reklama

Lidské jídlo, které psovi neuškodí

Psí strava by se mohla zdát poněkud stereotypní, a proto lze jejich jídelníček čas od času obohatit. Můžeme sáhnout po ovoci, zelenině i různých lidských pochutinách. Ale pozor na výběr, ne vše je dovoleno a jsou potraviny, které pejsek v žádném případě nesmí! Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled potravin, s kterými vedle rozhodně nešlápnete.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smutnému psímu pohledu odolá jen opravdu silný charakter. Dbejte na jeho správnou stravu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prvně je důležité říct, jakým potravinám se určitě vyhnout. Rozhodně pejskovi během grilování nedávejte jakékoliv ochucené maso či osmažené věci. Přímo nebezpečná je pak čokoláda a cokoliv s kofeinem. Pozor také na hrozny, avokádo, rozinky či přezrálé nebo již nahnilé ovoce, ty mohou způsobit nadýmání, průjmy a nerovnováhu ve střevní mikroflóře i otravu alkoholem

K otravě u psa může dojít i po požití většího množství ořechů. Především makadamových a mandlí. Pokud budete mít jakékoliv podezření, že se pes otrávil, tak vyvolejte zvracení, podejte černé uhlí a neprodleně navštivte veterináře. V rámci prevence zdravého zažívání pejska, podávejte probiotika či třeba psí jogurt.

Mrkve se nemusíte bát

Vhodné zpestření potravy u psa pak může být například mrkev. Je nízkokalorická a přirozeně sladká. V syrovém stavu pejskovi díky své tuhé konzistenci může sloužit i jako dentální pomůcka k odstranění zubního plaku. Ve vařené formě je vhodná například při dietě, kdy s ní lze nastavovat krmné dávky. Mrkev je také dobrým zdrojem vitamínu A, který je prospěšný pro imunitní systém psa, kůži a srst.  Vhodné jsou také například i batáty, kterým můžete občas pejskovi přilepšit „od stolu“. Samozřejmě vždy nedochucené.

Pes a ovoce

Ovoce obecně není pro psa dobré díky vyššímu obsahu cukru, ale jedna výjimka je, a to jablko. Jablka poskytují mnoho důležitých vitamínů pro psy, včetně vitamínů A a C. Jablka jsou také dobrým zdrojem vlákniny, která může pomoci regulovat psí trávení. Pozor ale na konzumace hnijících jablek, ty mohou u psů vést k opilosti tedy k otravě alkoholem. Shnilá jablka totiž produkují v malé míře alkohol.

Psí zažívání je citlivé, krmte jej pouze vhodnými potravinami
i (Zdroj: Yoggies)
Psí zažívání je citlivé, krmte jej pouze vhodnými potravinami

Bílá rýže při dietě

Vařená rýže je dobrou volbou u psa s podrážděným žaludkem, protože je snadno stravitelná a pomáhá vázat stolici. Bílá rýže ale může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, takže psi s cukrovkou by ji měli jíst pouze v malém množství.

Vařené kuře

Dobrým doplňkem při zažívacích problémech pejska je i vařené kuře (bez koření). Volte spíše libové maso než kuře s kůží a kostmi (stehna, křídla). Kosti z vařeného kuřete mohou pejska velmi potrápit a zranit, kuřecí kůže je zase velmi tučná.

Krevety pro psy? Proč ne

Vhodnou volbou jsou i ryby (neochucené a nesmažené), skvělý je například losos, krevety a tuňák. Tyto druhy jsou pro psy dobrým zdrojem bílkovin a zároveň nemají kůstky. Jsou také bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou pomoci udržet zdravý imunitní systém psa, srst a kůži. Vhodnou alternativou je pak například lososový olej, který je ideálním doplňkem (nejen) pro psy seniory. Pejsek také může mít i krevety, ty obsahují vitamín B, který pomáhá udržovat trávicí systém zvířete a podporovat zdravý krevní oběh. Před krmením psa je ale důležité ryby uvařit, protože tepelně neupravené ryby mohou obsahovat škodlivé parazity.

V malém množství nevadí popcorn

Toto by asi moc pejskařů nečekalo, ale v malém množství můžeme pejskovi dávat i popcorn, musí ale být bez soli a bez másla. Popcorn obsahuje minerály, jako je hořčík, fosfor a zinek, které jsou velmi prospěšné pro zdraví psů. Ujistěte se ale, že psi nesnění žádná nevypražená tuhá zrna kukuřice, protože by se mohli udusit.

Zdroj informací: Yoggies

Publikováno: 11. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce