reklama

Upcyklace: Staré naběračky a cedníky nevyhazujte, vyrobte z nich květináče

Květináče z naběraček, ale také cedníků nebo dokonce struhadel, které už v kuchyni dosloužily, jsou neokoukanou dekorací. Jejich výroba není složitá a vy vdechnete nový život zdánlivě nepotřebnému předmětu.

Květináče z naběraček jsou nečekaně efektní dekorací s živými i sušenými květinami (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Stylové květináče ze starých naběraček nebo cedníků se hodí třeba na terasu nebo do zahradního zákoutí vaší venkovské chalupy či starší vilky. Vedle nepotřebného kuchyňského náčiní budete potřebovat ještě nějakou podkladovou desku, elektrickou vrtačku, malé kovové háčky a pochopitelně květiny – nejlépe se v trochu netradičním prostředí bude dařit sukulentům, které jsou nenáročné na péči a vypadají zajímavě, ale můžete pro dekoraci využít i suché květiny.

Skvěle vám poslouží stará dřevěná dřívka, naběračky či struhadla
Skvěle vám poslouží stará dřevěná dřívka, naběračky či struhadla (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pár háčků a vaše fantazie – a je hotovo

Jako podkladová deska dobře poslouží například stará dvířka z nějaké skříňky nebo z kuchyňské linky. Vůbec nevadí, že budou mít trochu „retro“ vzhled, to se naopak pro spojení s vysloužilými naběračkami, cedníky a struhadly bude skvěle hodit. Ty připevníte na očištěná dvířka pomocí malých kovových háčků. Nejdříve si na ploše rozvrhněte, kolik se vám tam vejde předmětů, pak vyměřte, kde vyvrtáte elektrickou vrtačkou otvory pro háčky, a pusťte se do díla.

Staré kuchyňské náčiní postupně připevněte na podkladovou desku
Staré kuchyňské náčiní postupně připevněte na podkladovou desku (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pak si na háčky rozvěšte budoucí „květináče“ – aby na rovné ploše lépe držely, doporučujeme jejich držadla mírně prohnout. Protože mnohé z nich jsou tak trochu „děravé“, vystelte je kokosovou rohoží, kterou nastříhejte podle potřebné velikosti a vytvarujte podle tvaru náčiní. Získáte tak nejen potřebný pevný podklad pro zeminu, ale tato rohož také báječně udržuje vlhkost.

K vystlání netradičních květináčů použijte kokosovou rohož, kterou nastříháte podle potřeby a která udržuje vlhkost v zemině
K vystlání netradičních květináčů použijte kokosovou rohož, kterou nastříháte podle potřeby a která udržuje vlhkost v zemině (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na skříňku zavěste třeba i staré struhadlo. To pochopitelně nebude sloužit jako nádoba na živé květiny, ale jako „stojan“ na nějakou pěknou sušenou květinovou krásku – velmi dobře vypadají kupříkladu sušené květy hortenzií.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 2. 8. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová