reklama

Poradíme, jak pořídit věci do školy a nezbankrotovat

Školní věci jsou momentálně v mnoha rodinách tématem číslo jedna. Ze všech stran se navíc valí děsivé a ještě děsivější zprávy o jejich cenách. Vyvolává to pocit beznaděje. Radu, jak začátek roku ustát, však nepřináší nikdo. Rozhodli jsme se to změnit. Posbírali jsme osvědčené rady a doufáme, že vám aspoň trochu pomohou zvládnout drsný začátek školního roku a třeba ještě i ušetřit.

Školní věci, strašák mnoha rodin. Ukážeme vám, že i při jejich pořizování je možné ušetřit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ušetřete za školní věci na seznamu

Školní věci na seznamu obvykle učitelé vytváří s předstihem, aby rodiče měli dostatečný čas vše pořídit. Pokud chcete ušetřit, nenakupujte bezhlavě. Někdy se i na seznamu objeví položky, které nakonec vaše dítě nebude potřebovat. Vždy se proto vyplatí zeptat se někoho z vašeho okolí, jehož dítě absolvovalo první třídu na stejné škole před vámi, co se skutečně vyplatí pořídit a co nikoliv.

Proveďte generální úklid

Dříve, než se vrhnete na nákupy, proveďte generální úklid. Při něm totiž nejlépe zjistíte, jak na tom jste, jaké školní pomůcky jsou funkční, co máte v ještě zásobě a co naopak potřebujete dokoupit. Podle výsledného nálezu si utvořte finální seznam toho, co bude skutečně nutné dokoupit.

Kde sehnat školní pomůcky levně?

Bohužel stávající situace malým papírnictvím nepřeje. Jejich nabídka je obvykle nejdražší. Nejlevněji školní pomůcky ještě před pár lety měly větší markety, jenže ani to už dnes neplatí. Aktuálně nejlevněji školní potřeby seženete na internetu. I zde si ale dejte pozor na poštovné i na reklamu, která může nabízet pomůcky levně pouze zdánlivě. Nekupujte proto v prvním internetovém obchodě, který se vám namane, ale nejprve si proveďte důkladný průzkum a porovnejte si ceny.

Nejlevněji školní pomůcky vychází na internetu
Nejlevněji školní pomůcky vychází na internetu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak ušetřit při samotném nákupu školních potřeb?

Popravdě, jestliže chcete skutečně ušetřit na nákupu školních potřeb, měli byste je nakoupit s předstihem. Nenechávejte proto pořizování věcí do školy na poslední chvíli. Věci, o nichž víte, že bude dítě v každém případě potřebovat, třeba aktovku a penál, pořiďte je “mimo sezónu”.

Využijte výprodeje a výhodné akce. Nenechávejte proto nákup školních pomůcek na poslední chvíli. Ušetřit díky tomu můžete poměrně velké peníze. Při nákupech využijte slevové kupony, klubové výhody nebo studentské slevy.

Co kupovat nebo naopak nekupovat

Školní aktovka pro prvňáčka by rozhodně měla splňovat všechny bezpečnostní normy kvůli bezpečnosti dítěte. Na tom rozhodně neslevujte. Nicméně vzhledem k své velikosti ji mají děti často jen na 2 roky, takže se nestihne opotřebit, klidně ji proto můžete mít i po starším dítěti nebo z druhé ruky.

Školní aktovky, penály i pytlíky na tělocvik nebo přezůvky není nutné mít každý rok nové. Vydrží i několik let. Musíte jen o ně dobře pečovat. Pravidelně je proto perte a umývejte. Učte rovněž své děti, aby se svými školními pomůckami šetrně zacházely.

Pytlíky na tělocvik i na přezůvky nemusíte kupovat, můžete si je sami vyrobit. Není to nic složitého a zvládnete to i bez šicího stroje. Návod na takový pytlík najdete i na našich stránkách.

Podobně to je i s obaly na knihy a učebnice. Zabalit je můžete do fólie, balicího papíru nebo látkových obalů. Vyrobit si je mohou i samy děti podle vlastního vkusu.

