reklama

Indiánský lapač snů: Talisman pro klidný spánek

Všichni, kteří si chtějí připomenout hry na indiány, si s námi mohou vytvořit hezkou dekoraci. Přinášíme tip na jednoduchou výrobu lapače snů, který zvládnete snadno za jedno odpoledne i s dětmi a když vás jeho výroba bude bavit, máte i tip na dárek pro přátele.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si lapač snů s pírky podle indiánské tradice (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle legendy vyrobila první lapač snů indiánská máma, které stále plakalo dítě. Když si nevěděla rady, jak mu ulevit, zašla za moudrou stařenkou a ta jí poradila, jak vyrobit kouzelný talisman pro klidný spánek. Od té doby dítě spalo klidně a neplakalo.

O lapači snů se říká, že dobré sny sklouznou po peříčku přímo do duše spícího a ty špatné se zamotají v síti a první sluneční paprsek je spálí. Proto by lapač snů měl viset nad lůžkem tak, aby na něj alespoň na chvilku mohlo zasvítit slunce.

Co budeme potřebovat na výrobu lapače snů

  • kovový nebo dřevěný kruh, vrbovou větvičku nebo pevnější drátek
  • korálky
  • pírka
  • bavlnku
  • tenký provázek
  • kůžičky na krk
  • nůžky
  • jehlu
  • háček
Připravíme si kruh
i (Zdroj: Petra Marková)
Připravíme si kruh

Jak budeme postupovat při výrobě lapače

1. krok: připravíme si kruh

Větvičku ohneme do kruhu a koneček svážeme pevnou nitkou. Nemáme-li vhodnou větvičku, můžeme použít i pevnější drátek stočený do kruhu, my jsme použili kovovou obroučku ze starého stínidla na lampičku.

2. krok: kruh omotáme

Kruh hustě omotáme provázkem nebo bavlnkou, můžeme použít i kožené tenké šňůrky. Dbáme na to, aby podklad –větvička nebo drátek – nikde nevykukoval.

Kruh omotáme
i (Zdroj: Petra Marková)
Kruh omotáme

3. krok: začneme vyplétat

Koneček bavlnky nebo provázku navážeme na omotaný kruh a začneme vyplétat vnitřní síť. Volně přivazujeme bavlnku kousek po kousku ke kruhu, jak je vidět na fotografii, dodržujeme skoro pravidelné rozestupy.

Začneme vyplétat
i (Zdroj: Petra Marková)
Začneme vyplétat

4. krok: druhá řada

Poslední úvaz bavlnky je od prvního vzdálen o menší úsek než ostatní, začneme navazovat druhé kolo tak, že bavlnku přivážeme doprostřed obloučku úvazu předešlého kruhu.

Druhá řada
i (Zdroj: Petra Marková)
Druhá řada

5. krok: vypleteme síť

Postupně navazujeme bavlnku spirálovitě směrem do kruhu, jednotlivé úseky nevypínáme na pevno, ale ani nenecháváme příliš volné. Bavlnka začne vytvářet jakousi hvězdici.

Vypleteme síť
i (Zdroj: Petra Marková)
Vypleteme síť

6. krok: přidáme korálky

Na bavlnku asi ve druhém nebo třetím kole vyplétání (podle velikosti kruhu) navlékneme korálek a zajistíme jej malým uzlíkem, Další korálek navlékneme doprostřed výpletu na poslední úvaz, do něj můžeme také schovat poslední zajišťovací uzlík.

Přidáme korálky
i (Zdroj: Petra Marková)
Přidáme korálky

7. krok: ozdoby z peříček

Peříčka spojíme vždy po dvou k sobě a na bavlnku nad ně navlékneme dva korálky. Podle velikosti kruhu připravíme dva krátké závěsy z peříček a tři nebo pět větších, kde budou vždy dvě dvojice peříček s korálky pod sebou.

Ozdoby z peříček
i (Zdroj: Petra Marková)
Ozdoby z peříček

8. krok: lapač zavěsíme

Krátké závěsy přivážeme po stranách kruhu, delší na spodní stranu. Všechny uzlíky by měly být co nejvíc schované v korálcích nebo zapošité tak, aby byly co nejméně vidět. Pak už zbývá jen lapač zavěsit nad lůžko a těšit se na hezké sny.

Lapač zavěsíme
i (Zdroj: Petra Marková)
Lapač zavěsíme

Tip:

Při navazování bavlnky do spirály si můžeme pomoci háčkem, lépe se nám povede uzlíky utáhnout tak, aby se úvazy zbytečně neprověšovaly. Šikovní kutilové (možná spíš kutilky) si mohou síťku i uháčkovat a do kruhu ji potom přivázat za cípy.

Teď už vám přejeme jen samé krásné sny!

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 25. 1. 2023, Autor: Petra Marková, Profil autora: Petra Marková