reklama

Pusťte barvy do koupelny. Hrajte si!

Koupelna nemusí být jen nudná sterilní místnost v jednom barevném odstínu. Udělejte z ní místnost, kde to žije, naplňte ji barvami. Avšak pozor! Při kombinování byste měli dodržet pár jednoduchých pravidel, aby výsledek stál opravdu za to.

Zažeňte chmury barevnou koupelnou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Klasickými tlumenými pastelovými barvami vytvoříte příjemné prostředí, stejně tak, jako když vsadíte na barvy v elementu vody či harmonizující zelenou. Pokud vás lákají výraznější barvy, odborníci je doporučují aplikovat na zajímavé designové prvky, kterými mohou být i vaše otopná tělesa. Ty se harmonicky doplní s většími plochami v barvě bílé, krémové, světle šedé nebo třeba se světlým dřevem. K dokonalosti pak vše dovedete barevně sladěnými koupelnovými textiliemi – na ručníky, osušky, závěsy a koupelnové předložky rozhodně nezapomínejte.

Pozor na tmavé barvy

Pokud je vaše koupelna prostorná, můžete s klidem sáhnout i po sytých, tmavých barvách. I taková tmavě šedá nebo černá jsou dnes v kurzu. Jen je nutné s nimi umět pracovat a vhodně je kombinovat s kontrastními detaily. Ústředním motivem koupelny se klidně může stát stěna (ano, pouze jedna) s černými obklady, na které dokonale vynikne bílé umyvadlo, bílé koupelnové skříňky a další doplňky.

Pro malé koupelny jsou však velké tmavé plochy naprosté tabu. Malé prostory totiž opticky ještě více zmenší a na některé lidi pak taková koupelna může působit nepříjemným, až klaustrofobickým dojmem. Zde je dobré volit světlé barvy, které naopak prostor dokážou opticky zvětšit a rozjasnit. Tmavé detaily jsou však povolené. Černý koupelnový žebřík je v poslední době velmi oblíbeným prvkem.

Netradiční uchycení topného žebříku dokáže pomyslně předělit prostor koupelny přesně tak, jak potřebujete
Netradiční uchycení topného žebříku dokáže pomyslně předělit prostor koupelny přesně tak, jak potřebujete (Zdroj: Korado a.s.)

Nebojte se ani vzorů

Dlaždičky, obklady, závěsy nebo ručníky rozhodně nemusí být jednobarevné, pokud se pro nějaký vzor ale rozhodnete, vsaďte na jemné linie a pouze na jeden motiv. Rozhodně nekombinujte například květinové vzory s puntíky nebo pruhy.

Obklopte se přírodou

V posledních letech je velmi oblíbeným materiálem do koupelen přírodní dřevo v především světlých odstínech. Pokud ho správně zkombinujete například s tmavě zelenou barvou, budete se cítit jako na mýtině uprostřed lesa. Tyrkysová, světle zelená, akvamarínová nebo modrá vás naopak připomenou mořské pobřeží a navodí uklidňující atmosféru, ve které dokážete vypnout a zregenerovat si po náročném pracovní dni nejen své nervy.

Nejen rovnováhu, ale také teplo vám do koupelny přinese designový panel v modré barvě
Nejen rovnováhu, ale také teplo vám do koupelny přinese designový panel v modré barvě (Zdroj: Korado a.s.)

Fialová a bílá? Nikdy neomrzí!

Nejen pro rok 2022 je světle fialová barva favoritem. Kombinace jemného odstínu pastelově fialové s nadčasovou bílou se hodí v podstatě do jakéhokoli prostoru. Fialová barva totiž přináší harmonii a pocit bezpečí. Pokud se spojí s bílou, vytvoří uvolňující interiér, přímo vybízející k relaxaci. Do koupelny tedy značka ideál.

Doslova žhavým designovým doplňkem do moderní koupelny je otopný žebřík v barvě roku 2022 Very Peri
Doslova žhavým designovým doplňkem do moderní koupelny je otopný žebřík v barvě roku 2022 Very Peri (Zdroj: Korado a.s.)

Co jednotlivé barvy dokážou?

  • žlutá – prostor rozzáří a vnese do něj energii. Ale pozor, spíš, než na větší plochy se hodí na designové prvky a doplňky jako jsou například otopná tělesa.
  • červená – je velmi výrazná a protikladná, na každého působí jinak (u někoho může dokonce vyvolávat stres či agresi) a je dobré s ní šetřit. Zapomeňte na velké červené plochy – stěny, skříně či koberce. Ale takový radiátor ve světlém prostoru je rozhodně skvělou volbou – místnost rozzáří a dodá ji energii.
  • modrá – modrá je barva klidu, odpočinku a stability, nebe a vody. I proto je velmi vhodná pro větší plochy. Světlé varianty modré se nejlépe hodí do pracoven, dětských pokojů či kuchyní. Je dobré ji kombinovat s doplňky ve výraznějších barvách.  Sytě modrá či tyrkysová působí osvěžujícím dojmem. Modrý koupelnový žebřík tak dokáže rozzářit klasickou bílou koupelnu.
  • černá – v kombinaci s klasickou bílou, béžovou či šedou vytvoří dokonalý kontrast, který je vrcholem luxusu. Musíte ale dobře plánovat a vyladit i drobné detaily.
  • šedá – při správném využití (s opatrností) přináší tón nadčasovosti a elegance. Dobrou službu udělá její využití na větších plochách. Vždy je ale nutné ji vyvážit třeba bílou či béžovou.
  • zelená – působí uklidňujícím dojmem a skvěle se tak hodí do koupelen a ložnic. Dokáže navodit příjemnou atmosféru a lze ji využít i na větších plochách.
  • bílá – existuje větší nadčasovost a čistota?

Zvolit si správně barvu bývá někdy dost složité, zvlášť u věcí, které vám mají sloužit pěknou řádku let. Pokud vás třeba za rok přestane bavit barva vašich ručníků, není takový problém je vyměnit. Horší už je to ale třeba u obkladů, dlaždiček nebo koupelnového žebříku. Pokud se o otopné těleso správně staráte, nesušíte na něm mokré ručníky a oblečení, pak by vám mělo vydržet v dobré formě více než 10 let.

Zdroj informací: Korado a.s.

Publikováno: 5. 8. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce