Každý pes potřebuje neustálou péči rozdílnou dle plemene, ročního období, místa, kde bydlí nebo tráví volný čas. Při této péči nezapomínejte i na srst, drápy nebo uši. Dostupné preparáty nebo pomůcky, které vám tuto starost usnadní, je možné koupit v potřebách pro mazlíčky či lékárnách.
Srst
Srst psů se liší plemeno od plemene, a podle toho je nutné zvolit důkladnou a správnou péči. Nejlépe se pečuje o psy s krátkou srstí. Postačí je pravidelně vyčesávat gumovým kartáčem nebo speciální rukavicí. Pro ty s dlouhou srstí jsou vhodné hřebeny a kartáče. Pro psy s podsadou jsou vhodné furminátory. Některá plemena je nutné trimovat pomocí speciálních hřebenů, abychom je zbavili odumřelé srsti.
Mnohá plemena je nutné pravidelně zastřihávat buď doma nůžkami, nebo holicím strojkem či tuto činnost může provést pracovník v psím salonu. Srst je nutné také v pravidelných intervalech mýt nejlépe šampony, určenými pro psy, které mají jiné složení než ty na lidské vlasy. Šampon proti parazitům je vhodný pro psa, který je napaden blechami, klíšťaty nebo všenkami. Lze jej aplikovat na všechny druhy srsti a chlupů plemen psů.
Působí až 5 týdnů. Přiměřené množství se nanese na vlhkou srst zvířete a masíruje se krouživými pohyby, dokud se nevytvoří bohatá pěna. U mladých jedinců je vhodné šampon naředit 1:2, nechat minimálně 5 minut působit, a poté důkladně ze srsti vymýt.
Uši
Všudypřítomný prach a jiné nečistoty se velmi často dostanou i do uší psa. Na jejich čištění je vhodné využít vlhčené ubrousky, kterými vyčistíte zevní část ucha. Vyvarujte se vatovým tyčinkám, které mohou ucho psa poškodit. Pro vnitřní zvukovod použijte raději speciální ušní kapky, které přebytečný maz rozpustí. Pak postačí vnější část vyčistit vlhčeným ubrouskem. Dostatečnou péčí o uši předejdete zánětům a jiným problémům.
Drápy
Některým psům je nutné rovněž pravidelně zastřihávat drápy. Kdo je zkušený, zvládne je ostříhat sám kleštěmi, které mají speciální úpravu ostří vhodnou na psí drápy. Někdy se může stát, že psovi nevědomky zkrátíme dráp více, než jsme chtěli. Pak je nejprve nutné místo vydesinfikovat a ochránit proti infekci, například náplastí.
Pokud si nejste v této činnosti jisti nebo máte neklidné zvíře, je vhodné svěřit psa do rukou profesionála buď v psím salonu, nebo u veterinárního lékaře. Nezapomínejte u psa i na kontrolu očí a v případě jakýchkoliv problémů se obraťte na veterinárního lékaře, který vám s problémem rád pomůže.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Super zoo
Publikováno: 15. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská