Máte psa a chcete si s ním užít dovolenou mimo domov? Aby bylo cestování co nejméně náročné pro nás i pro našeho psa, je dobré vědět, jak se o něj co nejlépe postarat. Důležitým kritériem bude bezpečná přeprava nejen v osobním voze, ale i ve veřejné dopravě, jako je letadlo, vlak, autobus nebo loď. K tomu je vhodné využít speciálně vyrobené pomocníky.
Cestování automobilem
Nejčastěji budete cestovat se svým psem osobním automobilem. Mějte na paměti, že nejen u nás, ale i v ostatních státech nesmí být pes v autě na volno. Zákon mluví o povinnosti řidiče zajistit zvíře tak, aby nemohlo ohrozit své lidské spolujezdce, jinak můžete dostat velmi tučnou pokutu. Pes muže být umístěn na sedačce nebo v zavazadlovém prostoru.
- V prostoru sedadel je nutné psa zajistit k pásovému systému auta nejlépe za pomoci speciální bezpečnostní spojky k autopásu. Jedná se o speciální vodítko s nastavitelnou délkou, které spojí karabinu autopásu s postrojem psa. Nezapomeňte u sedačky, kde je pes umístěn, vypojit airbagy a sedačku posunout co nejvíce dozadu.
- V zavazadlovém prostoru by měl být pes umístěn v přepravním boxu, přepravce nebo za sítí tak, aby se nemohl dostat k cestujícím vpředu. Rozměr boxu nebo přepravky volíme vždy dle velikosti psa, aby měl při cestování dostatek prostoru a mohl se otočit či se postavit. Zakoupit se dají ve specializovaných prodejnách a mnohdy lze nabídku využít i na netypický zavazadlový prostor. Některé boxy se prodávají ve stavebnicovém sytému, kde si každý může sestavit individuální box dle zavazadlového prostoru a počtu převážených zvířat.
Pro lepší zvládnutí cesty je dobré psovi vzít jeho oblíbenou hračku anebo deku. Klimatizace by měla směřovat mimo hlavu zvířete, jinak hrozí zdravotní komplikace. Nastavení je vhodné maximálně o 5 °C méně, než je venkovní teplota, to ovšem platí i pro lidskou posádku.
Během cesty je ideální stavět každé 2-3 hodiny a psa nechat napít a vyvenčit, krátká procházka rovněž prospěje nejen psovi, ale i vám. Krmení během cesty není vhodné kvůli zažívacím potížím. Nikdy nenechávejte psa v autě samotného při zastavení, hlavně v letním horku. Během několika málo minut se teplota v autě zvýší na 50-60 °C, což může velmi rychle ohrozit jeho život.
Pokud zvíře cestování špatně snáší a je často vystresované, je vhodné využít přírodní preparáty, jako jsou homeopatika. Velmi dobře snášeny a příznivý účinek mají kapky s obsahem konopného kanabidiolu.
Cestování se zvířaty letadlem
Tento druh přepravy není tak častý a je více vhodný pro opravdu velmi klidná a zdravá zvířata. Nezapomeňte, že pes je po celou dobu nakládky, přepravy a vykládky umístěn ve speciálním přepravím boxu (odolný pevný uzavíratelný box s pevným dnem s otvory pro dýchání). V letadle je tento box umístěn v prostou s ostatním leteckým nákladem. Takto lze cestovat, jen pokud box nepřesáhne rozměry 130×69×80 cm (dך×v) a zvíře není těžší než 32 kg.
V tomto případě musí být box vybaven vodou a jídlem s možností doplnění zvnějšku a označen vaším jménem a telefonickým kontaktem. Tato přeprava je zpoplatněna dle konkrétní letecké společnosti a pohybuje se v řádech desítek EUR za jednu cestu. S přepravcem se musíte na vašem plánu předem domluvit a zjistit podrobnosti.
Psy umístěné v boxu o maximálních rozměrech 43×3027 cm (dך×v) a váhou zvířete maximálně do 8 kg lze vzít na palubu letadla a můžou být umístěni pod vaším sedadlem. Rovněž je nutné se o tomto záměru domluvit s přepravcem dopředu. Konzultace s veterinárním lékařem je rovněž dobrou volbou. Doporučí a případně poskytne určité tišící prostředky či navrhne, že je tento druh cestování pro našeho mazlíčka přímo nevhodný.
Cestování vlakem, lodí nebo autobusem
Při cestování veřejnou dopravou je opět nutné o tomto našem kroku uvědomit konkrétního přepravce, který rozhodne, zda je náš záměr ochoten přijmout a za jakých podmínek. I toto cestování je zpoplatněno dle sazebníku přepravní společnosti. Malé psy je vhodné umístit do přepravního boxu. Ti větší by měli cestovat s košíkem na čumáku, s postrojem nebo obojkem a samozřejmostí je krátké vodítko.
Cestování do zahraničí
Cestování do zahraničí se může lišit od konkrétní země, kde chcete trávit dovolenou. Vždy je vhodné si minimálně s půlročním předstihem zjistit konkrétní podmínky dovozu zvířete v zájmovém chovu buď na webových stránkách Státní veterinární správy, nebo Ministerstva zahraničních věcí ČR, jinak se může stát, že nestihnete všechna potřebná vyšetření a očkování nutná pro pobyt v konkrétní destinaci dokončit.
Základní podmínky:
Identifikace zvířete: Pokud chcete cestovat se psem, kterého máte v zájmovém chovu (max. 5 kusů zvířat), musíte je nechat před cestou označit mikročipem u veterinárního lékaře. Tento čip je povinný i v České republice. Starším psům postačí tetování, toto označení musí být však prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011 a je jasně čitelné.
Cestovní pas: Je důležité si nechat před cestováním do zahraničí vystavit veterinárním lékařem pas zvířete, kde je uvedena konkrétní identifikace zvířete, především označení zvířete s jeho popisem, fotografií a také údaji o majiteli.
Očkování proti vzteklině: Psi musejí být očkováni proti vzteklině, a to od 12 týdnů stáří. Rovněž musejí být pravidelně očkovací látkou přeočkováváni v přesném termínu. Očkování provádí veterinární lékař, který o tomto vede záznam a také tuto informaci uvádí do pasu zvířete. Očkování musí byt provedeno inaktivovanou vakcínou, obsahující alespoň jednou mezinárodní jednotku (norma WCO), nebo rekombinantní očkovací látkou.
Toto očkování je povinné, pokud budeme se zvířetem cestovat po Evropě. U mladých zvířat můžeme vycestovat nejdříve po 21 dnech od provedení očkování podle očkovacího schématu. U zvířat, která se mají jen přeočkovat, je nutné dodržet přesné datum, aby bylo ještě před vypršením lhůty dané výrobcem očkovací látky.
Ošetření proti echinokokům (odčervení): Toto je vhodné provádět v pravidelných intervalech. Před cestováním některé státy, jako je Irsko, Malta nebo Finsko, je přímo vyžadují a veterinární lékař musí o aplikaci uvést do pasu zvířete záznam. Odčervení musí být provedeno 120 -24 hodin před vstupem na území výše uvedených států a musí o něm být záznam v pase zvířete.
Cestování s mláďaty neočkovanými proti vzteklině: S mladými psy do stáří 12 týdnů je možné cestovat po státech EU, když nejsou očkováni proti vzteklině za předpokladu, že se nesetkala s volně žijícími zvířaty nebo jsou provázena matkou, na které jsou závislá. Je možné cestovat se psy ve stáří od 12 týdnů do 16 týdnů, kteří již byli očkováni proti vzteklině, ale očkování není ještě platné. V případě cestování do třetích zemí je vhodné si zjistit podmínky dovozu zvířete na webových stránkách veterinární autority dané země nebo kontaktovat s dotazem příslušný zastupitelský úřad.
Náš tip:
Pro přepravu vašeho psa ať už v tuzemsku, nebo v zahraničí, využijte přepravní boxy od společnosti Psi - AluGro-Pro s.r.o., které zaručují bezproblémové cestování. Boxy jsou vyrobeny z kvalitních hliníkových profilů a dalších kvalitních materiálů, které zaručují snadnou údržbu, nepodléhají hnilobě ani korozi. Jejich montáž je velmi snadná a variabilní.
Přepravní box Přepravní box 01 - AluGro-Pro s.r.o. s onačením PB O1 je určen do auta bez vstupního prahu u kufru. Naopak s označením PB 02 je určen pro vozy se vstupním prahem a dvířka boxu se dají snadno otevřít.
Boxy jsou opatřeny výplněmi s desek z plastu o síle 12 mm, které se vyznačují vysokou pevností a nízkou hmotností. Vyjmutím přední mříže získáte praktický úschovný prostor v kufru auta.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; aluhobby.cz; svscr.cz
Publikováno: 1. 8. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská