reklama

Vánoční květiny po odkvětu: Víte, co s nimi?

Hyacinty, hvězdníky, vánoční hvězdy nebo bramboříky se v našich vánočních výzdobách už dávno zabydlely, ale co s nimi teď, v lednu, kdy květiny zvolna odkvétají? Určitě by byla veliká škoda, kdyby skončily v popelnici. Poradíme vám, jak se o ně postarat, aby, až přijde jejich čas, znovu vykvetly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vánoční květiny potřebují odpovídající péči (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sváteční kudrnky hyacintů

Hyacinty, jejich něžná květenství vypadají opravdu velmi slavnostně, navíc byt o Vánocích nádherně provoněly.

Co s hyacintem po odkvětu?

Hyacint se snažte udržet co nejdéle zelený. Měl by být v chladnější místnosti, na světle s lehkou zálivkou. Vydrží-li takto do jara, pak jej hned přesaďte do volné půdy a nechte být. Příští rok na jaře bude kvést. Pokud jste hyacint neudrželi zelený až do jara, pak vyjměte cibuli z hlíny, nechte ji zaschnout a do volné půdy ji zasaďte až na podzim.

Voňavé růžové hyacinty
i (Zdroj: pixabay.com)
Voňavé růžové hyacinty

Vznešené hvězdníky

Dokázaly svým květenstvím ve tvaru hvězdy navodit správnou vánoční atmosféru, ale nyní nadchází čas, uložit je ke spánku.

Co s hvězdníkem po odkvětu?

Hvězdníky vyžadují období klidu. Po odkvětu je vyjměte z květináče a nechte v suchu, až se jim listy zatáhnou (nikdy je zelené neodřezávejte!). Po zatažení vyčkejte, až se objeví poupata, pak rostliny opět zasaďte do květináče, přeneste na světlé a teplé místo a začněte s lehkou zálivkou. Pozor, rostliny jsou choulostivé na přelití.

Rozkvetlý hvězdník
i (Zdroj: pixabay.com)
Rozkvetlý hvězdník

Klasická vánoční hvězda

Ani s klasikou jste rozhodně nešlápli vedle – Poinsettia, známá jako vánoční hvězda, zdobí lidské příbytky v období Vánoc již tradičně.

Co s vánoční hvězdou po odkvětu?

Vánoční hvězdu po odkvětu umístěte na chladnější místo a snižte zálivku. Brzy z jara ji seřízněte a rostlinu přesaďte. Přes léto vánoční hvězdu přihnojujte a dostatečně zalévejte, prospěje jí i letnění. Pokud chcete, aby na Vánoce vytvořila opět krásně vybarvené listeny, je potřeba rostlinu od poloviny října nejméně na 12 hodin denně zatemňovat. Tvorbu květů, ale i barevných listenů, vyvolávají extrémně krátké dny a dlouhé noci. Rostlinu proto od večera do rána zakrývejte tmavým kornoutem.

Vánoční hvězda je nekorunovanou královnou Vánoc
i (Zdroj: pixabay.com)
Vánoční hvězda je nekorunovanou královnou Vánoc

Chladnomilné bramboříky

Když už je řeč o klasice, nelze nezmínit brambořík. Podobně jako hyacinty, i tyto vděčné vánoční rostlinky s poetickým latinským názvem Cyclamen, zdobily váš byt v mnoha barevných varietách.

Brambořík v červeném odstínu
i (Zdroj: pixabay.com)
Brambořík v červeném odstínu

Co s bramboříkem po odkvětu?

Brambořík ponechte dokvést na chladnějším parapetu u okna, nejlépe v meziokenním prostoru. Na jaře jej vyneste ven a výrazně snižte zálivku. Na konci léta se objeví mladé listy. Pak rostlinu přesaďte (hlízy by měly zůstat částečně nad zeminou), umístěte ji na světlé místo u okna mimo dosah slunečních paprsků a asi 2 týdny po přesazení začněte zalévat.

Zdroj informací: vanocnisen.cz

Publikováno: 20. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce