Přebalovací stolek s úložným prostorem: Udělejte radost mamince i miminku

Přebalovací stolek s úložnými policemi a zásuvkou je vedle postýlky jedním z nejdůležitějších kousků nábytku, který pro miminko potřebujeme. Šikovný kutil jeho výrobu hravě zvládne!

Co budeme na přebalovací stolek potřebovat

Díly si necháme nařezat v prodejně, velikost volíme podle výšky postavy, tak aby se maminka nemusela sklánět: 2 díly na boky, 1 díl na dno, 3 díly luby na spojení a díly na zásuvku a vnitřní polici z lamina. Dřevěná spárovka na dvířka a čílko zásuvky. 

Jak budeme při výrobě přebalovacího stolku postupovat 

1. krok: spojíme korpus stolku

Aby nikde nebyly vidět hlavy vrutů, spojíme celý korpus stolku na dřevěné kolíčky. Otvory pro ně vyvrtáme v šablonce vrtákem o průměru 8 mm. Nastavíme si správnou hloubku vrtání. 

Spojíme korpus stolku
Spojíme korpus stolku (Zdroj: Pavel Zeman)

2. krok: připevníme kolejničku

Do boku vložíme bez lepidla spojovací lub skříňky. Těsně nad něj připevníme kolejničku pro pojezd zásuvky. Ta musí být přišroubována kolmo od přední hrany vruty 3x16 se zápustnou hlavou.

Připevníme kolejničku
Připevníme kolejničku (Zdroj: Pavel Zeman)

3. krok: vyvrtáme podpěrky

Pomocí úhelníku si rozměříme a vyvrtáme podpěrky pod vloženou středovou polici skříňky. Pro snadné nastavování police vyvrtáme 5 otvorů v pravidelném dvoucentimetrovém odstupu.

Vyvrtáme podpěrky
Vyvrtáme podpěrky (Zdroj: Pavel Zeman)

4. krok: slepíme díly korpusu

Vyvrtané a připravené díly korpusu stolku můžeme slepit. Naneseme lepidlo do vyvrtaných děr a díly stáhneme truhlářskými svěrkami.

Slepíme díly korpusu
Slepíme díly korpusu (Zdroj: Pavel Zeman)

5. krok: vyrobíme zásuvku

Z proužků bílého lamina si vyrobíme zásuvku. Dno bude tvořit sololit. Hrany lamina opatříme nažehlovací páskou. Ze spodní strany šuplíčku našroubujeme protikusy pojezdových kolejniček.

Vyrobíme zásuvku
Vyrobíme zásuvku (Zdroj: Pavel Zeman)

6. krok: zakulatíme rohy

Na stolku by nikde neměly být ostré rohy. Ostrou přímočarou pilkou proto zakulatíme přední rohy horní desky a jejího lemu.  Pak všechny hrany dvířek i čílko zásuvky zaoblíme frézou.

Zakulatíme rohy
Zakulatíme rohy (Zdroj: Pavel Zeman)

7. krok: vyvrtáme otvory pro panty

Do dvířek asi 6 cm od kraje vyvrtáme otvory pro vložení pantů. Používá se vrták o průměru 35 mm. Pro vrtání použijeme stojánek na vrtačku. Zajistíme tím správnou kolmost a hloubku vrtání.

Vyvrtáme otvory pro panty
Vyvrtáme otvory pro panty (Zdroj: Pavel Zeman)

8. krok: přilepíme příčnou laťku

Dvířka z masivního dřeva mají někdy snahu se prohýbat. Zamezíme tomu přilepením příčné laťky u pantů. Laťka musí být pouze tak dlouhá aby nebránila zavírání dvířek.

Přilepíme příčnou laťku
Přilepíme příčnou laťku (Zdroj: Pavel Zeman)

9. krok: připevníme dřevěný úchyt

Na dvířka připevníme dřevěný úchyt. Pro snadné a přesné naměření použijeme kovový úhelník se stupnicí a ostrou tužku.

Připevníme dřevěný úchyt
Připevníme dřevěný úchyt (Zdroj: Pavel Zeman)

10. krok: dokončíme přebalovací stolek

Nakonec na hotovou skříňku zespodu přišroubujeme otočná kolečka a připevníme horní velkou přebalovací desku s ochranou ohrádkou. Připevníme ji z vnitřní strany skříňky přes příčné luby. 

Dokončíme přebalovací stolek
Dokončíme přebalovací stolek (Zdroj: Pavel Zeman)

Autor:

Jsem redaktor, fotograf a kutil srdcem i duší, dvacet let fotím a realizuji fotopostupy krok za krokem. Mou doménou jsou drobné i větší truhlářské realizace. Vše vymýšlím tak, aby si to mohl podle návodu vyrobit nebo vyzkoušet i se základním nářadím každý. Mám rád práci se dřevem. Umím vyrobit nábytek, ale i pergolu nebo zvýšené patro, nebo navrhnout interiér. 

Související k tématu