Spoření energií, vodou nebo potravinami je velkým tématem všude, kam se podíváme. Bohužel budoucnost zatím moc optimisticky nevypadá a je na každém z nás, aby právě s touto životodárnou tekutinou hospodařil nejlépe, jak jen to půjde. Jak s vodou šetřit?
Voda, nejdůležitější surovina
Voda je pro nás tak zásadní surovina, že se bez ní nedokážeme obejít. Bohužel je to také surovina, která se nedá ničím nahradit. A protože ve volné přírodě vody, a zejména té pitné, neustále ubývá, měli bychom urychleně vymyslet způsob, jak s ní šetřit, aby zůstala zachována i pro další generace. Úspora vody je tedy prioritou pro všechny vyspělé civilizace.
Jakmile bude vody opravdu nedostatek, dojde k postupnému rozložení celého ekosystému. Bez vody zahynou rostliny i živočichové. Možná si mnozí z vás řeknou, že vodou šetří a nic víc už pro záchranu planety nemohou dělat. A možná vás překvapí, jak ještě lze víc a efektivněji vodou šetřit tak, abychom s ní neplýtvali.
Začněte šetřit smysluplně
Lázeň vyměňte za sprchu: Umíte si představit, kolik vody vyplýtváme, pokud si denně napouštíme plnou vanu vody? A že mnoho lidí vůbec netuší, jaký objem jejich vana má? Prázdná vana má většinou objem 110 až 150 l, některé rohové a atypické vany pak samozřejmě i víc. Při koupání samozřejmě vanu nenapouštíme plnou, protože podle Archimedova zákona bychom pak přebytek museli vytírat z podlahy, ale přesto se dostaneme na cca 50 l vody.
Při sprchování vyteče ze sprchové hlavice asi 10 l vody. Pokud budeme opravdu spořiví a nenecháme sprchu téci po celou dobu naší očisty, ušetříme opravdu výrazné procento vody. Navíc tím šetříme i naše tělo, neboť lidské pokožce dlouhé máčení v teplé vodě příliš nesvědčí.
Nenechávejte vodu zbytečně téct: To platí nejen při sprchování, ale také při mytí nádobí i běžném omývání rukou v umyvadle. Při osobní hygieně nenechávejte bezúčelně téct vodu. Do kanálu kohoutkem zbytečně proteče až 20 l za minutu.
Pračku zapínejte, až když je plná: Víte, kolik kg prádla vaše pračka pojme při jednom praní? Pokud chcete šetřit, připravte si stejně velké hromádky prádla podle objemu vaší pračky a perte tak, abyste buben zaplnili. Máchat v pračce dva ručníky jen proto, že je potřebujete vyprat, je nerozum. I pračku vybírejte takovou, která spotřebuje méně vody.
Pořiďte si šetrné splachovací zařízení: Starší typy WC jsou všechno možné jen ne úsporné. WC kombi jsou vybavena úsporným splachovacím systémem, který šetří spotřebu vody. Úsporný systém splachování WC, u kterého máte na výběr, vás naučí šetřit. Není přece jedno, zda spláchnete 3 nebo 6 l vody.
Zkuste si pořídit myčku: Neuvěříte, kolik vody vyplácáte tím, že myjete nádobí ve dřezu, a ještě jej oplachujete tekoucí vodou. Úspornější myčky vyžadují pouze 9 l vody na jedno umytí, díky čemuž lze dosáhnout značné úspory vody a peněz. Mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete až 3× víc vody oproti mytí nádobí v napuštěném dřezu. Při koupi myčky nádobí se zajímejte o spotřebu vody a kupujte vždy myčky úsporné.
Odstátou vodu nevylévejte: Uvařili jste si vodu na kávu a zbylo vám v konvici trochu vody? Nevylévejte ji. Slijte jí do PET lahve nebo do konvičky na zalévání květin (pochopitelně jakmile vychladne) a využijte jí třeba právě na zálivku pokojových rostlin. Taktéž můžete takovou vodu použít na oplachování rukou, spláchnutí klozetu nebo na vytření podlahy.
Perlátor: Obecně je součást vodovodní baterie, která na jejím konci zajišťuje provzdušnění vody a souvislý vodní proud. Spořivé perlátory různými způsoby omezují průtok, aby vytvořily silný proud s nižším průtokem, a tedy i nižší spotřebou vody. Nasazují se na konec vodovodní baterie, kde stejně jako šetřiče vody směšují proud vody se vzduchem. Tento proces dodává vodě na objemu, díky menším otvorům pro průtok též zvyšuje rychlost vody a dodává jí na síle. Úsporný perlátor průtok sníží na 6 l za minutu.
Úsporná sprchová hlavice: Smysl těchto sprchových hlavic je v omezení průtoku vody pomocí turbínové technologie, přičemž omezení průtoku vody nemá žádný vliv na kvalitu a účinnost sprchování. Úsporná sprcha pomůže ušetřit spotřebu vody při každodenním sprchování, a to v průměru až o 70 % oproti klasické sprchové hlavici.
Šetřič vody: Pracuje na principu míchání vodního proudu a vzduchu. Výsledkem je příjemný vodní proud plný vzduchových bublinek, který omývá stejně dobře, a přitom šetří vodu. Šetřiče vody stačí jen namontovat a dále již pracují zcela samostatně, na nás bude je jednou za čas vyčistit.
Využívejte dešťovou vodu
Dešťová voda už dávno není taková, jako jsme jí znali dříve - v jedné dešťové kapce bylo možno nalézt téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku chemických prvků. Dešťovka je tekutina, kterou bychom neměli nechávat zbůhdarma téci do kanalizace a vsakovat se do půdy. Pokud máte rodinný dům, zamyslete se nad pořízením retenčních nádrží k zachycování dešťové vody.
Poslouží vám nejen k zalévání zahrady, ale také jí využijete v domácnosti. Věděli jste, že dešťovou vodou lze vyprat, vytřít podlahu, spláchnout WC a zalít pokojové květiny (a ty vám za dešťovou vodu budou vděčné)? Tím výrazně ušetříte pitnou vodu a také spoustu peněz za vodné a stočné.
Tip:
Voda může unikat i nepozorovaně
- Pravidelně bychom měli kontrolovat, jestli nekapou kohoutky. Jak to udělat? Do prázdného dřezu postavte hrneček nebo misku, a jestliže se během dne naplní vodou, bude nejlepší vyměnit těsnění.
- Stejně tak je na místě kontrolovat, jestli neprotéká záchod. To zjistíme tak, že do nádržky WC nalijeme barevnou tekutinu (můžeme použít WC čistič v barevném provedení). Pokud barevná tekutina nateče do mísy, aniž byste spláchli, je jasné, že klozet protéká.
Zdroj informací: eon.cz, econea.cz, ecocamel.cz, cistavoda.cz, choosegreen.cz
Publikováno: 6. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová