I během září mohou vypadat naše truhlíky s balkonovými květinami fantasticky. K tomu, aby rostliny dobře prospívaly, musíte provádět pravidelnou kontrolu, hnojení a hlavně v chladných dnech upravit zálivku. Na co všechno si musíme dát pozor a jak si také některé balkonovky namnožit, to si řekneme na dalších řádcích.
Z balkonových rostlin, které kvetou, je jasnou hvězdou vzpřímená pelargonie. Muškáty vyžadují minimum péče během sezóny a nádherně kvetou. Během září vylamujte odkvetlá květenství, díky tomu vydrží rostliny stále krásné a dále bohatě pokvetou. V teplých dnech stále zalévejte dostatečnými dávkami vody ze sudu, ale když se blíží ochlazení, množství vláhy úměrně tomu snižte.
Hnojte již jen jednou měsíčně a pozor také na výskyt hmyzích škůdců, kteří poškozují rostlinám listy. Při dobrém stavu rostlin je také vhodný čas na odběr řízků. Ty potřete práškovým stimulátorem, zapíchněte je do propařeného substrátu a mírně zavlažujte. Ve skleníku nebo za oknem rychle zakoření.
Mezi oblíbené rostliny patří i petúnie a million bells. Ty jsou citlivější na množství vody, takže se zaléváním opatrně. Při přelití se často stává, že rostlinám pak začnou žloutnout listy, opadají květy a objeví se silné napadení mšicemi. Září je také prvním náznakem podzimu, kdy teploty v noci klesají pod 10 °C. Pokud hrozí takový pokles teplot, rostliny je vhodné přenést na chráněné místo.
Podobná péče je i o vitálky a lobelku. Těm také příliš nesvědčí pokles teplot, proto je vhodné je přenést při chladném prostředí dovnitř, snížit zálivku a hlavně také stříhat odkvetlé květy. Jedině tak vydrží rostliny krásné až do podzimu. Tvorba semen rostliny totiž obecně velmi vyčerpává. Během září, pokud jsou dny ještě teplé, přihnojte truhlíky s těmito druhy tekutým hnojivem.
Nezapomeňte ani na péči o fuchsie. Mají rády přiměřenou zálivku, teplo a také dostatek výživy. Pozor ale na teplotní šok, který se často stává, když přenesete rostliny z chladu do tepla nebo obráceně. Bývají pak rychle napadeny některým ze savých škůdců, hlavně pak sviluškami nebo mšicemi. Na teplém a suchém místě je vhodné mírně rosit listy až do pozdního podzimu. Během září si také založte základ pro budoucí květy, stačí odstřihnout kousek rostliny a ponořit ji do vody, kde velmi snadno zakoření.
Zdroj informací: balkonovekvetiny.cz
Publikováno: 8. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček