) provázků. Tyto provázky by měly být barevné. Potom si ustřihněte jeden asi 35 cm dlouhý provázek v takovém barevném odstínu, jaké by měly být vlasy panenky. 15 barevných provázků přehněte napůl. To proto, abyste si vytyčili střed. Středem pak veďte druhý provázek. Podvlékněte a ve středu všechny barevné provázky pevně svažte. Snažte se přitom, aby vám po zavázání zůstaly v ruce dva stejně dlouhé konce.

Do středu vložte dva dlouhé provázky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Do středu vložte dva dlouhé provázky

Ustřihněte si dva přírodně bílé macramé provázky na ručičky a nožičky. Provázky by měly být poměrně dlouhé. Vložte je do středu svazku. Svázané provázky rozprostřete tak, aby jedna polovina směřovala dolů a druhá nahoru. Do místa, kde jsou svázány, vložte vodorovně jeden provázek a druhý ohněte napůl a také ho vložte do středu panenky. Jelikož to jsou budoucí nožičky, tak by tyto provázky měly směřovat dolů. Horní polovinu barevných provázků sklopte dolů.

Svázáním vytvoříte tělíčko panenky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Svázáním vytvoříte tělíčko panenky

Provázky v ruce urovnejte. Vytvořte si v ruce tělíčko panenky, přičemž ruce panenky by měly trčet nad vaší dlaní a nožičky by měly viset dolů spolu s ostatními provázky. Ustřihněte si kousek provázku a v místě, kde rukou držíte panenku a vyznačujete si její tělíčko, provázky pevně k sobě svažte. Jelikož pak bude panenky nalepena do rámečku, nemusíte se snažit o speciální skrytou smyčku. Provázek zavažte hlavně pevně a uzly by měly být na zádech panenky. Konce zastřihněte, aby netrčely.

Svázáním vytvoříte tělíčko panenky, pak jí ozdobte pas stuhou
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Svázáním vytvoříte tělíčko panenky, pak jí ozdobte pas stuhou

Podzimní panence nyní ozdobte ještě pas, bude pak ještě hezčí. V místě, kde je panenka stáhnutá obyčejným provázkem, ji ozdobte stuhou. Není to nic složitého, ve skutečnosti je to vlastně ohromně jednoduché. Dostatečně dlouhou stuhu omotejte okolo jejího pasu, aby vznikl dekorativní efekt, a nakonec ji zavažte. Nekončete však vzadu, ale vpředu, kde jí uvážete pěknou mašli. Dlouhé konce prostě odstřihněte.

Na horní provázky navlékněte dřevěný korálek
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na horní provázky navlékněte dřevěný korálek

Na horní dlouhé provázky v barvě budoucích vlasů navlékněte velký dřevěný korálek. Kdyby vám navlékání nešlo, máme pro vás tip: Korálek by měl mít dostatečně velkou dírku, kterou provázky protáhnete. Když ji takovou má, protáhnete tudy i háček. Na konec háčku navlékněte provázky a provlékněte je korálkem na druhou stranu. Korálek tímto jednoduchým trikem bude navlečen. To samé pak proveďte i s druhým provázkem. Hlavičku stáhněte dolů k tělíčku, kde ji pečlivě usaďte.

Nad korálek přivažte vlasy
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nad korálek přivažte vlasy

V následujícím kroku potřebujete nastříhat zhruba 12 až 15 stejně dlouhých, asi 15cm, provázků v barvě, jaké by měla mít panenka vlasy. Pokud máte nastříháno, ohněte je napůl a přesně v jejich středu je přivažte k hlavičce panenky provázky, jimiž jste provlékali hlavičku. Pevně vše utáhněte a svažte na dva uzly. Jednotlivé provázky rozprostřete okolo korálku.

Vlasy i šaty rozčešte kartáčem
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vlasy i šaty rozčešte kartáčem

Rozčesávacím kartáčem nejprve důkladně rozčešte vlasy panenky a potom i šaty panenky. Při rozčesávání si dejte pozor, abyste nezachytili o ruce, nohy nebo stuhu panenky. Poté, co šaty a vlasy důkladně rozčešete, je na řadě, abyste vytvořili účes. Vlasy zastřihněte do žádoucí délky a tvaru. Sukni zkraťte na požadovanou délku. Nohy by jí tak měly zpod sukně vykukovat.

Vlasy přilepte ke korálku a sestříhejte je do požadovaného tvaru
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vlasy přilepte ke korálku a sestříhejte je do požadovaného tvaru

Panence dotvořte účes pomocí tavné pistole, kdy prameny přilepíte tak, aby lemovaly obličej, a zadní část vlasů přilepte ke korálku. Opatrně vlasy učešte. Ruce a nohy zkraťte do adekvátní délky. Dříve než provázek ustřihnete, uvažte na nich v té správné délce uzlíky. Měly by být všechny stejně. Teprve až pak provázky zkraťte.

Nyní vyrobte ze skořicové tyčinky houpačku. Je to jednoduché, Ustřihněte si dostatečně dlouhé dva motouzy. Přehněte je napůl a v jejich středu vytvořte jednoduchou smyčku, do níž ukotvíte konec tyčinky. Zafixujte tavnou pistolí. To samé pak proveďte i s druhou stranou tyčinky. Následně si připravte rámeček. Pokud má sklo, vyjměte jej. Bílý papír nalepte na zadní pevnou stěnu. Do rámečku nalepte houpačku.

Potom, co jste nalepili do rámečku houpačku, nalepte i panenku. Nejprve si ji nainstalujte tak, aby vypadalo, že na houpačce sedí. Následně přilepte k tvrdému podkladu hlavičku panenky. S lepidlem nešetřete a hlavičku pořádně přimáčkněte. Pak přilepte také i tělíčko panenky. Panenku ještě upravte do finální podoby. Opatrně ji učešte a uhlaďte šaty. Ruku přilepte k houpačce, aby budila dojem, že se drží. Pohrát si můžete i s nohama.

V posledním kroku rámeček podle svého vlastního vkusu ozdobte. V našem případě jsme panence do klína vtiskli srdíčko, které přidržuje jednou rukou. Na okraj rámečku jsme pak nalepili dřevěnou visačku, která definuje, že panenka je dárkem, a do protilehlého rohu jsme nalepili tři drobné papírové růžičky, které barevně s podzimem i panenkou korespondují. Podzimní panenka je hotová. Už ji stačí jen zabalit a předat obdarovanému.

Do rámečku nalepte houpačku
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Do rámečku nalepte houpačku

Tip:

Taková panenka není pouze originální dekorací, ale i jedinečným dárkem, který zvládnou vyrobit i větší děti. Můžete si ho uzpůsobit podle vašich představ a používat ho jako originální dar třeba tam, kde se narodí miminko. Podle velikosti rámečku tak můžete vytvořit obrázek celé rodiny i s daty. Existují totiž i návody, jak vytvořit miminko nebo panáčka. A není to nic složitého.

Zdroj informací: autorka článku; Pinterest; Youtube

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.