reklama

Jak se starat o psa, který trpí alergiemi?

Alergie útočí nejen na lidi, ale i na jejich zvířecí miláčky. Zejména u psů je možné pozorovat celou řadu různých alergií. Není radno je podceňovat, některé typy alergií mohou psy dokonce i ohrožovat na životě. Anebo mu přinejmenším mohou způsobovat celou řadu obtíží a diskomfortu. Jak se vyrovnat s alergiemi u psů a jak psům zajistit život bez alergií?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak řešit alergie u vašeho psa? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Alergie u psa

Stále častěji se můžeme setkat s tím, že domácí mazlíčci trpí celou řadou alergií. A co to vlastně taková alergie je? Je to přehnaná reakce živého organismu na setkání s alergenem.

Mezi ty nejčastěji se vyskytující patří:

  • alergie na bleší kousnutí
  • potravinové alergie
  • atopie
Alergie mohou vašeho psa pronásledovat celoročně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Alergie mohou vašeho psa pronásledovat celoročně

Blechy

Blechy se živí krví hostitele a jsou schopny napadnout v podstatě jakýkoliv živý organismus teplokrevného živočicha. Kromě samotného pokousání hostitele mohou některé druhy blech přenášet i další původce onemocnění zvířat a lidí. Některé blechy přenášejí bakterie, jako jsou Yersinia pestis (mor), Ricktetssia (skvrnitý tyfus) či Bartonella, která je zodpovědná za celou řadu infekcí.

Alergenem jsou bleší sliny, které tito parazité při kousnutí vylučují. Přitom na vyvolání alergické reakce stačí jedna jediná blecha. Typickými příznaky je extrémní svědění v okolí beder a kořene ocasu. Alergeny odstraníme důsledným protibleším opatřením - použití antiparazitického obojku, pipetky nebo prášku proti blechám. Aby byl náš pes proti blechám opravdu důsledně ochráněn, je nutné tyto přípravky a prostředky používat celoročně.

Alergie se projevují nejčastěji kožní reakcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Alergie se projevují nejčastěji kožní reakcí

Atopická dermatitida

Při atopické dermatitidě je alergen obsažen ve vzduchu. V domácím prostředí mohou alergii vyvolat roztoči, kteří s námi sdílejí jednu domácnost. Pyly květin, trav, keřů a stromů jsou taktéž zdrojem alergií. Zde je ale naštěstí výskyt alergií sezónní, a jakmile dokvetou vybrané druhy rostlin, většinou ustupují i alergické příznaky. 

Nejčastějším příznakem alergie je svědění. Pes se úporně drbe na méně osrstěných částech těla, a tyto části jsou také zarudlé. Také se velmi často olizuje a můžeme tak pozorovat zejména u světlých psů hnědě zabarvenou srst. Atopická dermatitida bohužel dosud není léčitelná a lze pouze zmírňovat její příznaky.

Pokud se u vašeho psa objeví alergie, zkuste změnit jeho jídelníček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud se u vašeho psa objeví alergie, zkuste změnit jeho jídelníček

Potravní alergie

Zde nás logicky napadne, že se alergeny budou skrývat v potravě psů. Nejčastější příznaky této alergie jsou opět kožní, ale vyskytuje se také určité procento psů, kteří trpí chronickými trávicími obtížemi, způsobenými právě potravinovou alergií.

Ačkoliv se spousta majitelů psů domnívá, že na vině je kuřecí maso, nejčastějším alergenem je maso hovězí. Ovšem potravinovým alergenem může být v podstatě jakákoliv složka psí stravy. Kromě masa to jsou nejčastěji mléčné výrobky. Pokud podáváte svému psovi mléčné výrobky z kravského mléka, můžete u něho zjistit intoleranci právě na kravské mléko, respektive na laktózu v něm obsaženou.

Podávejte psovi jogurty bez laktózy, i ta umí způsobit intoleranci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podávejte psovi jogurty bez laktózy, i ta umí způsobit intoleranci

JOGURTY pro psy a kočky

Jogurt pro psy Yoggies je zcela jedinečný a unikátní doplněk potravy pro psy i kočky, plný kvalitního ovčího a kravského mléka a především probiotik. Jogurt pro psy i kočky je zcela přírodní produkt. Není to ovšem jen pochoutka, ale doplněk potravy, který si oblíbili nejen veterináři, ale i chovatelé. Jogurt pro psy i kočky umí posílit imunitu, potlačit flatuenci („prdíky“), ale i průjmová onemocnění. Hodí se skvěle jak pro štěňata, tak pro dospělé psy i březí a laktující feny. Stejně tak pro koťata, dospělé kočky i březí kočky v laktaci. 

Pokud chcete svému psímu kamarádovi dopřát, kupujte mu buď vysloveně mléčné výrobky, určené pro psy, nebo vsaďte na bezlaktózové mléčné výrobky, které také neobsahují barviva, umělé cukry a další nevhodné přísady.

Potravní alergie je jedna z mála, kterou můžeme vyřešit odbouráním problematické složky ze psí stravy. To provádíme tzv. eliminační metodou, kdy po dobu cca 8 týdnů dostává pes stravu odlišnou od té původní. Můžeme k tomu využít tzv. klinickou dietu, kdy krmíme psa průmyslově vyráběnými krmivy s podílem bílkoviny, která je upravená tak, aby nevyvolávala žádné alergické reakce. 

Sledujte složení krmiva, které psovi dáváte. Alergeny jsou velmi často v těch nejlevnějších
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sledujte složení krmiva, které psovi dáváte. Alergeny jsou velmi často v těch nejlevnějších

Druhou možností je potrava, založená na jiném typu krmné dávky. Jsou to granule, konzervy, vařená nebo syrová strava, a to vše s jiným typem bílkoviny, než na jakou byl pes doposud zvyklý. Je to například potrava obohacená o kozí, zvěřinové nebo kachní maso, což je zcela odlišný typ klasické bílkoviny obsažené v běžně dostupných psích konzervách a granulích. 

Granule Yoggies lisované za studena jsou vyvinuty a vyrobeny jako syrová potrava psa v přírodě. Proto jim zákazníci začali říkat „sušený BARF“. Pro výrobu se používá skutečné maso převážně v potravinářské kvalitě z farmových chovů z Německa, Belgie, Holandska, ale i Česka. Granule obsahují i syrové, sušené ovoce, zeleninu a přírodní doplňky k podpoře kloubního aparátu i trávení a prebiotika i především PROBIOTIKA. To vše pak posiluje imunitu psů, obranyschopnost proti parazitům, alergiím, průjmům i závažnějším chorobám.
Pro psa s potravinovou alergií zvolte správný skladbu stravy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro psa s potravinovou alergií zvolte správný skladbu stravy

KONZERVY pro psy

Základem Yoggies konzerv pro psy jsou masa z farmových chovů v Německu, Belgii a Holandsku. V konzervách najde váš pes kousky poctivého masa i vývar, ovoce a zeleninu. Konzervy pro psy Yoggies neobsahují žádná barviva, konzervanty, sóju ani obilí. Proto si je zamiluje každý pes, který ochutná naše konzervy.

Důležité ovšem je, abychom v psí dietě pokračovali minimálně oněch 8 týdnů, aby měly alergeny dostatek času psí organismus opustit. Pokud psovi nová potrava vyhovuje, je možné na ní zůstat dlouhodobě. 

B.A.R.F. syrová potrava pro psy s probiotiky a kloubní výživou

Yoggies B.A.R.F. je syrová potrava pro psy z vysoce kvalitních mas z farem v Německu, Belgii a Holandsku. Obsahuje nejen kvalitní masa, ale jako jediný na trhu i speciální probiotické kultury pro podporu zdraví každého psa, a navíc také kloubní výživu pro zdravý vývoj pohybového aparátu psa. Yoggies syrová potrava B.A.R.F. pro psy napodobuje věrně přirozenou potravu psa z přírody, jeho kořist, a spolu s přílohou BARF+ je to dokonalá kompletní syrová potrava pro psy.   

Potravinovým alergiím je možné předcházet. Především obměnami psího jídelníčku a eliminací jednotvárné stravy. Navíc zhoršovat alergie může nekvalitní krmivo, které je založené na přídavcích konzervantů, aditiv nebo různých plnidel. Pestřejší krmná dávka, založená na kvalitních surovinách, dokáže psí organismus udržet v optimální zdravé kondici.

Alergie můžete zmírnit kvalitní skladbou psí stravy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Alergie můžete zmírnit kvalitní skladbou psí stravy

A nezapomínejte, že alergie se mohou vyskytnout kdykoliv během roku, nejčastěji se alergie rozvíjí na jaře.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, Veterinární poradna; yoggies.cz

Publikováno: 27. 7. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.