reklama

Jak účinně bojovat proti klíšťatům u psů

Pobyt v přírodě přináší vašemu psu nejen radost, ale i mnohá úskalí. Jedním z nich je obávaný parazit klíště, který je přenašečem mnoho závažných onemocnění. Klíště obecné je zákeřný malý roztoč s velkými kusadly, který potřebuje ke svému životu krev hostitele, a tím může být pro člověka, ale i pro domácího mazlíčka nebezpečný. Nejlepší boj je prevence. Poradíme, jakou zvolit účinnou ochranu před kousnutím, a tím zabránit závažným problémům u vašeho psa.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Chránit psa před klíšťaty lze různými způsoby (Zdroj: Šárka Miškovská)

U veterinárního lékaře, ve specializovaných prodejnách či v lékárně je k dostání nepřeberné množství preventivních přípravků proti klíšťatům. Postačí si vybrat ten, který vyhovuje vašemu psovi. Nezapomeňte zohlednit i různá kritéria, zda se pes stýká více s dětmi, jak často se koupe či si případně užívá plavání ve vodě. 

Tablety

Účinná látka v tabletě působí až 35 dnů, poté je nutné znovu aplikovat. Účinkuje nejen na klíšťata, ale i blechy. Jsou psy obyčejně dobře snášeny, dají se rozžvýkat. Můžete je použít i pro štěňata od stáří 8 týdnů. Výhodou je, že je psa možné koupat a na srsti není nic aplikováno. Lze zakoupit v lékárně nebo u veterinárního lékaře.

Spot-on

Jedná se o jednorázovou pipetu s účinnou látkou proti klíšťatům, ale i blechám, komárům, mouchám nebo všenkám. Pipeta působí až 4 týdny, poté je nutné aplikaci opakovat. Je možné si vybrat tu, která bude vhodná pro vašeho mazlíčka dle jeho konkrétní váhy. Aplikuje se do srsti v místech mezi lopatkami, nejlépe po celé délce zvířete.

Klíště přenáší různé nemoci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Klíště přenáší různé nemoci

Její výhodou je možnost využití i pro štěňata od stáří 7 týdnů nebo pro březí nebo kojící feny. Jsou voděodolné a působí i po namočení psa. Koupání je vhodné až po 2 dnech od aplikace. Nespornou výhodou je rovněž to, že odpudí a zahubí parazita ještě před tím, než se stačí zakousnut do zvířete a infikovat ho.

Obojek

Jedná se o obojek, jehož účinná látka psa chrání před klíšťaty po dobu až 8 měsíců, tedy celé aktivní období klíšťat. Je voděodolný. Účinná látka působí nejen na klíšťata, ale i na ostatní parazity (blechy nebo všenky). Umisťuje se na krk zvířete a je možné jeho délku upravit dle potřeby (pod obojek bychom měli strčit dva prsty).

Je určen ke stálému nošení. Při jeho výběru je důležitá hmotnost zvířete, nikoliv obvod krku. Odpudí parazita ještě před jeho přisátím, a tím zvíře chrání před nebezpečnými onemocněními. Obojek je opatřen bezpečnostní pojistkou, pokud by se zvíře zachytilo, automaticky se uvolní. Je vhodný pro štěňata od 8 týdnů věku, ale musíme počítat s tím, že vám z něj štěně brzy vyroste.

Sprej

Je možné jej použít proti vnějším parazitům nejen na klíšťata, ale i na blechy nebo všenky. Záleží na konkrétním druhu spreje. Jeho činná látka působí až 6 týdnů, poté je nutné znovu aplikovat. Stříká se na srst zvířete, není ovšem voděodolný, proto zvíře po dobu 2 dvou dnů nekoupejte. Dejte rovněž pozor, aby si zvíře srst nelízalo. Je vhodnější pro krátkosrstá plemena bez rozdílu váhy psa. Lze použít u štěňat od stáří dvou dnů, březích a kojících fen.

Preventivní přípravky proti klíšťatům
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Preventivní přípravky proti klíšťatům

Klíště obecné (Ixodes ricinus) má čtyři stádia vývoje a je aktivní po většinu kalendářního roku. Vyhledává vlhká a teplá stanoviště. Jen samičky se živí krví. Nejprve se zakousnou do hostitele a vyloučí látku, která mu napomáhá se lépe udržet na kůži a dobře srážet krev, kterou sají.

Při této činnosti mohou přenášet i závažná onemocnění, jakými jsou klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza. Určitě se vyplatí preventivně bojovat proti klíšťatům a ochránit naše psy před závažnými onemocněními.

Tip:

Některé ochranné prostředky proti klíšťatům lze použít i pro kočky.

 Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; Super zoo

Publikováno: 20. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.