Pozor, předem plněné penály rozhodně nejsou výhodnou koupí. Obsahují totiž často věci (nevalné kvality), které dítko nebude vůbec potřebovat a jiné mu pro změnu chybí (a vy je budete muset dokoupit).

Předem plněné penály jsou chytákem
Předem plněné penály jsou chytákem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud chcete při nákupu školních pomůcek skutečně ušetřit, zapomeňte na všechny ty slavné a tolik oblíbené malované postavičky. Výrobky s nimi jsou nejen předražené, ale mnohdy také i velmi nekvalitní. Děti navíc velmi rychle mění preference. Co milují dnes, mohou za měsíc nesnášet.

Jestliže máte více dětí nebo už jednoduše víte, že některé věci budete stabilně doplňovat po několik let, nakupte je ve velkém ve chvíli, kdy budou nabízeny za výhodnou cenu. Jde především o sešity, ale také tužky, pravítka, gumy nebo kružítka.

Kvalita je rozhodně důležitá, pravdou však je, že děti, i přes veškerou snahu, záhadně během roku přicházejí o gumy, tužky, nůžky, mikrotužky, pravítka i kružítka. Nekupujte jim proto ty nejdražší modely. Do těchto věcí se nevyplatí investovat.

Zbytečnou investicí jsou také vychytané drahé kalkulačky. Děti je totiž potřebují až v posledních ročnících základní školy. Školy jim je navíc v hodinách, kdy je budou potřebovat, zapůjčí.

Nekupujte zbytečně drahé školní pomůcky
Nekupujte zbytečně drahé školní pomůcky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Věci do tělocviku nemusí být něco extra. Dětem stačí to, v čem běhají venku, tedy obyčejné tepláky nebo legíny, tričko a šortky. Nemusíte jim tedy nic nového kupovat, podívejte se do skříně. Důležitá je pouze kvalitní pevná a stabilní obuv s bílou podrážkou.

Oblečení do školy se u malých dětí nevyplatí nakupovat s velkým předstihem, protože z něj před nástupem do školy vyrostou. Jestli ale chcete ušetřit, nakupte jim ho v second handech. Dnes už i u nás máme spoustu second handů, které nabízí pěkné značkové oblečení jako nové. Nikdo to, že je z druhé ruky, nemusí poznat.

Učebnice patří k těm nejdražším položkám na středních a vysokých školách. I zde jsou však možnosti, jak na jejich pořízení ušetřit. K jejich nákupu využívejte učebnicové výprodeje, studentské a klubové slevy a nebojte se ani mírně poškozených učebnic. Můžete díky tomu ušetřit i tisíce. Další cestou k úspoře je pak nákup učebnic z druhé ruky a využívání školní knihovny.

Pokud chcete ušetřit, krabičky na svačinu, lahve, obaly a ubrousky používejte opakovaně. Silikonové pytlíky, obaly z včelího vosku i nerezové lahve nejsou pouze ekologické, ale i praktické. Vše, co se dá používat opakovaně, se nemusí dokupovat, což vám to šetří vaše výdaje.

Buďte kreativní

Víte, že si můžete spoustu věcí sami vyrobit? Zapojit do toho můžete i své děti. Nejde přitom pouze o obaly na sešity a pytlíky na přezůvky. Doma si ve skutečnosti můžete vyrobit i originální krabici na výtvarné potřeby. Upcyklovat je možné také složky na sešity, pořadače, tašky, a dokonce i krabičky na svačinu.

Pokud chcete na nákladech ušetřit, buďte kreativní, a co můžete, si vyrobte
Pokud chcete na nákladech ušetřit, buďte kreativní, a co můžete, si vyrobte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co už nepotřebujete, pošlete dál

Věci, které už nepotřebujete, prodejte. Získané finance vám sníží celkové výdaje.

Zdroj informací: news5cleveland.com; hotmoney.pl; madreshoy.com; furgonetka.pl

Publikováno: 1. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová