Vánoce příjemně uplynuly, stromeček provoněl byt, ale už začíná trochu opadávat a potřebujeme uklidit ozdoby a další vánoční dekorace. Abychom se vyhnuli shánění vhodných krabiček a při příštích Vánocích jejich hledání a padání na hlavu z vysokých polic a skrýší, vyrobíme si přehlednou praktickou bednu.
Než začneme bednu vyrábět, měli bychom si dát všechny ozdoby na hromadu a zjistit, jak velký prostor opravdu potřebujeme. Nezaškodí nechat i kousek místa na ozdoby a dekorace, které nám v budoucnu jistě přibudou.
Co na výrobu bedny na vánoční ozdoby potřebujeme
- žehličku
- dláto
- svěrky
- akuvrtačku s nástavci
- kruhový vrták o průměru 3,5cm
- záhlubník
- kladívko
- disperzní lepidlo
- pravítko
- lepidlo na papír
- nůžky
- řezák
- oboustrannou lepicí pásku
- piánový pant nebo 2-3 krátké panty
- dřevěné kolíčky (týble) o průměru 4-6mm
- podpěrky (4-8 dle velikosti bedny)
- tvrdší karton na výrobu krabic
- stužky a ubrousky nebo barvy na ozdobení krabic
Díly na výrobu bedny, vnější rozměry výška x šířka x hloubka jsou 40 x 66 x 40 cm
- 1x dno, 66 x 40 cm, lamino 1cm síla
- 1 x víko, 66 x 40 cm, lamino 1cm síla
- 2 x boky, 38 x 38 cm, lamino 1cm síla
- 1x záda, 66 x 38 cm, lamino 1cm síla
- 1 x horní přední, 66 x 28,5 cm, lamino 1cm síla
- 1 x spodní přední (čílko šuplíku), 66 x 9 cm, lamino 1cm síla
- 1 x přepážka nad šuplík, 64 x 38, sololit
- 1x dno šuplíku, 63 x 37 cm, sololit
- 2 x boky šuplíku, 35 x 8 cm, lamino 1cm síla
- 2 x přední a zadní díl, 63 x 8 cm, lamino 1cm síla
Jak při výrobě bedny na vánoční ozdoby postupovat
1. krok: hrany ožehlíme páskou
Rozmyslíme si, jak by měla být bedna velká, podle potřebných rozměrů nařežeme jednotlivé díly a jejich hrany ožehlíme hranovou páskou. Do hran boků vyvrtáme otvory pro spojovací kolíky – týble; kolíky vlepíme disperzním lepidlem do otvorů v hranách.
2. krok: díly zajistíme truhlářskými svěrkami
Přední a zadní díl bedny spojíme s boky a zajistíme truhlářskými svěrkami. Přední díl je kratší než zadní, aby zbylo místo pro vsouvání šuplíku. Výšku šuplíku si zvolíme podle toho, jaké věci do něj chceme ukládat. Vhodnými vruty do dřevotřísky přišroubujeme dno bedny. Volíme vruty se zápustnou hlavou, aby bedna při posouvání neškrábala podlahu.
3. krok: sešroubujeme kostru šuplíku
Z nařezaných a ožehlených dílů sešroubujeme kostru šuplíku, pevné příčky vložíme tak, aby se nám do šuplíku pohodlně vešly prskavky, svíčky a zvlášť křehké ozdoby, které budou pevné boky šuplíčku chránit před rozbitím.
4. krok: dno šuplíčku přitlučeme
Dno šuplíčku ze sololitu přitlučeme malými hřebíčky hustě ke stranám i příčkám šuplíčku. Dbáme na to, aby hlavičky hřebíčků nevykukovaly, šuplík se volně posunuje po dně bedny a špatně zatlučené hřebíčky by drhly.
5. krok: použijeme lepicí pásku
Čílko šuplíčku si nejprve přilepíme oboustrannou lepicí páskou, srovnáme do správné polohy tak, aby šlo přesně zasunout pod zkrácený přední díl a na obou stranách lícovalo s okrajem bedny a pak zevnitř šuplíku přišroubujeme vruty.
6. krok: vložíme podpěrky
Nad šuplík do vnitřních stěn bedny vyvrtáme otvory a vložíme podpěrky, na které položíme další sololit. Ten tvoří dno dalšího oddílu bedny, na které budeme skládat krabice s ozdobami.
7. krok: vyvrtáme otvor pro prsty
Víko bedny tvoří další díl lamina, do plochy si pomocí velkého vrtáku vyvrtáme otvor pro prsty a víko z jedné strany přišroubujeme na panty. Můžeme použít piánový pant nebo dva až tři obyčejné kovové panty podle velikosti bedny.
8. krok: připravíme papírové krabice
Pro ukládání ozdob vyrobíme papírové krabice přesně na míru naší bedně, tak aby byl využit veškerý vnitřní prostor. Z tvrdého kartonu si nastříháme díly krabic i s víky. Vyrobíme raději větší počet krabic, aby se ozdoby dobře třídily.
Publikováno: 2. 1. 2018, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman