reklama

Nezapomínejte v horkém počasí na své domácí mazlíčky a jejich pitný režim

V letních dnech bychom měli hlídat zdraví nejen sebe ale i našich čtyřnohých kamarádů. Především pak psů, pro které vedro může být velmi nepříjemné. Každý pejskař by měl především dohlédnout, aby jeho pes důsledně dodržoval pitný režim. Věděli jste, že ve velmi teplém počasí potřebují pejsci až 3× více vody než, když je chladno?

i (Zdroj: Yoggies s.r.o.)
V horkém počasí potřebuje pejsek 3× více vody než v chladnu (Zdroj: Yoggies s.r.o.)

Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy. V létě by se měl příjem tekutin zvednout až na dvojnásobek. Psi totiž nemají potní žlázy a ochlazují se často pouze vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Být na sluníčku je tak pro psy velmi náročné. Dostatečný přísun tekutin tedy pomáhá k jejich „ochlazení“ a brání případnému přehřátí organismu.

Samozřejmostí by také mělo být, nenechat běhat pejska příliš dlouho na přímém slunci. Voda je také důležitá u pejsků z hlediska vyplavování toxinů a ochrana ledvin. Pokud má pejsek problémy s ledvinami, tak na pitný režim dohlížejte ještě pečlivěji. Dehydratace by zde mohla mít fatální následky. Pitný režim také u pejska podporuje kardiovaskulární systém. Pokud pejskovi dáváte napít, tak se vyvarujte příliš ledové vodě. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody.

Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pes by měl normálně denně dostávat 50 ml vody na každé kilo své váhy

Kontrolujte barvu dásní

Jak se u psa pozná dehydratace? To, že je pejskův organismus dehydrovaný poznáte z jeho dásní. Pokud jsou dásně vlhké a po mírném zatlačení prstu hned zčervenají je pejsek v pořádku. Pokud ale dásně červenají pomalu, mají vybledlou barvu, může se jednat o dehydrataci. Asi nejrychlejší způsob, jak dehydrataci poznat je, že pejskovi stisknete a mírně vytáhnete kůži za krkem. Jakmile kůži pustíte a vrátí se hned na své místo, tak má pejsek dostatek tekutin. Vrací-li se kůže na své místo pomalu, musíte na pejska dohlédnout, aby se napil.

„Pokud pejsek odmítá pít, tak mu zkuste vodu „propašovat“ například tak, že mu dáte krmivo ve formě konzervy, která již z velké části obsahuje vodu, na rozdíl od granulí. Granule mu můžete také zalít vychlazeným kvalitním vývarem (samozřejmě z masa, ne z bujónu), který pejsek vypije raději než vodu.  Pokud nechce pít nic, je nutné s ním dojít k veterináři, aby ho prohlédl a případně dodal tekutiny infuzí,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

To, že je pejskův organismus dehydrovaný poznáte z jeho dásní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
To, že je pejskův organismus dehydrovaný poznáte z jeho dásní

Pozor pejskovi ale nedávejte ledovou vodu. V horkém počasí je také důležité chránit pejska od přehřátí.

Choďte s pejskem více ven na kratší procházky

V létě také pejskovi vyměňujte častěji misku s vodou. Alespoň 2× denně. Misku také denně vymývejte, aby se v ní nehromadily bakterie. To platí i o misce na krmivo. V létě, kdy pejsek více pije, je také důležité s ním chodit i více ven. Pokud vidíte, že se pes hodně napil, tak do denního režimu přidejte jednu procházku navíc.

Zadržování moči u psa může způsobit ledvinové problémy. Ty se nemusí projevit hned, ale dlouhodobé zadržování moči může vést až k akutnímu selhávání ledvin. Procházky ve vedrech ale zkraťte. Na přímém sluníčku může být fyzická aktivita náročná. Choďte ven častěji a v kratších intervalech. Delší procházky nechte na ráno či na večer, kdy je chladněji.

Na přímém sluníčku může být fyzická aktivita náročná. Choďte ven častěji a v kratších intervalech
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na přímém sluníčku může být fyzická aktivita náročná. Choďte ven častěji a v kratších intervalech

Vhodné doplňky stravy zlepší zažívání

Chodíte-li s pejskem na procházky do přírody, tak dávejte také pozor, odkud pije. Ze špinavých kaluží si může uhnat nehezké žaludeční problémy. Pozor dávejte i na rybníky se stojatou vodou, hromadí se zde bakterie. „Jako doplněk stravy se určitě vyplatí pejskovi preventivně dávat psí probiotika a prebiotika, která pomáhají posilovat zažívání a celkovou imunitu. V létě by při venkovním venčení mělo být samozřejmostí, že budete mít pro pejska cestovní lahev na pití, “ dodává Jiří Švihálek, odborník na výživu psů a koček.

Zdroj informací: Yoggies s.r.o.

Publikováno: 4. 7. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce