reklama

Poradíme vám, jak v červenci pečovat o balkonové květiny!

V parném létě, kdy na náš balkon či terasu pálí po celý den slunce, nezapomínáme ani na živou ozdobu těchto míst – balkonové rostliny. Téměř všechny jsou v této době v květu a zaslouží si aspoň minimální péči. Zvláště v tropických dnech na ně číhá několik neblahých faktorů, které jim mohou uškodit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Balkonové rostliny si zaslouží trochu péče i v létě, zásobu vody, jako zde na obrázku, jim dejte například před cestou mimo domov na několik dní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na balkonové rostliny číhá v horkém létě jedno nebezpečí, a tím je přehřátí. Samotná vysoká teplota ani nemusí být velkým problémem, protože vhodně zalévané a dobře vyživované rostliny plné slunce často zvládnou bez obtíží. A když se k tomu přidá zálivka za silného slunečního svitu, je zaděláno na malér. Především v nádobách tmavé barvy se zálivková voda velice rychle ohřeje až na nebezpečnou teplotu, a pokud dojde ke spálení kořenového balu, rostliny uhynou.

Proto, pokud má být vedro, zalévejte brzy ráno a pak až později večer, vždy přiměřenými dávkami vody.  Pro zálivku si vždy připravte odstátou vodu, a to buď z vodovodu, anebo lépe dešťovou, která je měkká a pro rostliny nejvhodnější. Tvrdá voda je problematická, protože se po ní často vyskytují bílé povlaky na povrchu substrátu, podobný efekt má také časté hnojení tekutými hnojivy. Pozor na přelévání v chladných dnech, to může mít pro vaši zeleň taktéž ničící účinky.

Přimíchávání preparátu pro výživu rostlin do zálivky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přimíchávání preparátu pro výživu rostlin do zálivky

Balkonové rostliny chraňte před větrným a příliš deštivým počasím. Například pelargoniím ani tento ráz neškodí, nicméně petúnie, million bells, lobelky nebo vitálky příliš mokro opravdu nemají rády a během několika dní se z krásných rostlin stanou nehezké, nemocně vypadající exempláře.  Nezapomínejte ani na pravidelné odstranění odkvetlých květenství. Pokud je ostřihnete, balkonovky vám budou dělat ozdobu po velmi dlouhou dobu. Tvorba semen totiž rostliny velmi silně vyčerpává.

Vhodně aplikovaná zálivka, vhodná výživa, přiměřeně sluníčka a závětří, to vše přinese výsledky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodně aplikovaná zálivka, vhodná výživa, přiměřeně sluníčka a závětří, to vše přinese výsledky

Důležitým aspektem péče o balkonové rostliny je také výživa. Zvolte jeden ze dvou způsobů, který se nabízí, buď využijte kapalné či práškové hnojivo, které přimícháte v doporučeném množství dle výrobce do zálivkové vody, nebo sáhnete po hnojivu v tyčince, které existuje dokonce jako dvousložkové. Kromě základních prvků, které jsou nutné pro silný růst a kvetení, také obsahuje insekticidní přísadu, likvidující všechny nezvané návštěvníky, které se na rostlinách objeví.

Zdroj informací: magazinplus.cz

Publikováno: 7. 7. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.