reklama

Které materiály vám mohou pomoci při úklidu?

Pokud nejste nadšenci do uklízení, určitě oceníte možnost zbavit se ho alespoň částečně jednou provždy… Jaké materiály si pořídit do domácnosti, aby vám ušetřily čas, který byste jinak trávili s utěrkou a čisticími prostředky?

Uklízejte radostně... nebo vůbec (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Konec otiskům!

Nebaví vás věčné čištění nevzhledných otisků prstů z povrchu nábytku? Pokud zvolíte pro svůj nábytek ten správný materiál, pak na tuto neoblíbenou čistou můžete rázem zapomenout! Tímto praktickým a zároveň vysoce estetickým řešením jsou moderní matné povrchy. Ty pro nábytková dvířka nabízí anti touch úpravu, která nedopustí žádné otisků prstů a povrchy s touto úpravou jsou navíc mechanicky odolnější. Zcela bez obav tak pro taková matná kuchyňská dvířka můžete využít i bezúchytkové provedení, a to i s dotykovým otevíráním. 

Otisky prstů už vás nemusí děsit s moderními povrchy
Otisky prstů už vás nemusí děsit s moderními povrchy (Zdroj: Trachea)
Příkladem takového materiálu je unikátní nanolaminát FENIX, jehož hluboce matný a sametově hebký povrch tvořený nanočásticemi dokonale odolává otiskům prstů,“ uvádí Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek a panelů.

Když pomáhá stříbro a měď

Maximálně ulehčit úklid a dokonce účinně bojovat proti nezvaným návštěvníkům v podobě bakterií… To dokážou některé moderní nábytkové materiály – například ty s povrchem antibakteriálního akrylátu s příměsí částic iontů stříbra, které přirozeně eliminuje bakterie, plísně a viry ulpělé na povrchu nábytku.

„Novinkový akrylát T.acrylic supermat s příměsí iontů stříbra v povrchovém krycím laku je nejen antibakteriální, ale zaujme také svým supermatným provedením a vysokou odolností,“ popisuje Martin Dusík z Trachey.

Takový materiál je díky svým antibakteriálním vlastnostem využitelný jak v domácnostech, tak zdravotnických provozech či školách.

Mosaz si umí poradit i s bakteriemi
Novinkový akrylát je nejen antibakteriální díky iontům stříbra, ale i odolný (Zdroj: Trachea)

S bakteriemi i viry si ale umí poradit i další materiál – masivní mosaz. Přemýšlíte, kde v současném interiéru využijete mosazné výrobky? Co třeba na prvcích, kterých se dotýkáme snad ze všeho nejvíce, protože si jimi otevíráme dveře – kliky! Současné výzkumy potvrdily, že jedním z nejúčinnějších materiálů v boji proti virům a bakteriím je měď a její slitiny – konkrétně tedy masivní mosaz.

Právě tento materiál činí z klik vysoce antimikrobiální produkt, který velmi rychle a účinně likviduje veškeré bakterie a viry zachycené na svém povrchu, takže pravidelné čištění a desinfekci klik můžete hodit za hlavu. Antimikrobiální vlastnost ale není jedinou předností mosazných klik – jejich povrch dozrává s každým dotykem a přibývajícími léty mění svůj odstín a získává patinu.

Mosaz si umí poradit i s bakteriemi
Mosaz si umí poradit i s bakteriemi (Zdroj: M&T)
„V M&T bereme mosaz jako jeden z hlavních materiálů pro naše kování, a to již více než 20 let. Mosazné kliky nabízíme ve třech provedeních povrchu – mosaz natural, leštěná mosaz a záměrně postaršená mosaz antik,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.

Lotos místo úklidu

Rozlučte se s nikdy nekončícím čistěním umyvadla od nejrůznějších nečistot a opatřete ho nanovrstvou, která jejich ulpívání jednoduše zabrání. Nanovrstva vytvoří na umyvadle či další sanitární keramice ochranný povlak, který zabraňuje usazování nečistot, bakterií a také tvorbě plísní i vodního kamene.

Veškeré možné nečistoty se totiž nabalují na kapky vody a po materiálu tak lehce stékají pryč – tato vlastnost je často označována jako tzv. lotosový efekt. Takto ošetřený povrch se smí umývat pouze vodou bez chemických čisticích prostředků a stírat textilním hadříkem.

Nanovrstva špínu odpuzuje
Nanovrstva špínu odpuzuje (Zdroj: Dřevojas)
„Zmiňovanou odolnost má sanitární keramika už z výroby, ale je možné ji zajistit i dodatečně nebo obnovit pomocí přípravků, například Dreja-Clean,“ říká Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Vybavte svou domácnost takovými materiály nebo jejich speciálními úpravami, které nevyžadují neustálé pobíhání s utěrkou a desinfekcí. Určitě vymyslíte tisíc lepších možností, jak využít svůj čas lépe. Sbohem úklide, vítej odpočinku.

Zdroj informací: Dřevojas; M&T; Trachea

Publikováno: 28. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce