Techniky šitého korálkování mají jedno společné, je to úžasný relax. Stačí vám malý koutek na práci, korálky, jehla a nit. S trochou trpělivosti a soustředění si můžete vykouzlit náramek, náhrdelník nebo přívěsek ve tvaru kolibříka. A pracovat můžete doma, na koupališti nebo ve vlaku.
Techniky šitých korálků se vám určitě zalíbí. Stehů a možností je nespočet, nejběžnějšími jsou steh peyote, herringbone (rybí kost), síťový a cihličkový steh. Tím ale možnosti nekončí, i free style, kde kombinujete korálky a stehy, jak to právě cítíte, je svým způsobem steh, krerý jste právě vymysleli a ani sami ho pravděpodobně nezopakujete. Můžete jednoduše relaxovat při základním přišívání a vytvořit si páskový náramek nebo se pustit do složitějších forem a napjatě očekávat, co vám nakonec vznikne. Dutinkový náhrdelník určitě musíte mít k letním šatům a pro kamarádku k narozeninám vytvořte třeba prostorové 3D zvířátko či srdíčko pro štěstí.
Pro techniky šitých korálků potřebujete:
- malé korálky zvané rokajl
- pevné šicí nitě, např. nymo
- perličkovou jehlu (je hodně tenká a dlouhá)
- obyčejné nůžky
Dále se vám může hodit:
- filc pro výrobu broží
- tenký fix
- bižuterní komponenty
- kleště
- děrovač
Nymo je plochá, tenká, ale velmi pevná nit, se kterou se při technice šitých korálků pracuje nejlépe. Zvolte vždy takový odstín, aby nerušil celkový výsledek, tedy ideálně podle barvy, která bude ve vašem výrobku převládat. Je možné použít i nylon, jako je rybářský vlasec. Ten se ale často trhá už při práci a časem materiál degraduje a výrobek se bohužel může rozpadnout. U pevnějšího nylonu je pak potíž protáhnout jehlu i s nylonem dírkou korálku.
Jak se pracuje s rokajlem
Rokajl (nebo také psané rokail či rocail) je velmi malinký skleněný korálek. Pro šité techniky je dobré volit kvalitní rokajl s pravidelným tvarem a velikostí. Takové jsou například korálky japonské značky TOHO nebo česká Preciosa a Matubo. Zabezpečí vám precizní a velmi kvalitní výsledek. U nepravidelných korálků je pak výsledek neforemní a nehezký, případně s ním nejde vůbec pracovat. Takové korálky se hodí spíše na tzv. free stylovou formu náramků a náhrdelníků, kde také můžete kombinovat rokajl i s velkými korálky, korálky různých tvarů (lisované korálky) nebo kabošony.
Základním stehem pro šité techniky je steh peyote. Korálky k sobě přišíváme cihličkovým vzorem a postupně stavíme plochý nebo 3D tvar podle potřeby. Střídáním barev korálků pak vytváříme požadovaný vzor. Můžete takto vyrobit náramek s ornamenty nebo dokonce s textem či čísly. Na čtverečkovaný papír si vzor a barevné kombinace rozkreslete, a pak už přišívejte každý korálek podle připraveného návodu. Existují dokonce i programy, které vám takovou předlohu pomůžou připravit v počítači.
Technikou šitých korálků můžete vytvářet ploché tvary s obrázky, dlouhé ploché náramky a pásky nebo dutinky, kdy vytváříte něco jako korálkovou ruličku. Pokud vytvoříte několik menších ruliček, máte připravené netradiční vlastní korálky, které pak můžete navlékat na lanko nebo řetízek podobně jako klasický korálek. Návod na takový tvar hledejte pod názvem “korálkový váleček”. Pokud si chcete vyrobit náramek, hledejte návody pro dutinku, resp. “šitá dutinka” nebo “korálková dutinka”. Najdete jak šité techniky pro výrobu dutinky, tak háčkovaný styl, který má také široké využití a možností obměny.
Pokud vás šité korálky chytnou za srdce a budou vás svědit prsty na složitější tvorbu, můžete začít vyrábět různé prostorové výrobky. Hezkým dárkem jsou přívěsky ve tvaru zvířátek nebo dokonale provedené druhy ptáků, jako je kolibřík nebo papoušek. Malé přívěsky se hodí na kabelku, ke klíčům nebo jako výraznější náušnice. Větší projekty pak krásně vyniknou jako přívěsek na krku či dekorace v bytě, ideálně umístěné do prostoru.
Další korálkovou technikou, kdy pracujeme s rokajlem, je navlékání a tvarování na drátku. Rokajl jednoduše navlečeme na pevnější drát, ohýbáním už s korálky vytvoříme požadovaný tvar a pověsíme. Konce drátků fixujeme očkem. Takto vyrobíme nejlépe hmyzí projekty, např. pavouka, vážku nebo motýlky.
Pozor na začátečnické chyby
Nekvalitní nitě – Bez kvalitní nitě, která se vám bude při práci trhat, je vaše snaha zbytečná. Budete neustále opravovat a navazovat novou nit či silon. Pracujte vždy s pevným a kvalitním návlekovým materiálem.
Jiná než perličková jehla – Pokud budete pracovat s obyčejnou jehlou, práce pravděpodobně skončí dříve, než začala. Tyto jehly jsou pro dírky rokajlu tlusté a korálek jimi neprovlečete. Pokud se vám to podaří, bude to výjimka, případně musíte shánět vhodný rokajl a zbytečně si tak blokujete větší možnosti kreativity.
Chyby ve stehu – Pokud uděláte ve stehu chybu, bude to vidět, stejně tak, pokud použijete jiný druh nebo barvu korálku, než je v návodu. Něco malého se možná ztratí, ale většinou to nakonec kazí celkový dojem i vaši radost z výsledku. Pracujte proto pomalu a soustředěně, a pokud si všimnete chyby, hned ji opravte.
Párání prošíváním zpět – Takhle nikdy nepárejte a neopravujte. Mohli byste prošít nit nebo se zamotat tak, že bude nutné nit střihnout a vypárat zbytečně velký kus práce. Pokud potřebujete párat, vytáhněte nit a korálky jednotlivě vypárejte, tedy vytáhněte ven. Pak navlečte jehlu zpátky a pokračujte klasicky a správně dál.
Nedostatečně utažení – Každý korálek musí na svém místě držet pevně, proto nit co nejvíce utahujte a korálky k sobě důkladně přitahujte. Volné šití nepůsobí hezky a kompaktně, výrobek se bortí a celkově nedrží tvar. Pohybující se i samostatný korálek může způsobit zničení výrobku. Můžete se o něj zachytávat a časem ho vytrhnout apod. Umění správného utahování je podobná alchymie jako u háčkování a pletení.
Viditelné nitě – Nit by nikdy neměla být vidět přes korálek. Nit má být vždy vedena hranou korálků, tedy je vidět maximálně po stranách plochého výrobku, u 3D projektů by se vždy měla nakonec schovat mezi jednotlivými korálky. Pokud někde najdete nit taženou korálkem, je to závažná chyba a je nutné nit schovat. Pomocí špičky jehly jí přesuňte dovnitř mezi korálky. Pokud máte v návodu projektu údaj o přesunutí se do korálku, dávejte si vždy pozor, kudy vedete nit a přesouvejte se tím, že projedete jehlou s nití korálky projektu až k místu, kde máte v šití pokračovat.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky
Publikováno: 10. 7. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná