reklama

Vyrobte dětem do školy originální školní sešity

Originální sešit nemusíte kupovat, vyrobit si ho můžete sami. Prima je, že díky tomu může být přesně ušitý na míru. A větší děti si ho velmi snadno vyrobí i samy. Nemusí to být ale pouze sešit do školy. Takové pěkné sešity mohou být i skvělým dárkem.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Originální sešit nemusíte kupovat, můžete si ho vyrobit přesně podle vašich představ (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Originální sešit vyrobíte pomocí:

 • horkého pera (heated hot foil pen)
 • fólie na hot tvoření
 • tužky
 • šablony
 • pečicího papíru
 • sešitu s tvrdými deskami
 • lepicí pásky
K tvorbě potřebujete nějaké sešity, tužku, pečicí papír a horké pero s fólií
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
K tvorbě potřebujete nějaké sešity, tužku, pečicí papír a horké pero s fólií

Co je horké pero?
Horké pero je bezva vychytávka ke tvoření. Jde o ruční pero s vyhřívaným hrotem, s nímž pomocí folií můžete psát i kreslit. Využít ho můžete i ke kaligrafii. Tepelně aktivované folie působením tepla přenáší svou barvu na povrch.

Postup výroby originálního sešitu:

Chcete mít skutečně originální sešit, jaký nikdo jiný ve třídě nebude mít? Tak si vymyslete a namalujte svůj vlastní obrázek na pečící papír. Pokud si ale nevěříte nebo si třeba myslíte, že neumíte kreslit, najděte si na internetu nějaký pěkný obrázek, který by se vám líbil na přední straně sešitu a vytiskněte si ho.

Vytištěnou předlohu si nalepte na stůl. V další vrstvě potom na něj položte pečící papír. který si také přilepte ke stolu. Tužkou potom vytištěný obrázek překreslete na pečící papír. Vybarvovat ho nemusíte, jde především o hlavní linky.

Vytvořte si šablonu, kterou přeneste na pečicí papír
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Vytvořte si šablonu, kterou přeneste na pečicí papír

Poté, co jste přenesli obrázek na pečící papír, nachystejte si sešit s jednobarevnými matnými deskami. Nejprve si na něj nalepte fólii určenou k malování horkým perem a na ni si potom položte pečící papír s předkresleným motivem. Papír i fólie by měly být dobře zafixovány, aby vám při kreslení neuklouzly. Kdyby vám papír nebo fólie při kreslení ujely, mohlo by vám to zničit finálový obrázek, který chcete mít na sešitu. Pokud si ale troufáte, můžete kreslit přímo na fólii bez použití předlohy na pečícím papíru.

Horkým perem obtáhněte linie obrázku na pečicím papíře
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Horkým perem obtáhněte linie obrázku na pečicím papíře

Samotné malování horkým perem je jednoduché. Zapněte horké pero, nechte ho nahřát a potom jím obtáhněte linie obrázku na pečícím papíře. Nebojte se přitom trochu přitlačit. Linky by měly být souvislé, bez přerušení. Pero držte při kreslení kolmo dolů. Po obkreslení vzoru z pečícího papíru, opatrně ze sešitu sejměte papír. Na folii máte krásně přenesený rytý dekor. Pak opatrně sejměte i fólii. Pokud jste pracovali správně, máte hotový krásně zdobený sešit, který už můžete normálně
používat.

Po překreslení obrázku opatrně sejměte papír i fólii
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Po překreslení obrázku opatrně sejměte papír i fólii

Tipy:

 • Nekupujte drahou verzi horkého pera. V Česku je aktuálně zhruba 35 míst, kde si ho můžete koupit vysloveně za pár korun. Tam ostatně najdete i sešity s jednobarevnými deskami a jiné drobnosti k tvoření.
 • Pokud nemáte sešit s tvrdými deskami, stačí vám i obyčejný sešit za pár korun s měkkými deskami. Vytvořte si nový obal pomocí nalepené čtvrtky. Může být bílá, ale klidně i barevná. Sešit se tím zpevní a vy jej potom můžete ozdobit horkým perem.
 • Horké pero nemusíte používat pouze k zdobení sešitů. Hodí se i k tvorbě přáníček, visaček a dalších drobností.
 • Fólii po malování nevyhazujte. Určitě na ni zůstaly nějaké nedotčené části, které někdy jindy můžete použít třeba k vytvoření drobných detailů nebo třeba nápisu.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 4. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová