reklama

Ani v létě nemusí váš pejsek zůstávat doma, vezměte ho s sebou na dovolenou

Lákají vás letní teploty k výletům, ale váš chlupatý mazlík zrovna radostí neskáče? Snadná pomoc! Ne, nebojte se, nemusí zůstávat doma, ani vy si nemusíte kvůli němu nic odpírat. Užijte si cestování naplno. A aby si je užil i váš chlupáč, stačí dodržet pár jednoduchých pravidel.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cestujte se psem bez zbytečných starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pes musí mít svůj pas a platné očkování

Jedete-li na dovolenou po Evropě, tak pejska nezapomeňte vybavit cestovním pasem. Ten vám vystaví veterinář, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou, a kterému byl vydán doklad o schválení a registraci. U psa je samozřejmě nutnost, aby měl identifikační mikročip splňující ISO normy a mít prokazatelné očkování proti vzteklině. Jedete-li do Finska, UK, Malty či Irska, vyžaduje se i odčervení zvířete (120–24 hod. před vstupem na území).  Pokud jedete se zvířetem mimo EU, tak musí být splněny dovozní podmínky stanovené konkrétní zemí.

Bezpečná jízda v autě

Většina psích chovatelů volí po Evropě cesty autem. Přeci jenom doprava letadlem je pro psy náročná a není levná. Pro dlouhé cesty autem se vyplatí mít speciální pelíšek s postrojem do auta. Či psa dát do zavazadlového prostoru a ten předělit sítí či mříží. Během cest nezapomínejte u pejska na pitný režim. Pravidelně zastavujte a dávejte mu napít (alespoň každé dvě hodiny). Ve velkých vedrech potřebuje pejsek až 3× více vody než normálně. Psi totiž nemají potní žlázy a ochlazují se často pouze vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Být na sluníčku je tak pro psy velmi náročné. Dostatečný přísun tekutin tedy pomáhá k jejich „ochlazení“ a brání případnému přehřátí organismu.

Dbejte na pitný režim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na pitný režim

Pozor na klimatizaci

Těsně před cestou také pejskovi nedávejte krmivo, mohly by u něj nastat žaludeční potíže. Navíc u velkých plemen hrozí až torze žaludku. Psa během cesty ani nekrmte pamlsky. Naopak je dobré dát do pelíšku zvířeti jeho oblíbenou hračku či deku. Dávejte také pozor na klimatizaci, aby nešla přímo na pejska. Stejně jak lidi i psi mohou z klimatizace onemocnět či způsobit bolesti kloubů nebo zad. Stavíte-li v obchodě či na toaletu, vždy parkujte ve stínu, aby v autě nebylo příliš vedro. Psa nenechávejte nikdy zavřeného v teplém autě.

Dodržujte bezpečnost jízdy v autě
i (Zdroj: Yoggies.cz)
Dodržujte bezpečnost jízdy v autě
A ještě jedna rada do auta: Pokud si rádi pouštíte v autě hudbu nahlas, tak při dlouhých cestách se psem hlídejte hlasitost a intenzitu. Pejskům může dlouhodobý poslech hlasité hudby uškodit. Především pak silné a výrazné basy, proto kontrolujte jejich nastavení.

Zjistěte si předem kontakty na místního veterináře

Před cestou si také zjistěte kontakty na veterináře poblíž místa, kde budete bydlet. Na místě pak nemusíte mít dobré internetové pokrytí a při případných zdravotních potíží budete hned vědět, kam volat. Nezapomeňte na všechny léky, které pes bere. Případně se před cestou i poradit u veterináře, zda je cesta pro psa vůbec vhodná. Aby se pejsek během dovolené cítil „jako doma“, vezměte mu i jeho pelíšek, na který je zvyklý.

Jak krmit na cestách?

Nezapomeňte vzít s sebou psovi dostatečné množství krmiva, na co je mazlíček zvyklý – předejdete tak nežádoucím zažívacím potížím, které na dovolené určitě nechcete. Pozor i na skladování potravy během cesty ve vyhřátém autě (nejjednodušší na cestování jsou samozřejmě granule); pokud ale pejsek či kočička žere syrovou potravu (BARF), vařenou potravu nebo kapsičky, je lepší je vozit v autě v chladící tašce nebo boxu, aby se potrava cestou nezkazila a zvíře z toho pak mělo zažívací problémy. Před cestou i po dobu dovolené můžete podávat i probiotika pro psy. Ta posílí zažívání a váš čtyřnohý kamarád bude lépe snášet případný stres z cesty a nového místa.

Zjistěte si, zda je cílová destinace dog-friendly
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zjistěte si, zda je cílová destinace dog-friendly

Zjistěte si, zda je cílová destinace dog-friendly

Pokud ještě nevíte, kam jet se psem, tak je praktické volit země, kde mají psy rádi a můžete s nimi běžně navštěvovat například restaurace a ubytovávat se v hotelech či Airbnb.  Podle cestovatelského serveru Tripadvisor je jednou z nejvíce přátelských zemí vůči psům Francie, kde si můžete brát psa skoro všude (kromě muzeí). Další zemí, která má pejsky velmi ráda je i Itálie, zde pejsci mohou do restaurací, obchodů, MHD, dokonce i na některé historické památky je povolen vstup se zvířaty. Většina Evropských zemí je podle Tripadvisoru vstřícná ke psům. Výjimkou je pak Španělsko, kde mnoho hotelů či restaurací nepovoluje psy. Také Irsko či Velká Británie není dle Tripadvisoru příliš ke psům tolerantní.

Zdroj informací: Yoggies.cz

Publikováno: 4. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.