reklama

Kavalír King Charles španěl: Aristokrat s mírnou a přátelskou povahou

Přizpůsobivý pes velmi milé povahy, který se výborně hodí k aktivní rodině s dětmi i ke starším lidem. Rád se proběhne, ale stejně tak povaluje celý den na křesle.

Kavalír King Charles španěl (Cavalier King Charles Spaniel) patří mezi nejklidnější a nejpřizpůsobivější psy. Nevyžaduje dlouhé procházky, pokud mu je nemůžete dopřát, ale na druhou stranu se velmi rád zapojí do hry, a dokonce i do psích sportů, jako je třeba agility. U kavalíra skutečně platí, že jaký pán, takový pes.

Kavalírům vyhovuje smečkový chov
i (Zdroj: pixabay.com)
Kavalírům vyhovuje smečkový chov

Historie tohoto anglického plemene je velmi dlouhá a zajímavá už od středověku. Chov malých španělů se rozšířil v Anglii především za vlády Karla I. a jeho syna Karla II., který je velmi miloval. Ten rozhodl, že tito psi mohou vejít kamkoliv, dokonce mají dodnes povolen i vstup do anglického parlamentu. Dříve byli označování jako malí španělé, spolu s King Charles španěly, kteří jsou celkově drobnější a mají kratší čenich. Až do 18. století byli jen jednou rasou, teprve později se chov rozdělil na rasy dvě (k oficiálnímu rozdělení došlo v roce 1945). V dnešní době se chová mnohem více kavalírů a jen velmi málo kingů. První kavalír byl do tehdejšího Československa dovezen až v roce 1975.

Kavalír v barvě Blenheim
i (Zdroj: pixabay.com)
Kavalír v barvě Blenheim
  • Kavalíři patří mezi společenská plemena, patří do skupiny malých anglických španělů. Dorůstají do výšky 30-33 cm a váží 5,5-8,5 kg.
  • Tato rasa se vyskytuje ve čtyřech přípustných zbarveních: Blenheim (perlově bílá s kaštanovými znaky), Black and Tan (černá s tříslovými znaky nad očima, na uších a ocasu, na končetinách a na hrudi), Ruby (jednobarevné kaštanové zbarvení) a Tricolour (rovnoměrné rozložení černé a bílé barvy s kaštanovými znaky nad očima, na lících, uších, končetinách a ocasu).
  • Kavalíři mají velké nároky na péči o srst, která se musí nejlépe každý den kartáčovat. Srst má sklony k plstnatění, především pod ušima a v tříslech. Srst se nestříhá, přípustný je jedině zástřih srsti kolem tlapek.
Tricolorní zbarvení kavalíra
i (Zdroj: pixabay.com)
Tricolorní zbarvení kavalíra
  • Kavalíři patří mezi společenská a přátelská plemena, jsou absolutně neagresivní a neútoční. Jsou velmi milí a přítulní, svou rodinu milují a špatně snášejí její dělení. Kavalíři jsou psi smečkoví, což se projevuje i věčným sháněním rodiny – smečky k sobě, na procházkách mají rádi všechny členy tlupy pohromadě.
  • Mnozí kavalíři špatně snášejí dlouhou samotu. Je vhodné chovat více kavalírů najednou, jejich vzájemná snášenlivost je téměř absolutní.
  • K závažným zdravotním problémům kavalírů patří nemoci srdce, ke kterým mívají dědičné sklony.

Publikováno: 29. 12. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Plemeno psů King Charles Španěl

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Láďa Hruška navštíví Irinu Korbelovou, která chová ušlechtilé plemeno psů - King Charles Španěl. Láďa Hruška v závěru vyrobí hrací hůlku pro pejsky.