reklama

Silvestrovské petardy a ohňostroje: Když trpí uši i duše mazlíčků

Silvestrovské veselí, ohňostroje i petardy, děsí mnohé pejskaře už dlouho dopředu. Ne každý pes se této hlučné zábavy bojí, mnozí ze čtyřnohých miláčků jsou naprosto klidní, i když kousek od nich vybuchují petardy, jiní reagují naprosto nepředvídatelně. Pokud se náš pejsek rachejtlí, dělobuchů a jiné zábavní pyrotechniky, bojí, je na to třeba myslet s předstihem.

i (Zdroj: pixabay.com)
Většina psů nemá ráda silvestrovský hluk (Zdroj: pixabay.com)

Prakticky již od začátku prosince tu a tam slýcháme ohlušující rány, které můžou každého psa pěkně vylekat. Pokud víme, že ten náš tím trpí, nepouštíme ho po „problematické“ období z vodítka.

Útěk ze strachu

I když jindy poslouchá na slovo, může ho ohlušující rána natolik vyděsit, že skončí pod koly automobilu, zaběhlý a promrzlý někde v křoví, v útulku, či se nenávratně ztratí. Přesto, že tento fakt je obecně známý, každým rokem se v tuto dobu vyskytne v ambulancích veterinárních lékařů mnoho takových pacientů. Bohužel ne všechny případy končí dobře.

O silvestrovské noci nejsou výjimkou útulky přeplné vystrašenými zaběhlými zvířaty. V takových případech hledání čtyřnohého miláčka usnadní správné označení psa. Kromě identifikační známky s telefonním číslem majitele, je dobré mít psa čipovaného a přihlášeného v příslušném registru čipovaných zvířat!

I velký pes může mít velký strach
i (Zdroj: pixabay.com)
I velký pes může mít velký strach

Vše se dá řešit

Další možností, jak ulehčíme psíkovi „silvestrovské“ trápení, je použití nějakého ze zklidňujících medikamentů. Zde máme hned několik možností. Můžeme sáhnout po preparátech bylinných, stejně tak po homeopatikách či po lehkých sedativech určených přímo pro tyto příležitosti. Každý z těchto preparátů má své pro a proti, stejně tak je třeba vzít v potaz individuální odpověď na podávání zmíněných léků, a tak není výjimkou, že jeden jorkšír po tabletce prospí celou noc a druhý po stejné dávce skáče, jakoby nic.

Stejně tak je potřeba zvážit i věk pacienta, celkový zdravotní stav, rodinné prostředí a mnoho dalších. Při výběru vhodného preparátu je nutné se poradit s veterinárním lékařem! Rozhodně by bylo chybou sáhnout do domácí lékárničky a volit z řady humánních léků!

Zdroj informací: peliskydog.cz; pejskarium.cz

Publikováno: 27. 12. 2017, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce