Přesazení pokojových rostlin v jarním období je téměř už zažitým pravidlem. Jenže co dělat tehdy, když na jaře tuto aktivitu nestíháte? Nebojte, k přesazování přistupte klidně i na konci léta, většině zelených rostlin to vůbec neuškodí.
Přesazování pokojových rostlin provádějte hlavně tehdy, pokud rostliny začnou slábnout a neprospívají. Většinou za tím stojí vyčerpaný substrát, ze kterého již rostliny nemohou čerpat žádné živiny. Pokud máte trochu volného času a chuť, pak se do činnosti pusťte klidně teď, ale zapomeňte na použití umělých hnojiv. Je to z toho důvodu, že před koncem hlavního vegetačního období není vhodné rostliny hnojit.
Připravte si květináče větší alespoň o 5 cm, a to buď klasické s podmiskou, nebo módní samozávlahové. Na dno každého květináče patří písek nebo keramzit, fungující jako účinná drenážní vrstva. Koupený substrát smíchejte se zahradní půdou. Díky tomu nebude substrát během roku rychle slehávat.
Před přesazením pokojovky zalijte, a poté je opatrně vyjměte z původní nádoby. Pozor na stav kořenového systému, pokud jste rostliny dlouho nepřesadili, kořeny mohou být velmi přerostlé. Když je zkrátíte, nezapomeňte na desinfekci ran dřevěným uhlím. Mírně oklepněte starý substrát, který je již na první pohled rozložený, a poté vložte rostlinu do nového květináče. Mezeru mezi substrátem rostliny a stěnou květináče zasypte namíchaným substrátem a přitlačte jej. Po zasazení rostliny mírně zalijte.
Po přesazení na konci léta nebo zkraje podzimu zalévejte velmi střídmě, protože světlá část dní se zkracuje, a tak by zeleň nemusela zvládnout vodu vstřebat. Nadměrné množství vláhy může vyústit až v přelití a úhyn rostlin.
Zdroj informací: Benco.cz
Publikováno: 30. 8. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček