reklama

Jak doma během letních veder udržet příjemnou pokojovou teplotu bez zvýšených výdajů?

Trápí vás doma během letních vln veder vysoká pokojová teplota, ale nechcete kvůli rostoucím cenám energií sahat po klimatizaci, která má vysokou spotřebu? Řešení naštěstí existuje. Dáme vám několik rad, jak na to.

i (Zdroj: pexels.com)
Příjemnou teplotu v interiéru udržíte s našimi snadnými tipy (Zdroj: pexels.com)

Základem je správné větrání

V první řadě se musíte naučit vnímat, kdy je správné větrat a kdy se naopak musíte doma doslova zabednit. Nejde přitom jen o teplotní rozdíl u vás doma a venku. Pozor také na větrání během večera, kdy současně svítíte. V takovém případě se vám budou hodit sítě proti hmyzu. To už bychom ale trochu předbíhali, začněme proto popořadě.

Větrat musíte od setmění do rozednění-

Základní pravidlo, které musíte dodržovat, je, že nesmíte větrat v době, kdy je již teplota venku nesnesitelná. To jediné, čeho jinak dosáhnete, je, že vysoké venkovní teploty proniknou i k vám do bytu nebo do domu.

Větrat tedy musíte v době, kdy je venkovní teplota příjemná. To bývá během letních veder přibližně od desáté hodiny večerní až do asi sedmé hodiny ranní.

Večer proto dokořán otevřete co nejvíce oken a nechte vzduch volně proudit napříč nemovitostí. Potřebujete nejen vyměnit vzduch, ale ochladit i zdi, podlahy, stropy či nábytek a spotřebiče.

Neprovádějte činnosti, které teplotu zvyšují

Ráno budete mít doma příjemných 20 °C, možná méně. Po probuzení ihned všechna okna zavřete. Pokud někde do oken svítí přímé světlo, zastiňte ho – roletami, žaluziemi nebo závěsy – aby teplota v interiéru rostla co nejpomaleji. Není-li to nutné, nevařte, nezapínejte myčku, nežehlete. Vyhněte se i domácímu cvičení. Zkrátka nedělejte přes den nic, co by vedlo k rychlejšímu růstu teploty či vyšší spotřebě kyslíku v místnosti. Tyto činnosti si nechte na večer, kdy se blíží možnost vyvětrat.

Pozor na nepříjemný hmyz

Problém ale spočívá v tom, že během večerního větrání nesmí být v interiéru žádný zdroj světla. Nemluvíme jen o lustrech a lampičkách, problémem je i televize nebo počítač. Světlo totiž působí doslova jako magnet pro nevítané hosty – zejména komáry.

Chraňte se nejen před vedrem, ale i před nepříjemným hmyzem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte se nejen před vedrem, ale i před nepříjemným hmyzem

Při večerním větrání tedy doma musíte být potmě nebo si pořídit do oken sítě proti hmyzu, které vás před těmito nepříjemnostmi ochrání. Další variantou jsou speciální přípravky hubící hmyz, nicméně nejde o řešení, které je příliš zdravé, a rozhodně jej nedoporučujeme v ložnicích a dětských pokojích.

Pomohou i investice

Ne všechny zvýšené výdaje jsou ale nutně špatné. Například investice do zateplení nebo do tepelného čerpadla či solárních panelů mohou být vhodnými kroky k tomu, jak doma udržet po celý rok ideální teplotu, aniž by vám výrazně rostly pravidelné výdaje za vytápění a ochlazování interiéru.

Zdroj informací: ISOTRA a.s.

Publikováno: 2. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce