reklama

Indiánský lapač snů: Talisman pro klidný spánek

Všichni, kteří si chtějí připomenout hry na indiány, si s námi mohou vytvořit hezkou dekoraci. Přinášíme tip na jednoduchou výrobu lapače snů, který zvládnete snadno za jedno odpoledne i s dětmi a když vás jeho výroba bude bavit, máte i tip na dárek pro přátele.

Podle legendy vyrobila první lapač snů indiánská máma, které stále plakalo dítě. Když si nevěděla rady, jak mu ulevit, zašla za moudrou stařenkou a ta jí poradila, jak vyrobit kouzelný talisman pro klidný spánek. Od té doby dítě spalo klidně a neplakalo.

O lapači snů se říká, že dobré sny sklouznou po peříčku přímo do duše spícího a ty špatné se zamotají v síti a první sluneční paprsek je spálí. Proto by lapač snů měl viset nad lůžkem tak, aby na něj alespoň na chvilku mohlo zasvítit slunce.

Co budeme potřebovat na výrobu lapače snů

  • kovový nebo dřevěný kruh, vrbovou větvičku nebo pevnější drátek
  • korálky
  • pírka
  • bavlnku
  • tenký provázek
  • kůžičky na krk
  • nůžky
  • jehlu
  • háček

Jak budeme postupovat při výrobě lapače

1. krok: připravíme si kruh

Větvičku ohneme do kruhu a koneček svážeme pevnou nitkou. Nemáme-li vhodnou větvičku, můžeme použít i pevnější drátek stočený do kruhu, my jsme použili kovovou obroučku ze starého stínidla na lampičku.

Připravíme si kruh
Připravíme si kruh (Zdroj: Petra Marková)

2. krok: kruh omotáme

Kruh hustě omotáme provázkem nebo bavlnkou, můžeme použít i kožené tenké šňůrky. Dbáme na to, aby podklad –větvička nebo drátek – nikde nevykukoval.

Kruh omotáme
Kruh omotáme (Zdroj: Petra Marková)

3. krok: začneme vyplétat

Koneček bavlnky nebo provázku navážeme na omotaný kruh a začneme vyplétat vnitřní síť. Volně přivazujeme bavlnku kousek po kousku ke kruhu, jak je vidět na fotografii, dodržujeme skoro pravidelné rozestupy.

Začneme vyplétat
Začneme vyplétat (Zdroj: Petra Marková)

4. krok: druhá řada

Poslední úvaz bavlnky je od prvního vzdálen o menší úsek než ostatní, začneme navazovat druhé kolo tak, že bavlnku přivážeme doprostřed obloučku úvazu předešlého kruhu.

Druhá řada
Druhá řada (Zdroj: Petra Marková)

5. krok: vypleteme síť

Postupně navazujeme bavlnku spirálovitě směrem do kruhu, jednotlivé úseky nevypínáme na pevno, ale ani nenecháváme příliš volné. Bavlnka začne vytvářet jakousi hvězdici.

Vypleteme síť
Vypleteme síť (Zdroj: Petra Marková)

6. krok: přidáme korálky

Na bavlnku asi ve druhém nebo třetím kole vyplétání (podle velikosti kruhu) navlékneme korálek a zajistíme jej malým uzlíkem, Další korálek navlékneme doprostřed výpletu na poslední úvaz, do něj můžeme také schovat poslední zajišťovací uzlík.

Přidáme korálky
Přidáme korálky (Zdroj: Petra Marková)

7. krok: ozdoby z peříček

Peříčka spojíme vždy po dvou k sobě a na bavlnku nad ně navlékneme dva korálky. Podle velikosti kruhu připravíme dva krátké závěsy z peříček a tři nebo pět větších, kde budou vždy dvě dvojice peříček s korálky pod sebou.

Ozdoby z peříček
Ozdoby z peříček (Zdroj: Petra Marková)

8. krok: lapač zavěsíme

Krátké závěsy přivážeme po stranách kruhu, delší na spodní stranu. Všechny uzlíky by měly být co nejvíc schované v korálcích nebo zapošité tak, aby byly co nejméně vidět. Pak už zbývá jen lapač zavěsit nad lůžko a těšit se na hezké sny.

Lapač zavěsíme
Lapač zavěsíme (Zdroj: Petra Marková)

Prima tip

Při navazování bavlnky do spirály si můžeme pomoci háčkem, lépe se nám povede uzlíky utáhnout tak, aby se úvazy zbytečně neprověšovaly. Šikovní kutilové (možná spíš kutilky) si mohou síťku i uháčkovat a do kruhu ji potom přivázat za cípy.

Teď už vám přejeme jen samé krásné sny!

Publikováno: 4. 1. 2018, Autor: Petra Marková , Profil autora: Petra Marková