Alternativní vytápění je způsob, jak nebýt závislý na komerčních způsobech vytápění - na elektřině nebo plynu. Vzhledem k letošní poněkud nejisté sezóně, která by mohla pro spoustu domácností být více než napjatá, je ideální, pokud máme v záloze nějaký jiný způsob, jak se v zimě ohřát.
Alternativní vytápění
Situace není růžová, to si uvědomuje již mnoho domácností. Pomalu, ale jistě se nám blíží podzim a zima a nás čeká další topná sezóna. Tentokrát by ale nemusela být tak bezstarostná jako jindy. Co si budeme namlouvat, nejistá prognóza okolo dodávek plynu a pomalé navyšování cen elektřiny nás nutí k zamyšlení, zda je topení těmito komoditami stále ještě výhodné, a zda bychom neměli ubrat na komfortu bezpracného topení a nepoohlédnout se po jiných zdrojích.
Právě proto je zde nabídka tzv. alternativního topení. To znamená, že si zařídíme teplo domova i bez komerčních energií a nebudeme závislí ani na plynu, ani na elektřině. Je samozřejmé, že je spousta domácností, která ani jinak než plynem či elektřinou topit nemůže, případně je závislá na dodávkách tepla z tepláren. Ti ostatní, zejména majitelé domů a jiných nemovitostí, tuto možnost ale mají a bylo by přinejmenším pošetilé toho nevyužít.
Tepelná čerpadla
O těchto zařízeních je možné pět jen chválu. Ačkoliv je počáteční investice do pořízení některého z typů tepelných čerpadel poměrně vysoká a je nutné mít vlastní venkovní prostor, kde toto čerpadlo bude moci pracovat, návratnost je řádově do několika let. Úspora nákladů na energie je pak až 60 %.
- tepelná čerpadla země/voda
- tepelná čerpadla vzduch/voda
- splitová tepelná čerpadla vzduch/voda
Tepelná čerpadla je možné propojit s fotovoltaikou, nadto je investice do nich podložena dotacemi Zelená úsporám. Kromě toho, že vám tepelná čerpadla vyhřejí interiér, mohou ho naopak přes léto také ochlazovat a navíc vám ohřejí i vodu. Tepelná čerpadla pak mají velmi dlouhou životnost a je možné je instalovat jak v novostavbách, tak ve starých domech.
Kotle na tuhá paliva
Pokud nejste zrovna movití a pořízení tepelného čerpadla je pro vás z nejrůznějších důvodů nedosažitelné, zvolte levnější variantu. A tou jsou kotle na tuhá paliva. Ale pozor, ne ledajaká. Pořiďte si kamna na dřevo, případně na pelety.
Co to jsou pelety?
Pelety jsou malé válečky lisované z dřevěné piliny. Díky svým rozměrům umožňují moderní, ekologické vytápění dřevem, které je přitom stejně komfortní jako plyn nebo elektřina.
Certifikace ENplus®
Jestli mají skutečně konkrétně pelety, které kupujete, vysokou výhřevnost a účinnost při spalování, to za vás pohlídá certifikace ENplus®. S tou si můžete být jisti, že nespálíte zbytečně moc pelet, abyste dosáhli požadované teploty.
Certifikace ENplus® zaručuje kvalitu dřevních pelet tak, aby chránila všechny zúčastněné:
- Zákazník má zaručeno, že peleta vyhovuje přísným normám a byla dodána odpovídajícím způsobem.
- Prodejci mají jistotu, že rozvážejí kvalitní pelety.
- Výrobce pelet může případným kontrolorům zpětně předložit vzorek výroby za kterékoliv zjišťované období.
- Výrobci kotlů a kamen se mohou bránit při reklamacích, kdy kotle nedosahují slibovaných parametrů nebo byly poničeny kvůli použití nekvalitních pelet.
Vytápění peletami
Levnější než plyn a elektřina, zdravější než uhlí a pohodlnější než dřevo – takové je vytápění dřevěnými peletami. Každý rok se prodlužuje seznam domácností, obytných domů, veřejných budov i firem, které vytápí kotle a kamna na pelety.
Pelety se uplatní jak v rodinných domcích a chatách, tak ve větších budovách, jako jsou penziony, restaurace a podobně. Automatické přikládání ušetří práci personálu. Pelety také nepotřebují žádné speciální zacházení při manipulaci, moderní dopravci vám je dovezou až k domu (i v horách) a umožňují snadné a ekonomické skladování. Čím více máte skladovacích prostor, tím levněji můžete pelety nakoupit, protože je budete moci objednat dopředu za letní ceny na celou topnou sezónu.
Peletami vytopíte malý rodinný domek stejně jako výrobní halu. Kotel na pelety pak obslouží i dítě, takže nepotřebujete mít k ruce zdatného kotelníka se svaly jako Železný Zekon. Pelety vám navíc přivezou až domů komfortně zabalené v pytlích.
Topení peletami je topení čisté a ekologické. Při spalování nevzniká téměř žádný dým, popravdě vám z komína bude vycházet sloup vodní páry, ale žádný kouř. V kotelně potom nepoznáte, že se o kotelnu vůbec jedná. V klidu si sem můžete nastěhovat i sušáky s prádlem. Spalování pelet nebo briket není cítit. Srovnáte-li kamna na uhlí a kamna na palety - jedna kamna na uhlí vyvinou tolik spalin a emisí jako cca 60 kamen na pelety.
Kamna na pelety jsou dokonce chytrá a vás jako obsluhu prakticky vůbec nepotřebují. Při správném nastavení se obslouží sama. A vy ale můžete svá kamna kontrolovat dokonce i na dálku.
Kotel nebo kamna se zapnou dálkově přes SMS a celá rodina přijíždí už do vytopené chalupy. V obytných domech zase udržuje tepelný komfort termostat, kde se nastaví požadovaná teplota a kotel se sám zapaluje podle potřeby.
Výhřevnost dřeva a pelet
Možná máte doma klasická kamna na dřevo a přemýšlíte, čím nejlépe topit, aby výhřevnost byla co nejvyšší. Zde nabízíme malou nápovědu:
- smrk – dobrá výhřevnost, oblíbené palivové dřevo, praská kvůli vysokému obsahu pryskyřice, dobře se z něj vyrábí třísky na podpal, schne 1 rok
- topol – malá výhřevnost, dobře se štípe, velmi rychle hoří, schne 1 rok
- lípa – výborně, ale rychle hoří, schne 1 rok
- borovice – nepříliš vhodné dřevo na topení, dobře hoří, ale vzniká mnoho mastných sazí, schne 1 rok
- modřín – křehké dřevo, uvolňuje o trochu více sazí než smrk, schne 1 rok
- dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky
- bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok
- buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky
- habr – nejvyšší výhřevnost, ale také vysoká cena, schne 2 roky
- ořech – nevyplácí se kupovat na topení, velmi drahé dřevo, schne až 4 roky
Přičemž:
Druh dřeva | Výhřevnost |
habr | 100 % |
dub | 99 % |
jasan, javor | 92 % |
bříza, olše | 89 % |
buk | 80 % |
borovice, modřín | 73 % |
smrk | 70 % |
Náklady na pelety
Dřevěné pelety jsou dlouhodobě levnější než elektřina, topný olej i plyn. Pohybují se zhruba na stejné úrovni jako hnědé uhlí, přičemž je vytápění peletami nesrovnatelně ekologičtější a zdravější. Mezi palivy z biomasy je pochopitelně nejlevnější palivové dřevo, dřevěné pelety ho ale předčí svojí výhřevností a především komfortem. V souvislosti s výhřevností je ale nutné zmínit, že pokud má váš dům tepelné mosty a není izolován, nikdy garantované výhřevnosti nedosáhnete a budete zbytečně protápět finance.
A pokud chcete ušetřit na topení ještě víc a rozhodli jste se pro vytápění dřevěnými peletami, nakupte si toto palivo do zásoby během letního období, kdy ceny klesají i markantně. Stejně jako pelety musejí mít výhřevnost, váš kotel by měl mít co nejvyšší kvalitu a účinnost, aby vydal co nejvíce tepla při co nejmenším množství spáleného paliva.
Využijte tedy, stejně jako u nákupu tepelného čerpadla dotaci a kupte si kvalitní kotel na pelety nebo jinou biomasu. Navíc, pokud koupíte kotel kombinovaný, můžete jím nejen vytápět, ale také ohřívat vodu, napojit kotel na ústřední topení nebo propojit se slunečními kolektory. A některé kotle zvládnou nejen topit, ale i chladit a vyrábět elektrickou energii. Informujte se u certifikovaných výrobců a prodejců na nejvýhodnější kotle na tuhá paliva a zároveň na možnost vytápění biomasou.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; avydon.cz; ceska-peleta.cz
Publikováno: 16. 8. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová