reklama

Švadlena radí, jak jednoduše opravíte pracovní oblečení

Umění, jak opravit pracovní oděvy, ovládá pochopitelně každá švadlenka. Ale nemusíte být vůbec profesionál, abyste to také zvládli. Poradíme vám pár triků, které spolehlivě zachrání vaše oblíbené oblečení, v němž pracujete na zahradě nebo v dílně.

Jak opravit oblíbené pracovní oděvy se naučíte i vy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pracovní oděvy si zaslouží opravu stejně jako jiné součásti našeho šatníku. Mnohdy se jedná o kousky, které nám slouží dlouhá léta a máme je rádi. Šikovné ruce zachrání nejednu trhlinu nebo jiný defekt, takže není potřeba kupovat nové. Navíc jsou většinou ušity ze speciálních odolnějších materiálů, proto jsou vlastně předurčeny k jisté „dlouhověkosti“.

Kouzlení se záplatami a vsadkami

Zvláště u pánských montérek a pracovních kalhot je častým poškozením roztržená látka v rozkroku. Místo záplaty z běžné textilie vyzkoušejte tu z pružného (strečového) materiálu. Nejdříve si začistěte a obšijte okraje kolem praskliny, pak si z pružné látky vystřihněte záplatu ve tvaru kapky – velikost pochopitelně přizpůsobíte velikosti defektu. Tuto záplatu pak všijete (vsadíte) do prasklého místa. Díky pružnosti se nebude původní látka už tolik napínat, naopak se roztáhne podle potřeby.

Do kalhot roztržených v rozkroku všijte vsadku ze strečové látky
Do kalhot roztržených v rozkroku všijte vsadku ze strečové látky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ani nové montérky nebo pracovní kombinézy nejsou imunní proti trhlinám od hřebíků a dalších ostrých předmětů. Roztržené místo podlepte na rubu vlizelínem a na lícové straně prošijte na stroji hustými řadami stehů nitěmi v barvě látky. Podobně opravíte i trhliny na džínách, které mnozí z nás používají doma nebo na chalupě místo profesionálních pracovních oděvů.

Triky se zipy a knoflíky

Součástí většiny pracovních oděvních kousků jsou pochopitelně knoflíky a druky. Ty se často vytrhnou přímo z tkaniny a zanechají po sobě ošklivou dírku. Pokud ji zašijete hustými stehy, znovu přišitý knoflík bude opět dobře držet. A ve většině případů bez problému do opravené látky umístíte i nové druky.

Trhliny od ostrých předmětů podlepte vlizelínem a na líci prošijte
Trhliny od ostrých předmětů podlepte vlizelínem a na líci prošijte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při manipulaci s ohněm se občas stane, že jiskra či žhavý uhlík odlétnou a propálí oblečení, které máte na sobě. Maličké defekty jdou většinou rychle a takřka bez viditelné stopy zašít, ale v případě větších poškození zachráníte situaci vsadkou ze stejného nebo podobného materiálu. Často tak navíc dosáhnete zajímavého „designového“ efektu.

Ani rozbitý zip není důvodem k tomu, abyste „postižený“ kousek pracovního oblečení vyhazovali. Do mikin a obyčejných bund postačí pořídit nějaké běžnější zdrhovadlo, do luxusnějších kousků pak kupte nějaký hezký, třeba kovový designový zip.

Tip: Většinu běžných oprav zvládnete doma na šicím stroji a díky své šikovnosti. Někdy se ale může zdát náprava některého defektu nad vaše síly nebo je materiál natolik specifický, že si s ním vaše domácí krejčovské vybavení neporadí. Ani tehdy není nic ztraceno, chce to jen trochu detektivního pátrání po okolí, protože mnohé švadleny nabízejí i drobné opravy oděvů a mívají velmi přijatelné ceny, takže se oprava stále vyplatí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 9. 8. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová