reklama

Poradíme, jak si užít se psem léto bez problémů

Léto je obdobím prázdnin a odpočinku. Jak si toto období užít bez problémů s naším čtyřnohým mazlíčkem, například se psem? Jak chránit psa před klíšťaty, horkem, nebo co  se může přihodit psovi po pobytu ve vodě? Na tyto otázky jsme se zeptali veterinářky MVDr. Michaely Riedlové.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Užijte si léto se psem bez zbytečných starostí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak dlouho musíme před klíšťaty psa chránit?

Pokud jste psovi aplikovali preparát proti klíštěti na jaře, je vhodné pokrčovat s aplikací až do konce října, kdy aktivita klíšťat zvolna upadá. Vždy záleží na konkrétním preparátu, který se liší od množství účinné látky, která proti klíštěti působí. Tablety proti klíšťatům jsou účinné tři měsíce, proto je před létem vhodná doba je aplikovat na další období.

Jejich výhodou je dlouhá působnost, ale mnohdy jsou problémy s jejich aplikací, proto je můžeme zabalit do oblíbené pochoutky, kterou má pes rád a ani nepozná, že tabletu spolkl. Různé druhy pipet jsou účinné na kratší dobu, proto je aplikujeme pravidelně, nejčastěji jednou za měsíc. Jejich výhodou je snadná aplikace do srsti zvířete, jen musíme dát pozor, aby se pes po dobu dvou dnů nekoupal.  

Chraňte psa před klíšťaty
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chraňte psa před klíšťaty

Léto je spojeno s pobytem u vody. Jak si poradit se psem, který se vykoupe v kdejaké louži a má potom kožní problémy, i když ho potom omyji?

Vodní plochy v létě bývají plné řas a sinic, které nejenom člověku, ale i psovi mohou způsobit problémy, především podráždit kůži. Pokud se problém včas neřeší, může dojít k zánětu kůže. Nejlépe je psa po takovémto koupání v nepříliš čisté vodě ihned doma vykoupat a omýt v dezinfekčním šamponu. Nejlépe se osvědčil šampon se 4% chlorhexidinem, který pomáhá snížit výskyt nežádoucích kožních mikroorganismů a můžeme jej koupit v lékárně či u veterináře. Nejprve je psa důležité hodně namočit, aplikovat na srst šampon, který vmasírujeme, až hodně napění. Poté necháme alespoň 5 minut působit a důkladně jej opláchneme.

Špinavá voda může pěkně potrápit
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Špinavá voda může pěkně potrápit

Pejsek mívá na konci léta na bříškách pacek oranžové tečky. Nevím, co to je

Jedná se o roztoče sametku podzimní, také známou pod názvem sviluška. Jedná se o malé pavoučky oranžového nebo červeného zbarvení, které se vyskytují v okolí ovocných stromů na sušších místech. Na člověku nebo zvířeti parazitují jejich larvy a nacházejí se nejčastěji v meziprstí pacek anebo v okolí uší ve formě stroupků. U psa to poznáme podle častého drbání. Tito roztoči mohou způsobovat anafylaktickou reakci nebo velmi závažný zánět kůže.

Tyto nežádoucí návštěvníky je nutné důkladně z pacek odstranit buď mechanicky, nebo anti parazitárním sprejem, který koupíme v lékárně nebo u veterináře. Pokud se pes drbe stále a stroupky stále přetrvávají, je vhodné navštívit veterináře, který psa vyšetří a nasadí vhodnou léčbu. 

Tip:

V létě nezapomínáme nejen u nás, ale i u psa na dostatek tekutin a rovněž dáme pozor na přehřátí organismu.

Doufáme, že byly tyto rady užitečné a získané informace budou nápomocné k tomu, jak si bez problémů užít léto se psem.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 4. 7. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská