reklama

Toužíte po papouškovi? Proč ne, ale uvědomte si, že to není pejsek nebo kočička

Papoušci prosluli svou inteligencí a mnozí z nás podlehli jejich kouzlu. I oni se mohou stát okouzlujícími domácími mazlíčky, ale je nutno si uvědomit, co všechno tito nevšední ptáci potřebují a zda jim jsme skutečně schopni zajistit ty správné životní podmínky.

Jak je to s chovem papoušků? Jsou stejným mazlíčkem, jako je třeba pes či kočka? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Než si některého z papoušků pořídíte, seznamte se s tím, jakou má povahu, co potřebuje k životu a také to, jak se bude chovat jako dospělý jedinec. Uvědomte si také, že některé druhy se dožívají stejného věku jako lidé a na své majitele jsou hodně fixováni: třeba takový žako neboli papoušek šedý se velmi často upne na jediného člověka v rodině.

Zvažte rovněž, kolik času budete moci svému opeřenému kamarádovi věnovat a jestli mu můžete nabídnout dostatečný životní prostor. Pro papoušky chované doma se člověk vlastně stává členem jejich „hejna“ a často mu nahrazuje i životního partnera.

Papoušek šedý, kterému se také říká žako, je podobně jako řada psů fixován na jednoho pána
Papoušek šedý, kterému se také říká žako, je podobně jako řada psů fixován na jednoho pána (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Papoušek není pes

Papoušci chovaní v zajetí žijí především v klecích a voliérách. Menším druhům, jako jsou andulky nebo korely, postačí menší „obydlí“, ale takový kakadu nebo ara, kteří se řadí k velkým druhům, potřebují nejen velkou voliéru, ale také vyžadují hodně létat. Klec, kde papoušky chováme, by měla být vždy dostatečně prostorná, aby v nich mohli volně mávat křídly. Nicméně každý den jim zajistěte také dostatečný prolet po bytě nebo domě.

„Papoušci, které chováme doma, mohou létat i venku, ale potřebují být pochopitelně dostatečně vycvičení. Tento odborný výcvik je mnohem náročnější, než je tomu u psů a koček. Pokud ho ale zvládnete, pak prožijete krásné chvíle, když uvidíte svého opeřeného přítele kroužit na svobodě a on se k vám pak vrátí. Navíc bude nesmírně spokojený,“ říká Magdalena Žohová ze záchranné stanice pro papoušky v pražské Botanické zahradě.

Kakadu je pěkný tyran

Většina papoušků se stane během let skutečným rodinným mazlíčkem a mnozí z nich se i naučí mluvit. Ale třeba takový kakadu je v mládí roztomilou mazlivou kuličkou, která se v pubertě a během dalšího dospívání mění často v domácího tyrana, který chce všem šéfovat, a nejsou výjimečné případy, že napadne i svého pána.

Kakadu patří k nejdéle žijícím papouškům vůbec
Kakadu patří k nejdéle žijícím papouškům vůbec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Problémy mohou nastat také ve chvíli, kdy se v rodině objeví dítě, které se papoušků bojí nebo k nim nemá potřebný vztah. Stejně jako ostatní domácí zvířata potřebují papoušci občas veterinární péči, takže je dobré počítat i s těmito finančními náklady. Je pak smutné poslouchat o osudech papoušků, kteří skončí v záchranné stanici třeba proto, že si s nimi jejich majitelé už nevědí rady nebo nechtějí platit za jejich léčení a nechtějí se o ně starat, když onemocní.

Jakého fešáka si vybrat

Papoušci jsou krásní a inteligentní, ale než si nějakého pořídíte, popřemýšlejte, jestli je pro vás vhodným mazlíčkem
Papoušci jsou krásní a inteligentní, ale než si nějakého pořídíte, popřemýšlejte, jestli je pro vás vhodným mazlíčkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejčastěji se v zajetí chovají menší druhy, většinou andulky a korely, protože jsou vhodné i pro začínající chovatele a dají se snadno ochočit. Andulky se dožívají někdy i 14 let, korely až 20 let. Zkušenější chovatelé mají v oblibě papoušky žako, kteří jsou inteligentní a dokáží si vytvořit silné citové pouto ke svému chovateli.

Dožívají se až 60 let, ale potřebují hodně pozornosti a také denní dávku volného pohybu. Ara nebo kakadu jsou sice krásní a nesmírně chytří, ovšem jejich pořizovací náklady nejsou zrovna zanedbatelné. Potřebují denní kontakt s majitelem i prolet na svobodě a mají také vysoké nároky na výživu. Při dobré péči se dožívají se až neuvěřitelných 75 let.

Zdroj informací: Veterinární poradna; superzoo.cz

Publikováno: 7. 9. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová